Chcem sa objednať

Chvíľka pre teba: Jarný servis pre oči

05.05.2015

Servisné kontroly auta a bicykla po zime, veľké jarné upratovanie, pri ktorom vyhádžeme z bytu všetko, čo nám kazí čerstvý vzduch, vnímame akosi normálne. Na jar by sme si však mali dať,do pucu, aj svoje telo a zrak, upozorňujú oční lekár.

„Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením očí je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky - začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá,“ upozorňuje MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka a chirugička Očnej kliniky NeoVízia.


Očné preventívne prehliadky dokážu odhaliť aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. „Infekčné ochorenia ako boreliózia či toxoplazmóza, pásový opar či niektoré typy nádorov. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.“ Nemusíte však hneď myslieť na katastrofické scenáre. Očná prehliadka najčastejšie odhalí dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý a zelený zákal. Neodhalená či ignorovaná dioptrická chyba však môže s naším zdravím a životnou energiou spraviť peknú galibu.


„Ľudia si často nahovárajú, že ich zrak je bezchybný. Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,“ upozorňuje lekárka. Zhoršené videnie môže spôsobiť aj vážnejšie problémy ako,len, zlý zrak - bolesti hlavy, začervenané oči dlhotrvajúcu únavy, ktorú si neviete vysvetliť. V extrémnych prípadoch aj vypadávanie vlasov, prípadne obočia.
Nepríjemné následky v podobe neriešiteľných očných problémov dokážu zanedbané očné prehliadky spôsobiť aj u detí. Mnohé detské očné ochorenia dokážu lekári úspešne liečiť, len ak ich odhalia včas. Inak môžu natrvalo poškodiť detské videnie. Kedy ste boli na prehliadke so svojim dieťaťom vy?


Bratislavská Očná klinika NeoVízia vykonala zaujímavý experiment. Pri otvorení špecializovanej očnej časti pre deti spravili prieskum medzi rodičmi. „Zistili sme, že každý tretí rodič zanedbáva pravidelné očné prehliadky svojho dieťaťa. Pritom ide o závažné riskovanie zdravia dieťaťa. Očná šošovka u detí je totiž veľmi pružná. Dokáže dobre kamuflovať aj 5 dioptrií a rodič to vôbec nemusí postrehnúť,“ varuje MUDr. Gabriela Pilková, detská lekárka kliniky.


Špeciálne opatrní by mali byť rodičia, ktorí sami trpia vysokou dioptrickou chybou, tupozrakosťou alebo škúlením. Svojmu dieťaťu odovzdali genetickú informáciu so zvýšenou pravdepodobnosťou očných chýb. „Napríklad tupozrakosť sa dá úspešne liečiť len kým ešte nie je ukončený vývoj zrakových funkcií dieťaťa (ideálne do 6 - 7 rokov). V mozgu sa spájajú obrazy z oboch očí a ak je obraz z jedného oka neostrý či poškodený, mozog slabšie oko,vypína,. Dieťa oko nepoužíva a vývoj zrakových funkcií oka sa zastaví. Oko stráca schopnosť ostrého videnia a pri silnej tupozrakosti je takmer slepé,“ vystríha detská očná lekárka NeoVízie, MUDr. Gabriela Pilková. „Rodičia by si mali pozorne všímať reakcie dieťaťa. Nakláňa pri pozorovaní predmetu hlavičku? Pozerá sa na hračky len jedným okom? Priviera jedno očko, siaha mimo ponúkanú hračku? Na očnú chybu môže upozorniť aj to, že dieťa sedí veľmi blízko pri televízii alebo ho vyčerpáva kreslenie, prezeranie obrázkov či akákoľvek práca nablízko. Ak takéto správanie zaregistrujete a máte podozrenie na poruchu videnia, navštívte ihneď lekára. Konzultáciu s lekárom neodkladajte,“ dodáva MUDr. Pilková.

Pokiaľ ako rodič trpíte vysokými dioptrickými chybami, tupozrakosťou alebo škúlením, na očné vyšetrenie so svojim dieťatkom by ste sa mali ponáhľať do prvých šiestich mesiacov.