Chcem sa objednať

www.pluska.sk: Ste tupozraký? Návšteva kina otestuje Váš zrak a môže Vás aj vyliečiť.

03.05.2015

„Ľudia s ťažkou tupozrakosťou trojrozmerné filmy nevidia, ale nie je to pravidlo,“ hovorí očný chirurg a oftalmológ MUDr. Peter Žiak, PhD., z Martina, ktorý na vlastné oči videl pacientov, čo na jedno oko videli veľmi zle, a 3D videli bez problémov. „Sú dokonca opísané aj prekvapujúcejšie prípady!
Človek išiel na 3D film, dovtedy nevidel trojrozmerne a po odchode z kina zrazu trojrozmerne videl. No inému to zase ostalo natrvalo! A bol to človek starší ako päťdesiat rokov,“ upozorňuje oftalmológ na to, že liečba tupozrakosti by mala význam aj u dospelých, hoci sa nerobí. Prípady, keď ľudia zrazu videli trojrozmerne, sa nestali iba v kinách, ale aj pri použití okuliarov na virtuálnu realitu pri počítačových hrách, preto sa začalo uvažovať, že sa môžu využiť aj na liečbu tupozrakosti.

Bunka k bunke

Až Avatar, ktorý pritiahol do kina milióny ľudí, ukázal, že niečo nie je v poriadku. Mnohí diváci museli po dvadsiatich minútach opustiť kinosálu. Závraty, napínanie na vracanie, bolesť očí a hlavy prinútili vedcov zamyslieť sa a hľadať problém. Našli ho, no nie v 3D formáte, ale v ľudskom mozgu. Proces, vďaka ktorému vidíme objekty pred plátnom alebo za ním, oči príliš namáha. To vedie k ostatným problémom. Dôkazy, že 3D by očiam dlhodobo škodilo, však neexistujú.
„Niektoré bunky v mozgu sú na pozeranie pravým okom, iné pre ľavé oko. Potom je skupina buniek, ktorými vnímame obraz súčasne, teda pozeráme oboma a vnímame priestor. Ak ste tupozrakí, najmenej vyvinutú máte tretiu skupinu buniek,“ vysvetľuje lekár, ktorý testuje špeciálne okuliare na rozhýbanie lenivých očí. Tie by mohli dať nádej mnohým a aj dospelým pacientom.

Opravilo sa

Terapeutické okuliare však súčasne aj stimulujú zrakové centrum. „Na rozdiel od 3D kina pri použití špeciálneho systému sa dá nastaviť kontrast pre zdravé a choré oko tak, aby nedominovalo to zdravé. Mozog tak vníma obraz z oboch očí ako približne rovnaký,“ vysvetľuje Peter Žiak, ktorý prístroj testuje a garantuje, že hlava sa vám motať nebude. Nová metóda dokáže pomôcť deťom od štyroch rokov. Ideálni adepti na zábavnú liečbu sú však staršie deti, ktoré na klasickú liečbu prelepením už nereagujú tak dobre, najmä preto, že sa im s prelepeným okom chodiť nechce. To isté platí aj pre dospelých. „Mal som tupozrakého pacienta, ktorý prišiel pri úraze o zdravé oko. To lenivé nemalo inú možnosť a opravilo sa,“ hovorí MUDr. Žiak.

Bolí vás hlava?

Nemusíte mať lenivé oči, ale iba netrénovaný mozog, aby vám z trojrozmerného obrazu prišlo nevoľno. Každú očnú buľvu ovláda šesť svalov. Ak všetkých dvanásť funguje tak, ako má, môžete si vychutnať skutočnú hĺbku filmu. Realita je však od filmu predsa iná. Keď sa k nám nejaký predmet približuje v reálnom živote, očná buľva zareaguje a zaostrí sa dovnútra, smerom k nosu. Ohnisko, v ktorom sa pretínajú pohľady oboch očí, sa presunie bližšie k nám. Na filmovom plátne je však ohnisko vzdialené stále rovnako. Mozog nie je na túto situáciu pripravený a môže zareagovať bolesťou. Trojrozmerný obraz si nevychutnáte, ak vás trápi kinetóza.
Každý desiaty človek trojrozmerný obraz nevidí vôbec. Nevoľnosť pri rýchlom striedaní akčných scén opisuje až polovica divákov. Obraz nemusíte vidieť trojrozmerne ani vtedy, ak máte veľký rozdiel medzi dioptriami alebo ak vidíte len na jedno oko. To je dôvod, prečo sa dá trojrozmerný film v kine pokladať aj za veľmi dobrý test, či máte zrak v poriadku.

Okuliare 2D na 3D film?

Keď sa Američan Hank Green rozhodol ísť do kina na 3D film, jeho manželka odmietla. „Tvrdila, že ju v kine bolí hlava,“ prezradil novinárom. Keďže Hank chcel, aby boli v kine spolu a zároveň si nechcel dať ujsť trojrozmernú verziu filmu, rozobral staré okuliare z kina, ktoré nevrátil a z dvoch zmontoval jedny. Vyrobil tak z dvoch ľavých skiel 2D okuliare. Tie menia trojrozmerný obraz opäť na dvojrozmerný. 3D filmy sa totiž točia dvomi kamerami, pre každé oko zvlášť.
Pravé sklo na okuliaroch prepúšťa obraz natočený jednou kamerou, ľavé druhou. Hank sa pochválil svojím vynálezom na internete a v priebehu týždňa dostal desať objednávok od známych, ale aj úplne cudzích ľudí. To ho naštartovalo a teraz má malú firmu, ktorá vyrába dvojrozmerné okuliare.
Tip pred okuliare
Pri sledovaní trojrozmerných filmov majte 3D okuliare čo najbližšie k dioptrickým. Každý milimeter vzdialenosti navyše zvyšuje skreslenie a stúpa pravdepodobnosť, že vám bude nevoľno.

Ako sa odhaľuje a operuje tupozrakosť?

Odpovedá MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka a chirurgička.

Ako rodič odhalí, že má tupozraké dieťa?
Ak si dieťa veľmi približuje hračky k očiam alebo pozerá televízor z metrovej vzdialenosti, natáča hlavu, alebo mu začne zabiehať oko, nevyhnutne vyhľadajte očného lekára. Myslite na to, že dioptrické chyby sú dedičné. Vyšetrenie zraku je možné už v ranom detstve, dokonca aj u malých bábätiek.

V čom spočíva liečba?
V nosení správnych okuliarov a v prelepovaní zdravého oka. Pri ťažkej tupozrakosti deti navštevujú špeciálne škôlky alebo centrá, kde sa v liečbe pokračuje rôznymi stimulačnými technikami. Ak nastane významné škúlenie, je nutná operácia, aby sa oko dostalo do rovnobežného postavenia a mohlo
pozerať správne cez okuliare.

Aké sú možnosti liečby tupozrakosti v dospelosti?
Prevláda názor, že tupozrakosť v dospelosti už nie je možné odstrániť. Všetko však závisí od jej miery a od typu dioptrickej chyby, ktorá ju spôsobuje. Dnes je možné odstrániť vysoký astigmatizmus, ale aj krátkozrakosť laserovou operáciou. Pacienti, ktorých oči boli v útlme, sa po odstránení celej chyby opäť rozpozerajú. Pri ďalekozrakosti až do plus šesť dioptrií je možné vložiť do oka špeciálnu vnútroočnú šošovku, ktorá vynuluje dioptrie a umožní tupozrakému oku vidieť omnoho lepšie. U pacientov nad štyridsať rokov sa k tupozrakosti pridáva aj starozrakosť a zrazu sa zhorší videnie aj na druhom, zdravom oku. V takomto prípade je možné vymeniť vnútroočné šošovky za umelé multifokálne šošovky a opäť sa dosiahne vynulovanie dioptrií a významné zlepšenie videnia tupozrakým okom.

Myslite na svoje oči! 3D technológia vášmu zraku neprospieva