Chcem sa objednať

Zdravie: Nové oči = nový život

13.02.2015

Aj malá zmena, ktorú v živote spravíte, pomôže odštartovať lavínu ďalších zmien, tvrdia znalci ľudskej psychiky.
Skúste „opraviť" všetko, čo vo vašom živote a vo vašom tele nefunguje, ako má. Svoje o tom vedia oční lekári.
„Deväťdesiat percent našich pacientov považuje okuliare za svoj najväčší hendikep. Obmedzujú ich aj vo veciach, ktoré s okuliarmi vôbec nesúvisia.
Mesiac po operácii vidím na kontrole úplne nových ľudí - slobodnejších, sebavedomejších, spokojnejších, vyrovnanejších, vzpriamenejších," prezrádza očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková. A novú nádej dostávajú aj športovci, pre ktorých okuliare predstavujú skutočnú prekážku.

Slabý zrak - komplikácia pri športe

„V Anglicku vykonali zaujímavý prieskum, ktorý v podstate zodpovedá našim pomerom.
Podľa jeho výsledkov sa 64 percent nositeľov okuliarov a kontaktných šošoviek sťažuje na komplikácie a diskomfort práve pri športe.
Takmer tretina ľudí s dioptrickými chybami si práve kvôli okuliarom netrúfa na odvážnejší dynamický šport. Čo je však najsmutnejšie, každý šiesty človek kvôli nim na šport úplne zanevrel," prezrádza lekárka.
V ambulanciách aj na operačných sálach sa vraj pravidelne stretáva s ľuďmi, ktorí kvôli nepohodliu z dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek pohyb úplne vylúčili zo svojho života. „So zvyšujúcimi sa dioptriami sa objektívne znižuje komfort a pocit istoty pri športe.
Máme pacientov s mínus desiatimi, dvadsiatimi či tridsiatimi dioptriami, pre ktorých nie je možné vyrobiť sklá ani šošovky ideálnej hodnoty.
Títo ľudia si svoje komplikácie nenamýšľajú. Nedokonalé videnie a nevhodne skorigované dioptrie sú doslova ako rozbuška. Neviete s nimi poriadne odhadnúť vzdialenosť a môžu spôsobovať problémy s priestorovou orientáciou. Ťažšie zbadáte prekážku a pre rozmazané videnie v ostrom svetle nevidíte detaily terénu. Časté sú nepríjemné pády a zranenia, ale aj zhoršená výkonnosť."

Zabudnite na bolesť

Aké možnosti ponúka moderná očná chirurgia? Najväčším pokrokom prešli podľa odborníčky laserové zákroky. Tie dnešné, pri ktorých dioptrie odstraňuje femtosekundový laser, sú bezbolestné, šetrné a s doživotnou zárukou.
„Napriek tomu sa stále nevieme zbaviť predsudkov. Bojujeme proti nim od roku 2010, keď sme s tímom femtooperácie priniesli na Slovensko. Až po zákroku si pacient vydýchne a prizná, že sa skutočne nemusel strachovať." Zároveň však dodáva, že v medicíne neexistuje jediné „zázračné" riešenie. „Žiadna operačná metóda nie je univerzálne vhodná pre všetkých.
Aj laserové zákroky majú svoje obmedzenia. Odstránia maximálne mínus trinásť dioptrií."

Operácie špeciálne vyvinuté pre športovcov

Najväčším prínosom v očnej chirurgii je nová bezbolestná laserová metóda, ktorá bola vyvinutá s ohľadom na fyzicky aktívnych ľudí a športovcov.
NeoSMILE 3D (ReLEX SMILE) je prvá a jediná metóda, pri ktorej dioptrie odstraňuje iba šetrný femtosekundový laser. Excimer už nie je potrebný. Laser pracuje bez rezu, bez bolesti a bez pálenia rohovkového tkaniva. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť jej povrch. Rohovka ostáva pevná, celistvá. Pri dnešných operáciách femtolaserom je bežné, že už večer v deň zákroku normálne fungujete a na druhý deň idete do práce. Smile priniesol nové benefity navyše. Napríklad už desať dní po zákroku môžete opäť naplno športovať a trénovať." A ako nový zrak zlepšuje kvalitu života pri každodenných aktivitách? ,,Zistili sme, že 71 percent našich pacientov po laserovom odstránení dioptrií spozorovalo výrazné zlepšenie pri športe."

Aj na - 30 dioptrií existuje riešenie

U pacientov, ktorí trpia vyššími dioptriami, ako je schopnosť laseru, volia oční chirurgovia vnútroočné zákroky. „Mladým ľuďom implantujeme vnútroočné fakické šošovky (známe pod skratkou icl).
Odstránia akýkoľvek počet dioptrií a sú riešením aj pre pacientov s nižšími dioptriami, pre ktorých z nejakého dôvodu nie je vhodný laser (napr. pre tenkú rohovku). Kľúčové je každého pacienta, ktorý sa chce zbaviť dioptrií (bez ohľadu na ich výšku) a astigmatizmu, v prvom rade precízne vyšetriť. Trvá to viac ako tri hodiny, no na záver dokážeme každému doslova na mieru vybrať vhodnú operačnú metódu.
Väčšine však už dnes odstraňujeme dioptrie šetrným femtosekundovým laserom."

Oplatí sa vedieť

Pod pojmom laserová operácia očí sa dnes skrývajú tri rozdielne metódy. Každá klinika ich nazýva inak a najlepšie sa zorientujete podľa použitých laserov. Pri technike známej v očnej medicíne ako lasek potrebuje chirurg iba jeden laser - excimer, pri lasiku kombináciu femtosekundového a excimerového laseru a pri smile už celú operáciu zvládne femtolaser. Bezbolestné (počas operácie aj hojenia) sú tie zákroky, pri ktorých očný chirurg používa femtosekundový laser.

Kto je MUDr. Adriana Smorádková

Prvá očná chirurgička, ktorá sa na Slovensku venuje bezbolestným operáciám dioptrií femtosekundovým laserom. Expertka na liečbu a chirurgiu degeneratívneho ochorenia rohovky s názvom keratokonus. Nadšená bežkyňa. Na Očnej klinike NeoVízia, kde pracuje, vytvorila bežecký tím a na beh namotivovala mnohých svojich pacientov a kolegov.