Chcem sa objednať

Rytmus života: Očné chyby sa dnes dajú riešiť rôznym spôsobom. Zbavia okuliarov aj Vás ?

29.10.2014

Predstavte si ženu s plus desať dioptriami. „Hrubé sklá jej oči extrémne zväčšujú. Krásnu tvár ukrýva pred svetom pod okuliarmi, má problém nalíčiť sa, nevidí na presné kontúry. Ženu s mínusovými dioptriami trápi druhý extrém – maličké oči stratené v hĺbke za okuliarmi.

Mesiac po operácii vidíme na kontrole úplne nové ženy – slobodnejšie, sebavedomejšie, spokojnejšie, vyrovnanejšie, vzpriamenejšie. V prieskume života pacientov po odstránení dioptrií vyplynuli zaujímavé závery: 85 percent z nich zaznamenalo pozitívne zmeny v osobnom živote, 84 percent pacientok cíti vyššie sebavedomie a 77 percent nové pohodlie, 71 percent ľahšie a lepšie športuje a takmer polovica pacientok zaznamenáva zvýšený počet komplimentov,“ prezrádza očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

Laserové operácie

Vhodné pre: tínedžerky, dvadsiatničky, tridsiatničky, štyridsiatničky.           Odstránia dioptrie: + 2 až – 13                                                                 Poznávacie znamenie: odstránia iba jeden typ dioptrie: nablízko alebo do diaľky Pojem laserová operácia očí dnes predstavuje tri rozdielne metódy. Pri technike známej v očnej medicíne ako PRK potrebuje chirurg iba jeden laserexcimer. Pri Lasiku kombináciu femtosekundového a excimerovéholaseru. Pri Smile už celú operáciu zvládne femtolaser.

Femtosekundový laser priniesol do laserových operácií novú éru bezbolestnosti a šetrnosti.
Novinkou je operácia, ktorú celý svet pozná pod názvom Smile. Technika spojila to najlepšie z doterajších laserových postupov. Je vhodná pre ľudí s mínusovými dioptriami, ktorí milujú pohyb a sú v živote fyzicky aktívni. Ocenia ju najmä športovci, umožňuje im návrat k profesionálnym tréningom a športu už do desiatich dní,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová. „Celú operáciu vykonáva po prvýkrát v histórii očnej chirurgie femtosekundový laser sám. Excimerový laser už nie je potrebný. Femtolaser odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť povrch rohovky a vytvoriť na ňom fl ap.
Počas zákroku tak nenaruší pevnosť a stabilitu rohovky. Ostáva pevná, celistvá. Smile odstráni dioptrie s doteraz najdokonalejšou presnosťou.“

Vnútroočné šošovky ICL

Vhodné pre: tínedžerky, dvadsiatničky, tridsiatničky                                           Odstránia dioptrie: + 12 do – 18                                                                       Poznávacie znamenie: odstránia akýkoľvek počet dioptrií, ideálne zákroky pre pacientov, ktorí pre extrémne vysoké dioptrie či tenkú rohovku nie sú vhodní na laser.Šošovky dokážu úspešne a natrvalo odstrániť vysoké dioptrické chyby (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus). Implantuje sa do oka pred vlastnú vnútroočnú šošovku. Šošovka vydrží v oku celý život a nevyžaduje zo strany pacienta žiadnu starostlivosť a pozornosť.

Metóda dažďovej kvapky

Vhodné pre: štyridsiatničky, päťdesiatničky                                                         Odstránia dioptrie: + 1 až + 3                                                                               Poznávacie znamenie: odstránia problém krátkych rúk – presbyopiu a s ňou spojené okuliare na čítanie. Presbyopia nás vždy nachytá nepripravené. Z ničoho nič naťahujeme ruky čo najďalej. V reštauráciách odďaľujeme jedálny lístok, bez okuliarov už nevyťukáme ani text esemesky či e-mailu v mobile. „Raindrop (metóda dažďovej kvapky) je ideálna pre aktívnych ľudí, ktorí v živote túžia po slobode,“ prezrádza MUDr. Miriam Záhorcová, prvá slovenská chirurgička, ktorá odstraňuje okuliare na čítanie touto metódou. Počas zákroku implantuje maličkú šošovku v tvare dažďovej kvapky do rohovky pomocou femtosekundového lasera. „Jemne a šetrne mení zakrivenie rohovky, čím zaisťuje kvalitné videnie nablízko aj na strednú vzdialenosť – bez okuliarov na čítanie. Raindrop veľmi dobre prijíma očná rohovka aj ľudský organizmus. Prepúšťa až 100 percent kyslíka a všetky potrebné látky na výživu povrchu oka.“

Multifokálne vnútroočné šošovky

Vhodné pre: štyridsiatničky, päťdesiatničky, šesťdesiatničky, sedemdesiatničky Odstránia dioptrie: + 12 až – 25                                                                       Poznávacie znamenie: odstránia natrvalo okuliare na čítanie aj do diaľky. Závislosť od okuliarov dokonale poznajú najmä päťdesiatničky. Striedajú okuliare na čítanie s tými do diaľky, a keď si niektoré zabudnú, sú „nahraté“. Problém dvojitých dioptrií riešia chirurgovia implantáciou multifokálnych vnútroočných šošoviek. Metóda Prelex, ktorú podstúpila napríklad aj herečka Zuzana Tlučková, je 15-minútový ambulantný nelaserový zákrok, pri ktorom vám očný chirurg do oka implantuje multifokálnu vnútroočnú šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať. Pomocou tejto metódy je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií. Metóda vás zbaví okuliarov nablízko aj do diaľky.

Operácie sivého zákalu

Vhodné pre: štyridsiatničky, päťdesiatničky, šesťdesiatničky, sedemdesiatničky Odstránia dioptrie: + 12 až – 25                                                                         Poznávacie znamenie: jediným zákrokom dokážu dnes oční chirurgovia zbaviť pacienta zakalenej šošovky (sivého zákalu), okuliarov na čítanie, do diaľky aj astigmatizmu. Podvedome si pretierate oči a stále máte pocit, akoby ste videli zahmlene. Zrazu ste citlivejšie na svetlo a zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky. Obraz pred vami sa javí skreslený.
Spoznávate sa v niektorých príznakoch? Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju novou, umelou. Starý mýtus, že zákal musí „dozrieť“, kým sa operuje, už dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Vďaka najmodernejšej diagnostike a operačnej technike ide o pätnásť minútový výkon jednodňovej chirurgie. Pacient opúšťa kliniku ihneď po zákroku. Počas operácie sa môžete zbaviť všetkých dioptrií súčasne. Pomocou multifokálnych vnútroočných šošoviek môžete po zákroku zahodiť dioptrie na čítanie aj do diaľky. Po operácii uvidíte vynikajúco nablízko aj do diaľky – bez okuliarov. Niektoré šošovky zlepšujú videnie v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus – zlé zakrivenie rohovky (torické). Operáciu sivého zákalu už môžete podstúpiť aj laserom. „Pri laserovej operácii sivého zákalu femtolaserom nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Prístroj dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra sa realizuje úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel,“ vysvetľuje očná chirurgička.