Chcem sa objednať

ŽIVOT: Hmla pred očami

13.03.2014

SIVÝ ZÁKAL TREBA OPEROVAŤ ČÍM SKÔR, VEDIE K SLEPOTE
Myslíte si, že sivý zákal je chorobou dôchodcov a ľudí po štyridsiatke sa ešte netýka? Mýlite sa. Ak MÁTE PROBLÉMY SO ZRAKOM, môže ísť práve o toto zakalenie šošovky.

Štyridsiatnikov so sivým zákalom (kataraktou) našťastie nie je veľa. Skôr postihuje ľudí po 50. - 60. roku života. Bežne sa však objavuje už v päťdesiatke a bez vyšetrenia sa vylúčiť nedá. Sivý zákal znamená zníženú priehľadnosť čírej očnej šošovky. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie. V pokročilom štádiu už zbadáte sprievodné príznaky. Máte pocit, akoby ste videli zahmlene, ste citlivejší na svetlo, zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky, obraz pred vami sa javí skreslený. Rýchlosť zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch sa však choroba rozvinie v priebehu mesiacov.

Rôzne príčiny

Je pravda, že postupujúcim vekom sa pravdepodobnosť sivého zákalu zvyšuje. Po sedemdesiatke ho má takmer už polovica ľudí a po osemdesiatke skoro každý. Na vznik ochorenia vplývajú aj vonkajšie faktory, napríklad prekonaná ťažká infekcia oka. Existuje aj sivý zákal, ktorý vzniká z dlhodobého užívania liekov (napr. kortikosteroidy, hormonálna liečba) či na podklade autoimunitných zápalových zmien. Katarakta sa vyskytuje aj u diabetikov či po ťažkom úraze oka. Možnou príčinou sú infekcie matky počas tehotenstva. Rizikové bývajú niektoré povolania, pri ktorých človek prichádza do styku s infračerveným žiarením. Existuje takzvaná sklárska katarakta, ktorú dostávajú sklári a robotníci pri vysokých peciach. Na poškodení šošovky sa však môžu podieľať i rôzne druhy žiarenia, či už slnečného, alebo žiarenia z monitora obrazovky. Existuje však aj skupina zákalov, pri ktorých príčina vzniku nie je známa.

Riešením len operácia

Na sivý zákal neexistujú žiadne lieky, ktoré by mohli zakalenie šošovky „rozpustiť“ či zmierniť. Jediným riešením je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju novou - umelou. Lekári odporúčajú so zákrokom nečakať. Čím skôr ho podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Vďaka najmodernejšej diagnostike a operačnej technike ide o výkon jednodňovej chirurgie. Ihneď po zákroku môžete odísť z nemocnice domov. Rôzne druhy ponúkaných umelých šošoviek majú aj ďalšie výhody. Niektoré dokážu zlepšiť váš zrak do blízka i do diaľky, iné dokonca zlepšujú videnie v noci a za šera, ďalšie dokážu korigovať aj zlé zakrivenie rohovky - astigmatizmus. Dôležité je, či chcete do šošovky investovať a ktorú vám odporučí oftalmológ.
Marihuana a alkohol
Sivý zákal operovali už v starovekom Egypte, používali však nesprávnu techniku. Šošovku zatlačili na dno sklovca, čo po krátkodobom zlepšení viedlo k slepote. Staroindický lekár Susruta tíšil pacientov marihuanou a alkoholom a oko po operácii potieral materským mliekom. Ešte pred dvadsiatimi rokmi išlo o náročný invazívny zákrok. „Chirurg používal veľký operačný rez. Neexistovali vhodné stehy, rez sa musel hojiť prirodzene. Pacient opúšťal operačnú sálu s prelepenými očami a bol odkázaný na starostlivosť okolia. V nemocnici strávil 7 - 10 dní,“ spomína primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorý vykonáva viac než 1 500 operácií sivého zákalu každý rok. Prevrat v operáciách sivého zákalu však podľa neho spôsobil femtosekundový laser, ktorý nahrádza všetky ostré nástroje. Pod dohľadom chirurga vykoná všetky úkony a na záver ohlási ukončenie zákroku. Celý proces trvá 40 - 50 sekúnd. Vo svete používajú femto-robota od roku 2008, slovenským pacientom uľahčuje operácie od januára 2013.

Bez poplatkov

Aj manuálna operácia katarakty je dnes veľmi šetrná a pomerne jednoduchá štvrťhodinová záležitosť. „V oku urobíme miniatúrny rez vo veľkosti 1,8 - 2,4 milimetra. Na prednom puzdre šošovky vytvoríme kruhový otvor, špeciálnymi prístrojmi rozpustíme obsah šošovky a odsajeme ho von. Puzdro vyčistíme a následne doň implantujeme mäkkú vnútroočnú šošovku. Po hodine od zákroku pacienta púšťame domov,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči. Laserová procedúra prebieha dokonca úplne bez dotyku ľudskej ruky. „Absolútne sa tak vylučujú chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpela, nožníc a ihiel,“ tvrdí chirurg. Váhať s operáciou sivého zákalu teda naozaj netreba. Ak si vyberiete pracovisko, ktoré má podpísanú zmluvu so zdravotnou poisťovňou a ponúka zadarmo aj monofokálnu šošovku a pooperačné kontroly, celý zákrok môžete mať bez akýchkoľvek poplatkov.

***

Pred operáciou:

Zistite si na viacerých očných klinikách, čo všetko je skutočne zadarmo a za čo už musíte doplácať. Niektoré kliniky ponúkajú zákrok zadarmo, za všetky typy šošoviek však platíte. Nadštandardné typy šošoviek neprepláca žiadna zdravotná poisťovňa. Informujte sa aj o čakacej lehote v jednotlivých nemocniciach sú kliniky, kde čakať nemusíte.

odborníci radia

Dvojitá brada Pod bradou sa mi vytvoril nepekný podbradok. Mám 49 rokov, cvičím a zdravo sa stravujem, ale pod bradou sa nedá schudnúť. Ochabla mi aj koža na dolnej sánke. Krémy nepomáhajú a operácie sa bojím. Dá sa s tým niečo robiť?
Svetlana

Problém, ktorý opisujete, je pomerne častý a trápi ženy a mužov aj v podstatne mladšom veku, ako ste vy. Najčastejšie v dôsledku genetickej predispozície sa v oblasti pod bradou nadmerne ukladá tuk a strácajú sa kontúry dolnej časti tváre. Pribúdajúcim vekom navyše ochabuje koža vinou úbytku kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Ak je množstvo tuku pod bradou malé a prevláda ochabnutie pokožky, môžeme použiť rôzne metódy na zvýšenie jej pevnosti. Napríklad cielený ultrazvuk, rádiofrekvenciu alebo môžeme do vrchnej vrstvy kože aplikovať nízkomolekulovú kyselinu hyalurónovú v jemných povrchových vpichoch. Pokiaľ prevláda nahromadenie tuku, najvhodnejšou metódou je laserová liposukcia, čiže rozpustenie tuku laserovým lúčom. Výhodou zákroku je, že v mieste pôsobenia lasera dochádza k výraznému zvýšeniu teploty kože a jej „stiahnutiu“, takže zákrok rieši aj ochabnutie pokožky. Práceneschopnosť po zákroku odporúčame asi tri dni, definitívny efekt sa prejaví do dvoch až šiestich týždňov, keď pominie opuch po zákroku a dôjde aj k vstrebaniu tuku.

MUDr. Alexandra Novotná dermatologička

zivot.jpg