Chcem sa objednať

Améby v očiach: Šošovky Vás môžu pripraviť o zrak

18.10.2014

BEZ KYSLÍKA

„Ak dlhodobo nosíte kontaktné šošovky a nerešpektujete základné ‚bezpečnostné‘ pravidlá, vážne riskujete. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemôže nadýchnuť, a oko trpí nedostatkom výživy,“ objasňuje očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková zo súkromnej očnej kliniky v Bratislave. Mnohí ľudia však riziká podceňujú.

„Asi dvadsať percent našich pacientov, ktorí si chcú dať odstrániť dioptrie laserom alebo vnútroočným zákrokom, má problémy z dlhodobého nosenia kontaktných šošoviek. Najčastejšie ide o konjunktivídy – opakované zápaly rohovky a spojovky. Ide najmä o ľudí vo veku okolo tridsiatky. Šošovky nosia asi od pätnástich rokov a v dvadsiatich piatich už majú problém si ich vôbec nasadiť. Pre opakované zápaly ich už neznesú a vrátia sa k okuliarom alebo sa rozhodnú pre operáciu.“

POZOR NA HYGIENU

Odborníčka prízvukuje, že šošovky si máte nechať v oku najviac osem až desať hodín denne, cez víkend ich úplne odložte.

„Buďte opatrní na stanovačkách, chatách, road tripoch, pri cestách do exotických krajín a všade tam, kde vás čakajú znížené hygienické podmienky. Na také situácie sú vhodné jednodňové kontaktné šošovky. Ráno si ich nasadíte, večer vyberiete a vyhodíte. Odpadá možnosť, že by sa kontaminovali pri skladovaní v roztokoch.“ Pozor si dávajte najmä pri vode a vo vlhkom prostredí, ktoré obľúbujú baktérie, vírusy, chlamýdie , plesne a akantaméby. Dobre sa im darí aj na farmách, v stajniach, preto dbajte na hygienu aj pri styku s domácimi a úžitkovými zvieratami.

„Mikroorganizmy sa vďaka kontaktnej šošovke ‚nalepia‘ na oko, môžu ho kontaminovať a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, so svetloplachosťou, začervenaním, slzením, s vredmi, či dokonca slepotu. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode. Zdrojom akantaméb sú i nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky,“ upozorňuje doktorka Adriana Smorádková.