Chcem sa objednať

EuroTelevízia: Prečo potrebujeme tmu?

12.12.2014

* ETV: Vianočné stromčeky s blikajúcimi svetlami sú stále v kurze. Môžu našim očiam aj nejako uškodiť?

RADOVAN PIOVARČI: Rozžiarené oči mojich detí pri pohľade na osvetlený vianočný stromček sú pre mňa tým najkrajším darčekom. Na blikanie sme však doma vyhlásili embargo. Svetielka si nastavte na najpomalší možný režim blikania. Prirýchla intenzita spôsobuje podráždenosť a nepokoj. Ak blikajúci stromček umiestnite k televízii, nečudujte sa, že budete nervózni.

* ETV: Žijeme v dobe svetelného nadbytku. Potrebujú naše oči tmu?

Iba v spánku a v tme si konečne oddýchnu a spúšťajú sa viaceré dôležité bioprocesy. Ak sa ukracujeme o spánok a tmu, procesy zrakových pigmentov sa môžu narušiť a tým poškodiť sietnicu. Primitívne kmene, ktoré neboli vystavené umelému osvetleniu, nikdy netrpeli ochoreniami sietnice. Príkladom sú pôvodní obyvatelia Austrálie, Aborigéni, žijúci v buši. Zaspávajú so západom slnka, ich oči majú dostatok relaxu v tme. Lekári u nich nikdy nezistili ochorenie makuly – najostrejšieho centra videnia, VPDM. Obyvatelia veľkomiest na vlastnej koži zažívajú aj takzvanú teinzNeoViziaóriu svetelného stresu. V noci im žiariace nápisy na budovách a bilbordoch vnikajú do okien a nedovolia im správne spať. V tme si naše telo vyrába „spánkový“ hormón melatonín, ktorý má ochrannú funkciu v boji proti vzniku nádorov. Pri zapnutom svetle či svetelných odrazoch sa dobrovoľne vystavujeme stresu, nespavosti a psychickým problémom.

* ETV: Dá sa z očí vyčítať, či sme darčekom blízkeho úprimne potešili, alebo radosť iba predstiera?

Skutočnú radosť nedokážete hrať. Či chcete, či nechcete, zreničky vás prezradia. Keď prežívame príjemné pocity, vplyvom nervových vzruchov sa prirodzene rozšíria. Ak darujete partnerovi akciové ponožky a jeho zreničky zostali aj po otvorení darčeka maličké, ktovieakú radosť necíti. Odborníci na neverbálnu komunikáciu tvrdia, že keď sme šťastní, zjasnejú nám aj dúhovky. V okamihoch zúrivosti a hnevu sa ich farba stmavuje.

* ETV: Sú oči to najdôležitejšie, čo si na človeku všímate? Čo všetko z nich očný lekár dokáže vyčítať?

Trpím profesionálnou „deformáciou“, všímam si každú jazvičku a nerovnosť. Vypadané mihalnice môžu znamenať chronický zápal okraja viečok alebo alergie. Opuch viečok býva následok problémov s obličkami či chronickej únavy. Začervenané oči a opakujúci sa jačmeň môžu spôsobovať nevhodne skorigované dioptrické okuliare. Žltkasté mapky a fliačky na viečkach naznačujú vysoký cholesterol a poruchu metabolizmu tukov.

* ETV: Dokážu „nové“ oči zvýšiť sebavedomie pacienta?

Deväťdesiat percent pacientov považuje okuliare za svoj najväčší hendikep. Ženám s vysokými plusovými dioptriami hrubé sklá oči extrémne zväčšujú, majú problém nalíčiť sa. Pri mínusových dioptriách hrozí druhý extrém – maličké oči stratené v hĺbke za okuliarmi. V prieskume života pacientov po očných operáciách vyplynuli zaujímavé závery. Väčšine sa s novým zrakom ľahšie športuje, cítia sa sebavedomejšie, slobodnejšie, pohodlnejšie. Podávajú lepšie výkony v práci a najmä – dostávajú viac komplimentov ako kedysi.

* ETV: Mali by sme si teda pred lyžiarskou sezónou nechať skontrolovať zrak?

Povinne. Lyžiar s nedostatočne skorigovanými dioptriami ohrozuje seba aj ostatných. Riskujú nepríjemné pády, zranenia aj horšiu výkonnosť. Snehovú nerovnosť či prekážku zbadajú, až keď na ňu narazia. Bývajú veľmi svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu.

* ETV: Lyžiarska dilema: kontaktné šošovky, alebo dioptrické sklá?

Dnes už dostať odľahčené a nerozbitné dioptrické sklá. Pri údere či nešťastnom páde sa však aj plastový či kovový rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie. Kontaktné šošovky sú praktickejšie, v mraze a vetre však rohovka pod nimi ťažšie „dýcha“, prijíma menej kyslíka a väčšmi vysychá. So stúpajúcou nadmorskou výškou sa komplikácie stupňujú. Pri večernom vyberaní z oka môžete cítiť bolesť, dráždenie, rezanie či slzenie. Oční chirurgovia volia najradšej alternatívu trvalého odstránenia dioptrií šetrnými a bezbolestnými laserovými či vnútroočnými zákrokmi.

* ETV: So svojím tímom ste na Slovensko priniesli bezbolestnú laserovú operáciu vyvinutú s ohľadom na športovcov. V čom je lepšia ako doterajšie zákroky?

Ide o metódu, ktorú svet pozná pod skratkou Smile. Spája v sebe to najlepšie z doterajších laserových postupov. Ocenia ju najmä športovci, umožňuje im návrat k profesionálnym tréningom už do desiatich dní. Celý zákrok vykonáva po prvýkrát jediný laserfemtosekundový. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby sme museli narušiť povrch, pevnosť a stabilitu rohovky. Ostáva celistvá a pevnejšia ako pri všetkých ostatných laserových zákrokoch.

* ETV: Priniesol rok 2014 očným lekárom aj iné významné metódy?

Ako lekár cítim veľkú pokoru a vďačnosť, keď vďaka technologickému pokroku postupujeme o krok vpred. Končiaci sa rok nám dal do rúk riešenie pre ľudí s presbyopiou (vekom získané okuliare na čítanie), ktorí sa nevedia zmieriť s okuliarmi na čítanie. Zrazu nedokážu bez okuliarov odosielať esemesky, e-maily na smartfóne, čítať cenovky v obchode, vybrať si z jedálneho lístka v reštaurácii, čítať noviny. Zo Spojených štátov sme priniesli metódu „dažďovej kvapky“. Rohovkový implantát Raindrop zavádzame do oka pomocou femtolasera. Jemne a šetrne mení zakrivenie rohovky, čím zaisťuje kvalitné videnie nablízko aj na strednú vzdialenosť – bez okuliarov na čítanie.

* ETV: Ako trávi Vianoce očný chirurg? Budú aj pred televíziou, alebo plánujete niečo netradičné?

Spôsobom, ktorý je vzácny pre každého z nás – doma, v pokoji, so svojou rodinou. Vychutnávame si dlhé spoločné sviatočné raňajky a prechádzky lesom v treskúcej zime. Pretekáme sa, kto skôr vbehne do dverí, zapálime v kozube, zababušíme sa do deky, pijeme čaj a pozeráme rozprávky. Na Vianoce musí byť Perinbaba, Tri oriešky pre Popolušku a Kráľ Drozdia brada.

***

Kto je MUDr. Radovan Piovarči? Primár očnej kliniky v bratislavskej Petržalke priniesol na Slovensko bezbolestné operácie očí femtosekundovým laserom. Ako prvý slovenský chirurg odstraňuje dioptrie aktuálne najšetrnejšou laserovou metódou NeoSMILE 3D. V chirurgii sivého zákalu udomácnil operácie bez skalpela a ostrých nástrojov, takisto pomocou femtosekundového laseru. Sám si ako pacient nechal kolegom na svojej klinike odstrániť dioptrie femtolaserom. „Bolo to v roku 2010. Dnes sme už SMILE.“