Chcem sa objednať

www.adam.sk : Nechcete nosiť okuliare a rozmýšľate o laserovej operácii oka?

21.12.2014

Femtosekundový laser priniesol do laserových operácií úplne nové éru bezbolestnosti a šetrnosti. Metóda NeoSMILE 3D (alebo ReLEX SMILE či SMILE ako ju vo svete nazývajú), ktorá spojila to najlepšie z doterajších laserových postupov. Je vhodná pre ľudí s vyššími mínusovými dioptriami (nad cca – 2.5), ktorí milujú pohyb a sú v živote fyzicky aktívni. Ocenia ju najmä športovci,  umožňuje im návrat k profesionálnym tréningom a športu už do desiatich dní. Celú operáciu vykonáva po prvý krát v histórii očnej chirurgie femtosekundový laser sám. Excimerový laser už nie je potrebný. Femtolaser odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť povrch rohovky a vytvoriť na ňom flap. Počas zákroku tak nenaruší pevnosť a stabilitu rohovky. Ostáva pevná, celistvá. Smile odstráni dioptrie s doteraz najdokonalejšou presnosťou.

Ako si vybrať vhodnú metódu
Pod pojmom laserová operácia očí sa dnes skrývajú tri rozdielne metódy. Každá klinika ich nazýva rozdielne, najlepšie sa zorientujete podľa použitých laserov. Pri technike známej v očnej medicíne ako lasek potrebuje chirurg iba jeden laserexcimer. Pri lasiku kombináciu femtosekundového a excimerová laseru. Pri smile už celú operáciu zvládne femtolaser.

Čo okrem 3D zraku dá laserová operácia pacientom

Odstránia vám dioptrie a dajú nový pocit slobody. Podľa slov očných chirurgov však desaťminútový bezbolestný očný zákrok dokáže doslova meniť životy pacientov. „Deväťdesiat percent našich pacientov považuje okuliare za svoj najväčší hendikep. Obmedzujú ich aj vo veciach, ktoré s okuliarmi vôbec nesúvisia. V prieskume života pacientov, ktorý sme zrealizovali na našich očných klinikách v Bratislave, v Prahe a v Brne, vyplynuli zaujímavé závery. 85% všetkých pacientov po laserovom odstránení dioptrií zaznamenalo pozitívne zmeny v osobnom živote. 84% pacientok cíti vyššie sebavedomie, 77% si vedome uvedomuje, že ich život je plný nového pohodlia. 71% sa ľahšie a lepšie športuje a takmer polovica pacientok zaznamenáva zvýšený počet komplimentov,“ prezrádza očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková, jedna z dvoch prvých slovenských žien – chirurgičiek, ktorá odstraňuje dioptrie bezbolestnou metódou s použitím femtosekundového laseru.

ČO BY STE MALI VEDIEŤ, KEĎ SA ROZHODUJETE PRE LASEROVÝ ZÁKROK

Vyberte si kliniku, ktorá ponúka viaceré laserové metódy
Len kliniky, ktoré ponúkajú široké spektrum laserových zákrokov, vám dokážu "ušiť"´operáciu priamo na mieru. Predstavte si kliniku, ktorá svojich pacientov operuje jedinou laserovou metódou. Lekár počas vyšetrenia odhalí, že pre vaše oči by bola vhodnejšia technika, ktorou operujú chirurgovia v susedstve. Odporučia vám konkurenčnú kliniku alebo vám navrhnú podstúpiť zákrok ich jediným postupom? „Chirurgovia, ktorí majú k dispozícii dve či tri odlišné laserové metódy, dokážu pacientovi ušiť zákrok presne na mieru. Žiadna technika nie je univerzálne vhodná pre všetkých. Ak klinika ponúka iba jedinú (napríklad povrchovú), časť pacientov odlaseruje nesprávne,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

„Napríklad astigmatizmus (nesprávne zakrivenie rohovky) či plusové dioptrie s vysokým astigmatizmom dokážeme dokonale odstrániť iba femtosekundovým laserom.“ Prax pracovísk z domova aj zo sveta ukazuje, že povrchové metódy, pri ktorých sa používa iba excimer, sú vhodné len pre pacientov s nízkymi dioptrickými chybami. Približne do výšky – 4,5. „Zo skúseností žiaľ vieme potvrdiť, že niektoré  slovenské kliniky laserujú excimerovým laserom aj nad túto hodnotu.“ Použitie metódy typu LASEK / PRK pri vysokých dioptriách sprevádza podľa odborníčky ďalšie riziko – nebezpečenstvo zjazvenia najvrchnejšej časti rohovky. „Takíto pacienti podstupujú následnú niekoľkomesačnú liečbu kortikoidnými kvapkami. Ich dlhodobé užívanie pritom vážne zvyšuje riziko vzniku zeleného a sivého zákalu. U pacientov, ktorí v minulosti podstúpili operáciu metódou LASEK / PRK  a následne liečbu kortikoidmi, často do desiatich rokov diagnostikujeme sivýzákal.“ Pri rozhodovaní sa pre konkrétnu laserovú metódu si vypočujte dva či tri odborné medicínske názory. Pomôžu vám správne sa rozhodnúť.

Pozor na vyšetrenie aj operáciu v rovnaký deň!
Ak vám klinika ponúkne termín operácie v deň vyšetrenia, zbystrite pozornosť  Málo času, rýchly životný štýl, vysoké pracovné nároky. Ráno vás vyšetríme, popoludní od nás odídete s "novými" očami.“ Ako reklamný slogan na výmenu pneumatík sú služby na počkanie lákavé. V očnej chirurgii však nefungujú okamžité riešenia.
„Je neprípustné, aby pacient podstúpil vyšetrenie aj laserový zákrok v ten istý deň. Štandardom je 48 hodinové rozpätie, minimálny odstup je 24 hodín,“ upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová, ktorá o dôležitosti vyšetrenia v mydriáze a v cykloplégii pred laserovým zákrokom často prednáša.
Aby vás lekár vyšetril skutočne precízne, potrebuje sa vám do očí pozrieť v takzvanej mydriáze a v cykloplégii. „Vyšetrenie v mydriáze (rozšírenie zrenice) nám umožní odhaliť možné patologické zmeny vnútroočnej šošovky, sklovca a sietnice. Výnimočne dôležité je u krátkozrakých pacientov s predispozíciou na periférne degenerácie sietnice. Sledujeme príznaky degenerácie, ´diery´ či odlúpenia sietnice. Vďaka vyšetreniu s rozšírenou zrenicou zistíme, či pacient netrpí sivým zákalom, extrémnymi sklovcovými zákalmi či krvácaním do sklovca. Bez vyšetrenia v rozšírenej zrenici vidíme len 30% vnútroočného priestoru,“ upozorňuje na nutnosť vyšetrenia v mydriáze MUDr. ZáhorcováNevyhnutnou súčasťou vyšetrenia pred laserovým zákrokom je aj vyšetrenie v cykloplégii. Počas neho lekári dočasne paralyzujú akomodačný zaostrovací očný sval. „Najmä u mladých ľudí je veľmi svižný. Nevedome ním môžu kamuflovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej obrany pacient vyradí sval z funkcie. Vďaka tomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč,“ vystríha očná lekárka.

Takzvaný svalový akomodačný kŕč sa vyskytuje približne u dvoch percent pacientov. „Najmä u ľudí, ktorí trávia dlhé hodiny denne prácou za počítačom. Ak navyše prídu na vyšetrenie priamo z kancelárie, svalový kŕč dokáže nebezpečne skresliť výsledné meranie. Občas až o jeden až jeden a pol dioptrie,“ vystríha odborníčka. Na klinikách, kde vyšetrenie v cykloplégii nie je bežnou súčasťou, môžu pacienta prekorigovať a odstrániť nesprávnu dioptrickú hodnotu.

Rada: Kliniky, ktoré vyšetrenie aj operáciu vykonávajú v rovnaký deň, vás v mydriáze ani v cykloplégii nevyšetria. Cykloplégia "vyradí" zaostrovací sval na 24 hodín z funkcie. Laser sa v takom prípade deaktivuje, nedokáže nájsť stred zrenice.

Nehádžte laserové metódy do jedného vreca
Pod pojmom "laserové operácie" sa v skutočnosti skrývajú tri rozdielne metódy. Prečo očné kliniky ponúkajú rozdielne ceny laserových zákrokov? Prečo za zákrok na jednej klinike zaplatí 450, na druhej 600 či 990 EUR za oko? Podobné otázky si kladie väčšina potencionálnych pacientov.
Cenové rozdiely naznačujú obyčajne rozdielne operačné techniky. V očnej chirurgii rozlišujeme tri základné laserové metódy, ktoré konkurenčné kliniky len rozdielne volajú. Podstata každého laserového odstránenia dioptrií je v úprave hrúbky rohovky. Excimerový laser odparí časť tkaniva v stróme (tele)  rohovky. Laser ju stenčí tak, aby pacient opäť získal dokonalé videnie. Rozdiel medzi jednotlivými metódami je v spôsobe, akým sa chirurg dostane do tela rohovky. Moderná očná chirurgia mu dáva na výber z troch možností:

POVRCHOVÉ METÓDY S POUŽITÍM EXCIMEROVÉHO LASERU
Lekársky názov: PRK / LASEK
Komerčné názvy: PRK, Lasek, Epilasek, Super Laser, No Touch Laser, 6D Laser
Použité lasery: excimerový
Chirurgovia najskôr invazívne odstránia povrch – epitel rohovky (mechanicky špachtľou pri PRK, 20% alkoholovým roztokom pri LASEKu, excimerovým laserom pri No touch). Následne vykonajú samotnú laserovú operáciu excimerovým laserom. Povrch rohovky predstavuje najhustejšie pokryté miesto nervovými zakončenia ľudského tela. Prvé tri dni po zákroku dorastá a tento moment je pre pacienta veľmi bolestivý. Bolesť čiastočne zmierňujú kontaktné šošovky v prvých dňoch po zákroku.

HĹBKOVÉ  METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO A EXCIMEROVÉHO LASERU
Lekársky názov: femtoLASIK
Komerčné názvy: femtoLASIK basic, NeoLASIK HD, iLASIK, Z-LASIK, All laser LASIK
Použité lasery: femtosekundový + excimerový
V prvom kroku vytvorí operatér na povrchu oka pomocou femtosekundového laseru ochrannú lamelu (flap) so špeciálnym bezpečnostným  „zámkovým“ okrajom. V druhom kroku ju jemne odklopí a vykoná laserovú operáciu pomocou excimerového laseru. Po nej ju opäť „zaklopí“. Zámok na okraji flapu sa uzamkne. Povrch rohovky ostáva neporušený, vďaka čomu je zákrok a pooperačný priebeh bezbolestný. Metóda s použitím femtolaseru je k očiam šetrná, precízna a bezpečná. Už večer v deň operácie môžete čítať aj pozerať televíziu. Na druhý deň po operácii väčšina pacientov pohodlne pracuje.

HĹBKOVÉ  METÓDY S POUŽITÍM FEMTOSEKUNDOVÉHO LASERU
Lekársky názov: SMILE
Komerčné názvy: NeoLASIK 3D SMILE, NeoLASIK 3D Elite, ReLEX SMILE,
Použité lasery: femtosekundový
Celú operáciu vykonáva po prvý krát v histórii očnej chirurgie femtosekundový laser sám. Excimerový laser už nie je potrebný. Femtolaser odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg na povrchu oka vytvoriť flap. Vo vnútri rohovky vytvorí na základe presných výpočtov tzv.  lentikulu v tvare šošovky. Následne ju chirurg drobným trojmilimetrovým laserovým rezom v tvare úsmevu z rohovky odstráni. Počas zákroku tak nenaruší pevnosť a stabilitu rohovky. Jej povrch  ostáva celistvý.  Metóda Smile v sebe spája to najlepšie z doterajších laserových postupov.