Chcem sa objednať

www.hnonline.sk: Vidíte svet farebne? Otestujte sa

07.05.2015

Zhoršené vnímanie farieb je viazané na pohlavie, častejšie postihuje mužov. Nikdy však nejde o úplne čiernobiele videnie. Väčšina postihnutých nedokáže vnímať určité skupiny farieb či odtieňov. Hoci ide o celoživotný problém, ľudia trpiaci určitým stupňom farbosleposti o svojom probléme často vôbec nevedia. Obyčajne ich naň niekto upozorní celkom náhodou. K najčastejším poruchám patrí vnímania červeno-zeleného svetla. Pri slabších odtieňoch si farboslepí ľudia môžu zamieňať zelenú s modrou a so žltou, oranžovú s červenou, červenú s modrou farbou. Poruchy vnímania červeno-zeleného svetla sú nebezpečné najmä pre šoférov.

Existujú však dva typy poruchy farebného videnia:

protánový typ (modro-zelenú a červenú farbu vníma ako sivú)

deutánový typ (zelenú a červenú farbu vníma ako sivú)

V niektorých prípadoch pri poruche červeno-zeleného vnímania môže ísť o slabšie rozlišovanie všetkých farieb. Ľudia postihnutí zníženým farbocitom ťažšie vnímajú modrú a žltú farbu, dostatočne ju vedia rozlíšiť iba pri výrazných jasných odtieňoch.

Nasledujúci test odhalí, či máte v poriadku vrodené farebné a červeno-zelené videnie.

INŠTRUKCIE

Na každý obrázok máte maximálne 3 sekundy. Za tento čas by ste mali odhaliť číslicu skrytú vnútri obrazu.

AKO STE DOPADLI?
Správne ste prečítali 17 či viac - vaše farebné videnie je v normále.
Správne ste prečítali 13 či menej - trpíte oslabeným farebným videním.

Teraz sa zamerajte na obrázky č. 18, 19, 20, 21. Čísla, ktoré ste na nich videli (5, 2, 45, 73), ste prečítali jednoduchšie ako čísla na obrázkoch 14, 10, 13 a 17? Vaše farebné videnie je výrazne narušené.

farbocit.jpg