Chcem sa objednať

Eurotelevízia: 11 faktov, ktoré by ste mali vedieť o očiach

30.04.2015

Na očné vyšetrenie choďte každý rok

Často si nahovárame, že náš zrak je bezchybný. "Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením očí je nutnosť nosenia okuliarov.
Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky - začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia.
Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá. Mnohé ochorenie dokáže odhaliť iba precízna očná prehliadka, preto by ste ju nemali odkladať," prezrádza odborníčka. Ideálne je vyhľadať očného lekára každý rok. Počas vyšetrenia lekári najčastejšie odhalia dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý a zelený zákal. V niektorých prípadoch aj infekčné ochorenia (boreliózia, toxoplazmóza, pásový opar...) či autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.

Heslo očných operácií 21. storočia je SMILE

NeoSMILE 3D je prvá bezbolestná metóda, pri ktorej už očný chirurg nemusí používať excimer. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť a páliť povrch rohovky. Ostáva tak pevná, celistvá. Je ideálnou metódou aj na jarné a letné obdobie, milovníci športu môžu ako pri jedinej metóde začať profesionálne trénovať už o desať dní.

Dieťa dokáže dioptrie kamuflovať

Detská vynachádzavosť dokáže kamuflovať všeličo. Aj zhoršené videnie do diaľky. Nedávny anonymný prieskum, ktorý uskutočnila bratislavská očná klinika odhalil, že každý tretí rodič zanedbáva pravidelné očné prehliadky svojho dieťaťa.
"Pritom ide o závažné riskovanie jeho zdravia. Očná šošovka u detí je totiž veľmi pružná. Dokáže dobre kamuflovať aj 5 dioptrií a rodič to vôbec nemusí postrehnúť," vystríha lekárka. Špeciálne opatrní by mali byť rodičia, ktorí sami trpia vysokou dioptrickou chybou, tupozrakosťou alebo škúlením. Svojmu dieťaťu odovzdali genetickú informáciu so zvýšenou pravdepodobnosťou očných chýb.

Dažďová kvapk namiesto okuliarov z lekárne na čítanie

Dobrá správa pre všetky štyridsiatničky +, ktoré potrebujú kamuflovať vek. Ak vám dokonalý zrak narušilo po štyridsiatke zhoršené videnie na blízko známe ako syndróm krátkych rúk, aj tie najkrajšie okuliare na čítanie vo vás vyvolajú pocit obmedzenej slobody. V reštaurácii si už bez nich nonšalantne neprečítate vínnu ponuku a svoj ultramoderný smartfón už využijete iba s rámom na nose. Bezbolestná metóda 'Raindrop' dokáže pomocou maličkého implantátu v tvare dažďovej kvapky odstrániť presbyopiu - vekom podmienené okuliare na čítanie. Chirurg ho do oka implantuje za asistencie femtosekundového laseru.

Do jarného slnka nepozerajte priamo

Každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny, vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr pre videnie. V žiadnom prípade nepozerajte do slnka cielene a dlhodobo, ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. Výnimočne nebezpečné je zatmenie slnka, vydržíte sa doň pozerať dlhšie a nevnímate riziko.

Riešenie aj po "neúspešnej" operácii sivého zákalu

Podstúpili ste v minulosti operáciu sivého zákalu, ostali vám však po nej okuliare na čítanie alebo do diaľky? Zostatkových dioptrií vás zbavia nové 'sekundárne' šošovky. Vďaka nim môžu oční chirurgovia prinavrátiť dokonalé videnie aj pacientom po operácii sivého zákalu, ktorí neboli spokojní s doterajším videním. Zákrok je bezbolestný, trvá niekoľko minút a počas neho implantuje chirurg pacientovi pred umelú implantovanú vnútroočnú šošovku ešte jednu, prídavnú, ktorou skoriguje zostatkové dioptrické odchýlky. Výsledkom je dokonalé videnie aj u pacientov po operácii sivého zákalu, ktorí si už slobodu bez okuliarov nedokázali ani predstaviť.

Očné vyšetrenie najneskôr pred nástupom do školy

Pokiaľ ako rodič trpíte vysokými dioptrickými chybami, tupozrakosťou alebo škúlením, na očné vyšetrenie so svojim dieťatkom by ste sa mali ponáhľať do prvých šiestich mesiacov. "Napríklad tupozrakosť sa dá úspešne liečiť len kým ešte nie je ukončený vývoj zrakových funkcií dieťaťa (ideálne do 6 - 7 rokov). V mozgu sa spájajú obrazy z oboch očí a ak je obraz z jedného oka neostrý či poškodený, mozog slabšie oko 'vypína '. Dieťa oko nepoužíva a vývoj zrakových funkcií oka sa zastaví. Oko stráca schopnosť ostrého videnia a pri silnej tupozrakosti je takmer slepé," vystríha lekárka. Ak patríte do skupiny rodičov, ktorých netrápi pozitívna rodinná anamnéza dioptrických chýb, s dieťaťom by ste mali prvú očnú prehliadku podstúpiť okolo tretieho roku života, najneskôr však pred nástupom do školy.

Slnečné okuliare majú byť čo najväčšie

Chránia povrch aj celé okolia oka, ktoré by mohlo UV žiarenie poškodiť a spôsobiť zmenu na bunkovej úrovni vo a vyvolať rakovinu buniek. Ochraňujú všetky štruktúry pred prienikom UV lúčov, najmä však chránia pred poškodení vnútroočnej šošovky a sietnice. V lete sú preto vhodnejšie okuliare so širším rámom, kvôli odrazu razu slnečných lúčov. Okrem najväčšieho čo najamätajte rozmeru si zapamätajte číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Pri výbere farby si daje pozor na modré sklá, nie sú vhodné za volant.
Znižujú intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Okuliare vyberajte v certifi kovanej očnej optike, slnečné okuliare chránia náš najcennejší orgán, jeho ochranu si vyberajte tam, kde sa v nej skutočne vyznajú.

Sivý zákal musí dozrieť

Starý mýtus, že zákal musí "dozrieť", kým sa zoperuje, už neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Navyše, vďaka najnovším laserovým operáciám sivého zákalu ide o maximálne šetrný 15-minútový výkon jednodňovej chirurgie. Chirurg pri ňom operuje pomocou femtosekundového laseru a nepoužíva skalpel ani ostré nástroje. Pokiaľ sa pacient rozhodne pre multifokálnu vnútroočnú šošovku, počas operácie sivého zákalu ho operatér zbaví zároveň okuliarov na čítanie aj do diaľky. Operácie aj s implantáciou monofokálnej šošovky kompletne uhrádzajú všetky zdravotné poisťovne.

Modré oči sú citlivejšie na očné ochorenia ako tmavé

Niektoré ochorenia sa vyskytujú štatisticky častejšie u bledých dúhoviek. Napríklad vekom podmienená degenerácia makuly (chronické ochorenie žltej škvrny, ktoré môže vyústiť do straty centrálneho videnia). Všetko súvisí s pigmentovým epitelom, ktorý sa nachádza v oku a zabezpečuje správnu výživu a metabolizmus oka. Pri bledých dúhovkách je ho menej.