Chcem sa objednať

SME ženy: Alergická reakcia môže prekvapiť

24.10.2014

Kde sa vzala?
Zvyšovanie hygieny, príliš sterilné prostredie a obmedzenie priameho kontaktu s prírodou stoja za neustálym nárastom alergických ochorení. Podľa rozsiahlych vedeckých štúdií deti, ktoré vyrastajú na farmách v priamom styku so zvieratami a vegetáciou, majú oveľa nižšie riziko vzniku alergie ako ich mestskí kamaráti. Preukázaná je aj súvislosť s množstvom užívaných antibiotík do šiesteho roku života dieťaťa, s obezitou a fajčením, či už aktívnym, alebo pasívnym. Veľký podiel viny na alergii má aj naša psychika, stres a dokonca obavy o finančné zázemie – chudoba. Exhaláty zhoršujú nielen alergiu, ale aj pele rastlín v oblastiach s vysokým podielom škodlivých látok v ovzduší sú agresívnejšie.

Nie vždy to musí byť alergia Alergické reakcie sú dnes naozaj veľmi časté, avšak mylne za ne považujeme akýkoľvek neprimeraný prejav nášho organizmu. Najmä ak sa týka potravín. Až tretina populácie sa domnieva, že trpí alergiou na potraviny, skutočne sa však potvrdí len 1 - 4 % ľudí. Zväčša ide o inétráviace
či psychické problémy. U detí je riziko vzniku vyššie.

Reakcia nemusí prísť hneď Potravinová alergia sa nemusí prejaviť okamžite po zjedení. Trvá totiž nejaký čas, kým jedlo prejde tráviacim systémom. Podľa alergologičky Jany Hutkovej reakcia na nejakú potravinu môže nastať až do dvanástich hodín. „Výnimkou sú morské ryby alebo iné živočíchy, ktoré sú veľmi veľkým alergénom a už počas konzumácie vám môžu začať opuchať ústa, jazyk, prestanete rozprávať. Najhoršie sú šokové stavy – anafylaktický šok, ktorý sa prejaví veľmi rýchlo.“ Medzi najčastejšie prejavy alergie na potraviny patria nechutenstvo, zvracanie, bolesť brucha, neprospievanie, hnačka, dokonca pálenie očí, opuch a slzenie. „Najväčšími potravinovými alergénmi sú spomínané ryby a orechy,“ vysvetľuje alergologička a odporúča ich vylúčiť z jedálneho lístka na celý život, „napríklad alergia na kravské mlieko sa môže po vynechaní na dva roky upraviť, ale alergia na ryby či orechy zostáva. Pre našinca je to silný alergén, nie sme Japonci, pre ktorých sú ryby prirodzené.“ U niekoho môže vyvolať opuch úst, hrdla, začervenanie a svrbenie aj čerstvá zelenina a ovocie, paradajky či korenie. Takúto reakciu nazývame orálny syndróm.

Aj koža vie hovoriť Alergická reakcia sa môže prejaviť aj na koži svrbením, žihľavkou, opuchom, či atopickým ekzémom. Podľa Jany Hutkovej sa takáto odozva prihlási do troch až štyroch hodín. Organizmus môže kožou reagovať na potraviny, vzdušné alergény, ale aj na kozmetiku, čistiace prostriedky, rôzne kovy, hodinky, bižutériu, pírsing, tetovanie či dokonca sponu na podprsenke. „Nejde len o svrbenie, ide aj o začervenanie a pálenie,“ spresňuje odborníčka.
Medzi ďalšie známe neprimerané reakcie patrí alergia na lieky. Jana Hutková spresňuje, „pokiaľ picháme liek do žily alebo do svalu, môže sa reakcia dostaviť okamžite, ak však ide o klasickú tabletku, ktorá musí prejsť tráviacim traktom, môže to trvať dlhšie, až dvanásť hodín. Alergická reakcia vás môže prekvapiť, aj keď ste predtým žiadne problémy nemali“.
Aké alergické reakcie sa môžu prejaviť na oku?

Odpovedá očná lekárka a očná chirurgička Adriana Smorádková, Očná klinika NeoVízia, www.neovizia.sk Alergické zápaly spojiviek Objavujú sa pri alergii na peľ, prach, roztoče, v spojitosti so sennou nádchou. V okolí očí sa prejavuje výrazným svrbením, pálením, opuchmi viečok, začervenaním, slzením. Ťažkosti nás najčastejšie potrápia na jar a na jeseň. V zime môžeme podobné prejavy spozorovať v súvislosti s chladovou alergiou. Prvou pomocou je vyplachovanie očí studenou vodou alebo roztokmi na dezinfekciu oka, ktoré dostanete v lekárni. Zriedite tak koncentráciu alergénov v spojovkovom vaku. Zdržiavajte sa vnútri, vetrajte ráno a večer. Pohyb vonku takisto obmedzte na ráno a večer, keď je výskyt alergénov v ovzduší najnižší.
V prípade pretrvávania problémov vyhľadajte oftalmológa alebo alergológa.
Kontaktné alergie vznikajú po kontakte, napríklad s kozmetickými prípravkami.
Najčastejšie spôsobujú alergickú reakciu očné krémy, očné tiene, mejkapy, ceruzky, zriedkavejšie špirály – všetko, čo aplikujete do okolia oka a viečok. To, či nový prípravok vyvolá alergiu, zistíte pri opakovanom používaní konkrétneho produktu. V mieste, na ktoré ho nanesiete, môže pokožka zareagovať začervenaním, opuchom, vznikom ekzému, nadmernou suchosťou, šupinatením. Môže sa „zduriť“ a páliť. Hneď ako prípravok prestanete používať, príznaky sa zmiernia. Minimálne na dva týždne nenanášajte na dané miesto nič a vyskúšajte inú značku produktu. Kontaktná alergia z kozmetiky sa v okolí očí neprejaví po prvom použití, ale až po čase pri opakovanej aplikácii.