Chcem sa objednať

Chvíľka pre teba: Nová nádej pre pacientov po operácii sivého zákalu

17.03.2015

Alena Gabrišová (49) už v minulosti podstúpila operáciu sivého zákalu. S kvalitou videnia po zákroku však nebola spokojná. „Po operácii mi žiaľ ostali okuliare na čítanie aj do diaľky. Nechala som si preto v optike vyrobiť okuliare a do nich multifokálne sklá. Ani po niekoľkých mesiacoch som si však na ne nedokázala privyknúť. Pri šoférovaní mi spôsobovali bolesti hlavy, točila sa mi v nich hlava, večer šoférovanie som preto musela obmedziť. Celkovo som pociťovala nekomfort. Sranda to nebola ani z finančného hľadiska. Jedno sklíčko vychádza na päťsto eur a do konca života by mi predsa nestačil jeden rám. Nevedela som si predstaviť, že ich budem obmieňať,“ prezrádza predavačka klampiarskych výrobkov, pôvodným povolaním krajčírka. Na svoju srdcovú profesiu však práve kvôli slabému zraku musela zabudnúť. Toľko krát som na okuliare, ktoré mi operácii ostali, zúrila. Cítila som sa podvedená, nešťastná, snáď tisíc krát som ich chcela hodiť o zem a pošliapať.“


Hoci prisahala, že už ju k očnému nedostanú ani násilím, nakoniec ju presvedčila rodina. „Strašne som sa bála. Veď prvá operácia úplne nevyšla.“ Primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia jej dal na výber dve možnosti - „špeciálne upravované, no finančne náročné sklá, alebo zákrok, počas ktorého mi do očí implantuje prídavné vnútroočné šošovky. Pred operáciou som pociťovala obavy, no už na druhý deň na kontrole sa mi úplne zmenil svet. Dovtedy som sa doslova potkýnala o vlastný tieň. Na druhý deň po zákroku som vyhodila okuliare a ten pocit úplne nového videnia nedokážem opísať. Najlepšie ho vystihujú dve slová -vďačnosť a šťastie.“


„Sekundárne vnútroočné šošovky opäť posunuli hranice chirurgie sivého zákalu. Vďaka nim môžeme prinavrátiť dokonalé videnie aj pacientom po operácii sivého zákalu, ktorí neboli spokojní s doterajším videním. Ako pre očného chirurga je neopísateľný pocit sledovať zmeny, ktoré nastávajú v živote našich pacientov,“ prezrádza primár NeoVízie, MUDr. Radovan Piovarči, ktorý so svojim tímom implantuje sekundárne šošovky.
Zákrok je úplne bezbolestný, trvá niekoľko minút a počas neho implantuje chirurg pacientovi pred umelú implantovanú vnútroočnú šošovku ešte jednu, prídavnú, ktorou skoriguje zostatkové dioptrické odchýlky. Výsledkom je dokonalé videnie aj u pacientov po operácii sivého zákalu, ktorí si už slobodu bez okuliarov nedokázali ani predstaviť.


„Ako žena v sebe nezapriem túžbu po elegancii a po kráse. Po dlhých rokoch si práve hľadám nové slnečné okuliare. Veľké, moderné, trendy, krásne. Keď som si v minulosti chcela dať do dioptrických okuliarov špeciálne sklá s ochranou pred slnkom, cena bola päťstvo eur za jedno. Som šťastná a nevýslovne spokojná, konečne sa vďaka prídavným vnútroočným šošovkám cítim opäť ako ja . A dokonca zvažujem, že s novými očami začnem po rokoch opäť šiť.“

Čo sa deje pri operácii sivého zákalu

Sivý zákal znamená zakalenie normálnej čírej očnej šošovky. Tá brání priechodu lúčov svetla na sietnicu. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky: máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky a obraz pred vami sa javí skreslený. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Počas operácie očný chirurg odstráni z oka zakalenú vnútroočnú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať a nahradí ju umelou. Implantuje ju do zachovaného puzdra šošovky a podľa toho, aký typ vyberie, zbaví pacienta nielen zákalu, ale aj závislosti od okuliarov. Zákrok môže chirurg vykonávať manuálne alebo laserom.

Videnie bez dioptrií aj sivého zákalu

Operáciu sivého zákalu môžete využiť ako príležitosť zbaviť sa zákalu aj všetkých dioptrií zároveň. Monofokálna šošovka vás zbaví zákalu a okuliarov do diaľky. Vďaka najmodernejším multifokálnym vnútroočným šošovkám môžete všetky okuliare zahodiť. Po operácii uvidíte výborne do blízka aj do diaľky - bez okuliarov. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnia v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky (torické). V prípade, že vám chirurg v minulosti implantoval monofokálne šošovky a trápia vás zbytkové dioptrie napríklad do diaľky, môžete si ich nechať odstrániť prídavnými vnútroočnými šošovkami.

Operácia bez skalpela

Pri laserovej operácií sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužíva očný chirurg skalpel či iné ostré nástroje. Robot nahrádza skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel.