Chcem sa objednať

Magazín zdravia: Zbohom, astigmatizmus

01.10.2014

Pýtate sa, o čo ide?

Astigmatizmus patrí k tzv. refrakčným chybám oka. Ak sa nelieči, môže spôsobovať rôzne ťažkosti - okrem toho, že s astigmatizmom vidíte rozmazane, spôsobuje aj únavu očí a bolesti hlavy. Pri refrakčných chybách dochádza k tomu, že svetelné lúče, ktoré prechádzajú okom, nedopadajú presne na sietnicu do miesta najostrejšieho videnia, tzv. makuly -žltej škvrny, ale sa lámu niekde mimo nej - bud pred, alebo za nou.


Refrakčných chýb je viacero typov, najznámejšie sú krátkozrakosť a ďalekozrakosť, menej často sa už hovorí o presbyopii a astigmatizme.


AKO SA PREJAVUJE

Príčinou astigmatizmu môžu byť nielen genetické predispozície, ale môže vzniknúť napríklad aj v dôsledku prekonaných chorobných zmien alebo úrazov rohovky.
Najčastejšie táto chyba vzniká v súvislosti so zmenami rohovky alebo šošovky.
Zdravá rohovka má pravidelný gulatý tvar a svetlo, ktoré cez ňu prechádza, sa láme vo všetkých smeroch rovnako. Pri astigmatizme sa lúče dopadajúce do oka nelámu do jedného miesta, takže na sietnici sa tvorí deformovaný obraz. MUDr. Radovan Piovarči, očný chirurg a primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia vysvetluje, že zdravá rohovka má pravidelný gulatý tvar a svetlo, ktoré cez ňu prechádza, sa láme vo všetkých smeroch a rovinách rovnako. „Pri astigmatizme je rohovka v jednej rovine viac zakrivená. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa láme iným spôsobom než v miestach s menším zakrivením. Lúče svetla sa tak na sietnici nespoja do jedného ohniska, ale vzájomne sa míňajú.“ Oko tak nedokáže obraz rovnomerne zaostriť. V jednej rovine zostáva ostrý, v dalšej sa rozmazáva. To výrazne znižuje kvalitu videnia. Najmä pri vyšších hodnotách chyby pacienti uvádzajú, že predmety, na ktoré sa pozerajú, sú zvláštne pretiahnuté alebo nevidia pravé uhly, ak sa pozerajú napríklad na obkladacky na stene.


NAVIGÁCIA NIELEN NA CESTÁCH

Neliečený astigmatizmus môže spôsobovať zvýšenú únavu očí či bolesti hlavy, niekedy až migrenózneho charakteru. Objaviť sa môžu aj sčervenané okraje viečok, chronické zápaly spojoviek, pocity rezania a pálenia očí, bolesti a tlaky za očami. Astigmatizmus sa často kombinuje s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, nie je však neriešiteľným problémom. Obvykle sa koriguje cylindrickými sklami a v súčasnosti možno astigmatizmus riešit aj operačne. Očný lekár vysvetľuje, že pri takejto liečbe astigmatizmu významne pomáha navigačný systém, pomocou ktorého možno astigmatizmus korigovať s dokonalou presnosťou. Určený je pacientom, ktorí sú kandidátmi na implantáciu vnútroočnej torickej šošovky alebo fakických šošoviek ICL, ktorými sa odstraňujú vyššie plusové aj mínusové chyby vrátane astigmatizmu.
Navigačný systém podla lekára pripomína navigáciu pre pilotov lietadiel, pomocou neho možno presne zmapovať zakrivenie rohovky, naplánovať smer uloženia šošovky a vďaka tomu, že navigačné línie sa premietnu priamo do mikroskopu, chirurg bezpečne vie, ako šošovku v oku umiestniť.


AKÉ SÚ VÝHODY

Systém významne uľahčí priebeh operácie a vďaka nemu možno šošovku umiestniť s dokonalou presnosťou, takže bude maximálne efektívne korigovať dioptrickú chybu aj astigmatizmus. „Využíva sa pri vnútroočných operáciách alebo pri operáciách sivého zákalu,“ hovorí odborník a dodáva, že je prepojený s femtosekundovým laserom LenSx, ktorý sa používa pri operáciách sivého zákalu. „Vďaka tomu dokážeme aj ľudom vo vysokom veku odstrániť počas jediného zákroku sivý zákal, všetky typy dioptrií aj akýkoľvek typ astigmatizmu. Zbaviť dioptrií aj zvyškového astigmatizmu dokážeme aj pacientov, ktorí operáciu sivého zákalu už v minulosti podstúpili, ostali im však okuliare na čítanie či do diaľky.“

POMÔŽE AJ LASER

Astigmatizmu vás môžu lekári zbaviť aj pomocou laserového zákroku.
Nepravidelné zakrivenie rohovky možno podľa lekára dokonale odstrániť aj použitím všetkých typov moderných laserových metód. „Bezbolestný femtoskeundový laser pracuje na podklade digitálnych máp oka, vdaka čomu precízne odstráni dioptrickú aj cylindrickú chybu zároveň,“ vysvetľuje primár a očný chirurg Radovan Piovarci. Po odstránení dioptrií aj astigmatizmu môže pacient už o niekoľko dní opäť aktívne žit a športovať, preto je metóda ideálna pre športovcov a aktívnych ľudí, korí sú radi v pohybe.

REFRAKČNÉ CHYBY
Krátkozrakosť - lúče sa lámu pred sietnicou, človek nevidí ostro do diaľky.
Ďalekozrakosť - lúče sa lámu za sietnicou, človek nevidí ostro na krátke vzdialenosti.
Presbyopia - oko starších ľudí horšie zaostruje na krátku vzdialenosť.
Astigmatizmus - rohovka má nepravidelný tvar a časť lúčov sa zbieha mimo miesta najostrejšieho videnia.