Chcem sa objednať

SME: Biela vie oklamať

17.01.2015

Keď sa ostré slnečné lúče odrážajú aj od snehu, je to očiam lahodiaci obraz, ale len v prípade, že sú tie oči správne chránené. V zime je problémom aj pôsobenie vetra a chladu. Suchý a studený vzduch vyvoláva slzenie očí, čo sa môže podpísať pod vysychanie rohovky.
Lyžiarom spôsobujú závažné problémy aj neskorigované dioptrie, pretože na svahu majú potom problémy s odhadom vzdialeností a priestorovou orientáciou, čo sa im môže vypomstiť.


Pozor na dioptrie
„Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú veľmi svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ vysvetľuje Radovan Piovarči, primár bratislavskej očnej kliniky NeoVízia, očný chirurg a vášnivý lyžiar.
Preto sú podľa neho takíto návštevníci zjazdoviek hrozbou pre seba aj pre iných.
Čiastočne pomôžu špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré sú prispôsobené na vloženie dioptrického skla. „Vždy sa však objaví problém so zahmlievaním a rosením. To doteraz nevyriešili žiadne špeciálne sklá,“ dodáva lekár.


Šošovky nie sú ideálne
Kontaktné šošovky sú určite pohodlnejším riešením ako dioptrické okuliare, nejde o ideálne riešenie. Za komfort počas dňa sa pomerne draho platí večerným rezaním, pálením, štípaním a sčervenaním očí.
Podľa odborníka je to preto, lebo v chlade oči trpia hypoxiou – nedostatočným prísunom kyslíka. V mraze a vetre rohovka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. „Kontaktné šošovky bránia rohovke prijímať dostatok kyslíka a so stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú.“
Okrem toho je dôležité, aby ste mali so sebou aj pár šošoviek navyše pre prípad, že by ste niektorú stratili. Suché oko podobne ako pobyt vo vykúrených miestnostiach so suchým vzduchom aj chladný studený vzduch vonku nadmerne vysúša oči a narúša tvorbu slzného filmu. Aj preto sa v zime odporúča chrániť si už aj pri miernom vetre oči a tvár kapucňou alebo čiapkou so šiltom. Očiam pomôžete, ak ich ošetríte očným gélom alebo kvapkami. V lekárni dostanete napríklad aj také, ktoré obnovujú všetky zložky slzného filmu.

Zvlášť opatrní by ste mali byť, ak užívate lieky, niektoré zvyšujú fotosenzitivitu, v takom prípade sa ani na zimnom slnku nezdržiavajte pridlho a chráňte si oči slnečnými okuliarmi.


Okuliare sú dôležité
Kvalitné slnečné okuliare patria v horách do základnej výbavy. Optometristka Katarína Bašnáková hovorí, že naše oči sú na zasnežených zjazdovkách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa. „Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku aj vnútroočnú šošovku. Nechránené vystavenie UV lúčom bez kvalitných slnečných okuliarov môže urýchliť vznik degenerácie makuly – miesta najostrejšieho videnia, vznik sivého zákalu a zápalov rohovky.“
Tu sa treba pristaviť pri úskalí kontaktných šošoviek, ani tie najkvalitnejšie neposkytujú podľa nej stopercentnú ochranu. Optometristka zdôrazňuje, že UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov poskytuje stopercentný systém ochrany, neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak si nie ste istí, aký filter majú vaše slnečné okuliare, môžete si to dať premerať v očnej optike. Pri výbere sa zamerajte aj na správnu priepustnosť svetla okuliarových skiel. Optometristka odporúča kategóriu 4 – veľmi tmavý filter určený k moru a do hôr, ktorý blokuje takmer 92 – 97 percent žiarenia. Určite však s takými okuliarmi nešoférujte.

"Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú veľmi svetloplachí," hovorí Radovan Piovarči, lekár.

Ako je to po operácii? Ak potrebujete skĺbiť laserovú operáciu na odstránenie dioptrií so svojimi športovými aktivitami, môžete využiť laserovú metódu, pri ktorej celú operáciu vykonáva jediný, femtosekundovýlaser. Ide o miniinvazívny bezbolestný zákrok, jediný, pri ktorom laser nepáli rohovku a už na desiaty deň môžete napríklad lyžovať alebo opäť začať s tréningom. Z ďalších metód možno využiť aj také, ktoré kombinujú femtosekundový a excimerový laser, tu však budete môcť začať s tréningmi a športovaním najskôr po dvoch-troch týždňoch.