Chcem sa objednať

ŠARM: Nezraňte sa na svahu

10.02.2015

1. Sú úrazy zavinené zlými dioptriami na zjazdovkách naozaj také časté?

Lyžiari, rútiaci sa bezhlavo dole svahom, sú buď odvážlivci bez pudu sebazáchovy a hazardéri so životmi iných, alebo je možné, že poriadne nevidia. Úrazov, za ktoré môžu zle korigované dioptrie, je viac, ako sa môže zdať. Slzenie, svetloplachosť, únava očí a rozmazané videnie v kombinácii s ostrým slnečným žiarením alebo hmlou, to všetko môže spôsobiť, že nevidíte detaily terénu. Biele bubny splývajú do jedného bieleho povrchu a ak na poslednú chvíľu natrafíte na nerovnosť, môže prísť k úrazu. Krátkozrakí lyžiari majú navyše problém aj s periférnym videním.

Problémom je i to, že ľudia s dioptrickou chybou lyžujú často bez dioptrických okuliarov, pretože im prekážajú alebo sa rosia. Ak aj okuliare alebo kontaktné šošovky majú, často nemajú správnu dioptriu. Nebezpečenstvo však predstavujú iba dioptrické okuliare pod lyžiarskymi. Aj keď sú sklá dnes už odľahčené a pri rozbití nevznikajú ostré črepiny, nie je vylúčené, že pri údere alebo pri páde dôjde k prerezaniu rohovky napríklad rámom. Bezpečnejšie sú lyžiarske okuliare s klipom, do ktorého sa napevno umiestnia len dioptrické sklá.

2. Nejdem sa lyžovať na alpský ľadovec, stačí mi aj lúka v Nízkych Tatrách. Vystačím si so slnečnými okuliarmi?

Konštrukcia slnečných okuliarov dostatočne nezabraňuje prúdeniu chladného vzduchu okolo očí, či už lyžujete na ľadovci, alebo za domom. Dráždené oko veľmi slzí, lyžovať je takmer nemožné. Potrebujete lyžiarske okuliare, ktoré oko chránia nielen pred chladným vzduchom a majú aj UV ochranu. Ak vhodne zvolíte farbu skla, dokážete si zlepšiť kontrast a vnímanie nerovností povrchu svahu. Za slnečného počasia urobia dobrú službu sklá sivej a hnedej farby, ale za hmly vyskúšajte sklá so žltým alebo oranžovým sfarbením. Na zjazdovke zbadáte takmer všetky nerovnosti a budete jazdiť bezpečnejšie. Klasické slnečné okuliare odporúčam používať na svahu len v bufete a pri opaľovaní. Kvalitné slnečné okuliare by mali mať UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov. Do bufetu na ľadovci však potrebujete sklá blokujúce aspoň deväťdesiatdva percent žiarenia, teda kategóriu štyri, na prechádzku pod kopcom v Nízkych Tatrách vám stačí trojka.

3. Ak konečne zahodím strach a dám si dnes operovať oči laserom, stihnem ešte marcovú lyžovačku?

Nemusíte mať strach z bolesti a lyžovačku môžete stihnúť už aj koncom februára. Treba si zvoliť len vhodnú operačnú metódu. Pri metóde známej ako lasek operuje chirurg iba excimerovým laserom. Najskôr odstráni povrch - epitel rohovky, potom vykoná laserovú operáciu a do oka sa na štyri dni vkladajú ochranné kontaktné šošovky. Vo svete sa od tejto metódy už upúšťa, pretože sa pri nej musí zničiť práve vrchný epitel rohovky. Pri hojení potom môže dôjsť k zjazveniu rohovky či k syndrómu suchého oka. Po operácii si treba celé týždne kvapkať kortikoidy a umelé slzy, hojenie je bolestivé a výsledok nestály. Pacienti nosia dva mesiace tmavé okuliare, užívajú vysoké dávky vitamínu C kvôli lepšiemu hojeniu rohovky a k športu sa môžu vrátiť najskôr o dva mesiace. Navyše, lasekom sa odporúča operovať len nízke dioptrie, maximálne do mínus 4,5 dioptrie.  Pri metóde femtolasik sa už kombinuje excimerový a femtosekundový laser. Najskôr vytvorí femtosekundový laser flap, takzvanú lamelku, tkaniva rohovky so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom. Po jej odklopení sa vykoná laserová operácia a lamelka sa opäť „zaklopí“. Povrch rohovky ostáva neporušený, preto je zákrok bezbolestný a hojenie rýchle. Už o pár hodín po operácii pozeráte televízor a na druhý deň môžete ísť do práce. Metódou femtolasik sa dajú odstrániť aj vysoké dioptrie do mínus 10,0 dioptrie a astigmatizmus. V tomto prípade by ste sa mohli postaviť na lyže už o tri až štyri týždne.  Pri metóde Smile už operuje len femtosekundový laser. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby sa musel narušiť povrch, pevnosť a stabilita rohovky. Rohovka ostáva celistvá a pevnejšia v porovnaní s ostatnými zákrokmi. Domov odídete bez bolesti a večer už píšete maily. Na lyže sa môžete postaviť už desiaty deň po zákroku a takisto začať naplno športovať. Metóda je vo svete známa aj ako NeoSmile 3D či ReLex Smile a dokáže odstrániť vysoké mínusové dioptrie. Je vhodná pre aktívnych ľudí a športovcov.

4. Po celodennej lyžovačke s kontaktnými šošovkami ma režú oči tak, že na druhý deň je problém si ich založiť. Môžem tomu nejako predísť?

Či už nosíte kontaktné šošovky, alebo nie, pred odchodom na svah by ste si mali nakvapkať do očí umelé slzy, aby boli chránené pred vysušujúcim chladom a vetrom. Po maximálne šiestich hodinách však treba šošovky z oka vybrať. Ak to urobíte až večer po záťahu v zafajčenom bare, spolu so šošovkou si z oka prakticky strhnete aj citlivý vrchný epitel. Rohovka má najviac nervových zakončení na štvorcový milimeter z celého povrchu ľudského tela. Preto tá bolesť. Ak máte na svahu v očiach kontaktné šošovky, použite umelé slzy aspoň trikrát denne, mali by byť takou samozrejmou súčasťou vašej výbavy do zimy ako balzam na pery či ochranný krém na tvár.