Chcem sa objednať

Zdravie: Pozrite sa von

21.05.2015

Vo vyspelých krajinách východnej Ázie končí strednú školu osemdesiat až deväťdesiat percent tínedžerov s krátkozrakosťou. Takmer stopercentný nárast myopatikov hlási za posledných tridsať rokov aj Amerika. U nás to tak zle nevidíte?

Je známe, že obyvatelia ázijského kontinentu sú náchylnejší na dioptrické chyby, v zhoršenom videní do diaľky obsadzujú popredné priečky vo svete. Iste, percento zachytenia krátkozrakosti sa zvyšuje aj u nás, každý rok pacientov jemne pribúda, za to však môže životný štýl. Žijeme rýchlo, pracujeme veľa a ak chceme žiť aktívne, nemôžeme si dovoliť behať po svete „podkorigovaní“. V očnom lekárstve sa stále zvyšuje už aj tak špičková úroveň diagnostiky. To všetko prispieva k dokonalejšiemu odhaľovaniu dioptrických chýb.

*Môžu za krátkozrakosť najmä gény alebo ich vplyv prevyšujú vonkajšie faktory a spôsob života?

Väčšina dioptrických chýb má dedičný pôvod. Pozorujeme, že celé rodiny trpia podobnými dioptrickými chybami. Ak sú silne krátkozrakí rodičia, s vysokou pravdepodobnosťou bude aj dieťa. Medzi pacientmi mám veľa „viacerčiat“, ktoré majú identickú výšku dioptrií. Vplyv vonkajších faktorov je v porovnaní s génmi oveľa menší. Práca s počítačom síce spôsobuje syndróm suchého oka, dioptrie však nezvyšuje. Môže len vystupňovať zvýšený pocit únavy očí, bolesti hlavy hraničiace so stavmi migrény, prípadne bolesti za očami.

* Aj keď do počítačov, smartfónov a tabletov pozeráme odmalička, neškodia?

Ide o mýtus. Osem a viac hodín za počítačom spolu s vyčerpaním z práce bez oddychu iba urýchlia odhalenie dioptrickej chyby, ktorú už dávno máte. Keby ste robili záhradníka, nezbadáte ju, lebo necítite takú náročnosť na zrakové výkony. Z praxe vidím, že ľudia, ktorí sa venujú skôr fyzickým činnostiam, žijú a pracujú hlboko podkorigovaní. Často pri chybe mínus jedna dioptria, dva či tri nenosia okuliare ani kontaktné šošovky a majú pocit, že vidia perfektne. Pre svoje okolie, najmä keď šoférujú, sú však potom ako rozbuška. Vidia aj o polovicu horšie, ale nevedia o tom. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro.

* Lekári z Austrálie a Ameriky však pripisujú pribúdanie krátkozrakých aj faktu, že trávime viac času vnútri a menej vonku, kde sa oko vyvíja zdravšie.

Súvisí to s tým, ako zrenička reaguje na svetlo. Vnútri šošovka viac zaostruje na blízko, zrenička sa prirodzene viac rozširuje. Vonku šošovka nemusí vydávať takú namáhu, aby zaostrila, preto sa nám pozerá príjemnejšie, zrenička je zúžená. Pobyt na čerstvom vzduchu je aj z tohto dôvodu rozhodne priaznivý pre zdravie našich očí. Predstavte si dieťa, ktoré trávi polovicu víkendu pred monitorom. Vnútroočná šošovka je „prepracovaná“, musí veľa zaostrovať, zrenička sa rozširuje a skôr či neskôr mladého človeka postihne očná svalová únava. Zaostrovacie svaly sa dostávajú do kŕča. Akoby ste držali v ruke činku päť hodín v jednej polohe. Prirodzene nasledujú pocity únavy, bolesti hlavy či dokonca podráždenosť a nevrlosť.

* Aký vek je pre rozvoj krátkozrakosti najpodstatnejší?

Ťažká krátkozrakosť sa objaví už v ranom detstve okolo dvoch-troch rokov, stredná v predškolskom veku okolo piatich-šiestich rokov. Ľahká krátkozrakosť, s dioptriami okolo mínus jeden, sa môže objaviť aj po osemnástom roku života. Predísť sa jej nedá, no mnohé detské ochorenia, ktoré vedú ku krátkozrakosti, dokážeme liečiť, ak ich odhalíme včas.

* Kedy je optimálny čas na očné vyšetrenie?

Rodičia, ktorí sami trpia vysokou dioptrickou chybou, tupozrakosťou alebo škúlením, by mali prvé vyšetrenie s dieťaťom absolvovať už medzi šiestimi mesiacmi a dvomi rokmi. Podľa našich zistení to však každý tretí rodič zanedbáva. Ďalšia takmer tretina rodičov si myslí si, že ich dieťa má zrak absolútne v poriadku. V oboch prípadoch riskujú. Očná šošovka u detí je veľmi pružná. Dokáže dobre kamuflovať aj päť dioptrií! Odhalia ich jedine pravidelné očné prehliadky.

* Malým deťom vraj pomáha aj ortokeratológia – nočné nosenie kontaktných šošoviek, ktoré upravujú tlak na rohovke. Má podľa vás význam?

Cieľom obdobných metód je zastavenie oka v jeho raste, čo však neodporúčame. U nás pri extrémne vysokej krátkozrakosti spevňujú oční chirurgovia deťom očné bielko špeciálnou páskou. Potom nerastie tak rýchlo.

* Nedá sa nič robiť ani počas vnútromaternicového vývoja? Hoci jesť mrkvu v druhom trimestri?

Mrkva dioptriám nezabráni. Jedálny lístok bohatý na vitamín A, ktorý obsahuje okrem mrkvy aj mlieko, syr, vajíčka a mnoho ďalších potravín, vyživuje sietnicu a nepriamo tak pomáha skvalitňovať zrakové vnímanie na sietnici. Podobnú službu robia aj ďalšie zrakové farbivá, flavonoidy zeaxantín a luteín, v zelenej listovej zelenine a kukurici. Aj nenasýtené omega-3 mastné kyseliny v rybom oleji. V tehotenstve však určite neodporúčam rôzne výživové doplnky, stačí sa zdravo a racionálne stravovať. Riziko prenosu dioptrií na dieťa znížite jedine výberom partnera bez okuliarov.

* Ako a kedy sa dá krátkozrakosť liečiť?

Na výber sú dioptrické okuliare, kontaktné šošovky, laserové alebo vnútroočné operácie. V prípade krátkozrakosti viac ako trinásť dioptrií u mladých ľudí pristupujeme k implantácii fakických ICL šošoviek, ktoré dokážu odstrániť značne vyšší počet dioptrií.

* Naozaj po zákroku nepotrebuje človek okuliare?

Laser dokáže odstrániť chybu natoľko dôsledne, že videnie už v prvý deň po operácii môže prekročiť sto percent. U malého percenta pacientov síce môže dioptria v nasledujúcich rokoch opäť dorásť, ale v týchto prípadoch je výhodou femtolasera, že chyba sa môže dokorigovať opakovane. Samozrejme, ani laserové zákroky nie sú vhodné pre každého, vhodnosť musí potvrdiť detailné trojhodinové vyšetrenie. 

*Čo najväčšie slnečné okuliare

Aby si oko vonku oddýchlo, potrebuje v lete kvalitné slnečné okuliare. Chránia povrch aj okolie oka, ktoré by mohlo UV žiarenie poškodiť, spôsobiť zmenu na bunkovej úrovni a spustiť rakovinu. Najmä však chránia pred poškodením vnútroočnú šošovku a sietnicu. Voľte také so širším rámom, kvôli odrazu slnečných lúčov. Okrem čo najväčšieho rozmeru si zapamätajte číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou neprepúšťa rizikové svetlo. Pri výbere farby si dajte pozor na modré sklá, nie sú vhodné za volant. Znižujú intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Okuliare vyberajte v certifikovanej očnej optike.

*V lete bez šošoviek?

Ak vás okuliare obmedzujú, kontaktné šošovky odstránia viditeľnú bariéru a zaisťujú lepšie periférne videnie než okuliare. Pri citlivých očiach však môžu vyvolávať pocity sucha, rezania a spôsobovať začervenanie. Buďte opatrní najmä v lete, počas pobytu pri sladkej vode, kde prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či akantaméby. Mikroorganizmy sú vďaka kontaktnej šošovke v dlhodobom kontakte s povrchom oka. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode. Akantaméby spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s krutými bolesťami, so svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V kritických prípadoch môžu spôsobiť aj slepotu. Zdrojom akantaméb sú nielen sladké vody, ale aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky