Chcem sa objednať

Rytmus života: Láska skrytá v pohľade

13.05.2015

Myslite na očné prehliadky

Často si nahovárame, že náš zrak je bezchybný. Neraz však môžeme mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslíme, že vidíme výborne. „Ľudia sa ľahko adaptujú na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomia, až keď je neskoro. Väčšinou si myslia, že jediným ochorením očí je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky – začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, keď je už liečba zložitá. Mnohé ochorenia dokáže odhaliť iba precízna očná prehliadka, preto by ste ju nemali odkladať,“ prezrádzajú odborníčky. Ideálne je vyhľadať očného lekára každý rok. Počas vyšetrenia lekári najčastejšie odhalia dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý a zelený zákal. V niektorých prípadoch aj infekčné ochorenia (boreliózia, toxoplazmóza, pásový opar...) či autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.“

Ženy bez okuliarov dostávajú viac komplimentov

Malá zmena, ktorú v živote spravíme, vraj môže odštartovať lavínu ďalších zmien, tvrdia znalci ľudskej psychiky. „Deväťdesiat percent našich pacientov považuje okuliare za svoj najväčší hendikep. Obmedzujú ich aj vo veciach, ktoré s okuliarmi vôbec nesúvisia. Predstavte si ženu s plus desať dioptriami. Hrubé sklá jej oči extrémne zväčšujú. Krásna tvár je ukrytá pred svetom pod okuliarmi, z ktorých trčí len pár veľkých očí. Má problém nalíčiť sa, nevidí na presné kontúry. Ženu s mínusovými dioptriami trápi druhý extrém – maličké oči stratené v hĺbke za okuliarmi. Mesiac po operácii vidím na kontrole úplne nové ženy – slobodnejšie, sebavedomejšie, spokojnejšie, vyrovnanejšie, vzpriamenejšie,“ prezrádza očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková. Spolu s kolegami z očnej kliniky ju zaujímalo, ako nám dokáže zmeniť odstránenie dioptrií a nové oči život. „85% všetkých pacientov po odstránení dioptrií femtosekundovým laserom zaznamenalo pozitívne zmeny v osobnom živote. 84% pacientok cíti vyššie sebavedomie, 77% si uvedomuje, že ich život je plný nového pohodlia. 71% ľahšie a lepšie športuje a takmer polovica pacientok zaznamenáva zvýšený počet komplimentov.“

Za únavu aj padanie vlasov môže často zlý zrak

Stále sa akosi neviete spamätať z lenivého zimného obdobia? Napriek teplým jarným dňom vstávate unavení, trápia vás bolesti hlavy, očí a celková únava? Naše telo potrebuje istý čas, aby sa z pokojného zimného módu dostalo opäť do formy. Svoj podiel na malátnosti však môže mať podľa očných lekárov aj nevhodne skorigovaný zrak. Doprajte svojim očiam jarnú servisnú prehliadku a nechajte si premerať dioptrie. Neplatí mýtus, že nenosením okuliarov oči lepšie trénujete. Námaha, ktorú musia vydávať, môže v extrémnych prípadoch spôsobiť aj padanie vlasov či obočia.

Adrenalínové športy by mali okuliarničky seriózne zvažovať

Niektoré typy športov sú pre oko skutočne nebezpečné – napríklad zoskoky typu bungee jump. Tie lekári neodporúčajú krátkozrakým športovcom, s dioptriami vyššími ako – 4. Oko je pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odtrhnutia sietnice.

Chráňte ich pred slnkom

Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by sme mali nosiť vždy za jasného slnka, zlepšuje im to pohodlie, a mali by byť čo najväčšie. Ochraňujú všetky štruktúry pred prienikom UV lúčov, najmä však chránia pred poškodením vnútroočnej šošovky a sietnice. V lete sú preto vhodnejšie okuliare so širším rámom, kvôli odrazu slnečných lúčov. Okrem čo najväčšieho rozmeru si zapamätajte číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Pri výbere farby si dajte pozor na modré sklá, nie sú vhodné za volant. Znižujú intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Okuliare vyberajte v certifikovanej očnej optike, slnečné okuliare chránia náš najcennejší orgán, jeho ochranu si vyberajte tam, kde sa v nej skutočne vyznajú.

Bezbolestné laserové operácie môžete podstúpiť celý rok

NeoSMILE 3D je prvá bezbolestná metóda, pri ktorej očný chirurg už nemusí používať excimer. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť povrch rohovky. Ostáva tak pevná, metódou celistvá. Je ideálnou aj na jarné a letné obdobie, milovníci športu môžu ako pri jedinej metóde začať profesionálne trénovať už o desať dní.

Dažďová kvapka namiesto okuliarov z lekárne. Dobrá správa pre všetky štyridsiatničky plus, ktoré potrebujú kamufl ovať vek. Ak vám dokonalý zrak narušilo po štyridsiatke zhoršené videnie na blízko známe ako syndróm krátkych rúk, aj tie najkrajšie okuliare na čítanie vo vás vyvolajú pocit obmedzenej slobody. V reštaurácii si už bez nich nonšalantne neprečítate vínnu ponuku a svoj ultramoderný smartfón už využijete iba s rámom na nose. Bezbolestná metóda Raindrop dokáže pomocou maličkého implantátu v tvare dažďovej kvapky odstrániť presbyopiu – vekom podmienené okuliare na čítanie. Chirurg ho do oka implantuje j za asistencie femtosekundového laseru. Dieťa dokáže dioptrie kamuflovať

Detská vynachádzavosť dokáže kamuflovať všeličo. Aj zhoršené videnie do diaľky. Nedávny anonymný prieskum, ktorý uskutočnila bratislavská očná klinika, odhalil, že každý tretí rodič zanedbáva pravidelné očné prehliadky svojho dieťaťa. „Pritom ide o závažné riskovanie jeho zdravia. Očná šošovka u detí je totiž veľmi pružná. Dokáže dobre kamuflovať aj 5 dioptrií a rodič to vôbec nemusí postrehnúť.“ Špeciálne opatrní by mali byť rodičia, ktorí sami trpia vysokou dioptrickou chybou, tupozrakosťou alebo škúlením. Svojmu dieťaťu odovzdali genetickú informáciu so zvýšenou pravdepodobnosťou očných chýb.