Chcem sa objednať

JOJ Veľké Noviny: Slnečné okuliare

05.04.2014

Ivan JANDA, moderátor:
Už niekoľko dní máme pekné slnečné počasie, takže vyťahujeme slnečné okuliare.
Lucia BARMOŠOVÁ, moderátorka:
Ak si tento rok plánujete kúpiť nové, pozrite si nasledujúcu reportáž. Zisťovali sme totiž, aký je rozdiel medzi značkovými okuliarmi z optiky a okuliarmi z trhoviska.
Ivan JANDA, moderátor:
A čo ešte vieme, napríklad to, na čo si pri kúpe máte dať pozor.
Beata KSENZSIGHOVÁ, redaktorka:
Tieto okuliare sme kúpili na známom bratislavskom trhovisku za 5 eur. Skúste si tipnúť, ako dopadli na testovaní u odborníka.
osoba:
Dobre, ideme na to. Takže ako vidíte, tak aj takéto 5 eurové okuliare majú 100 % UV filter.
Beata KSENZSIGHOVÁ, redaktorka:
Dozvedeli sme sa, že to nie je až také prekvapenie a množstvo lacných okuliarov v teste obstojí. Rozdiel nimi a tými značkovými je teda najmä v komforte nosenia, v dizajnovom prevedení, či v kvalitnejších materiáloch. Poďme sa však pozrieť na základné pravidlo pri výbere okuliarov.
Adriana SMORÁDKOVÁ, očná lekárka:
Čím väčšie, tým lepšie. Naozaj tak, aby dostatočne zakrývali oči a aby slnečné žiarenie neprekukalo z bokov na oko.

Beata KSENZSIGHOVÁ, redaktorka:
Straničky okuliarov by teda mali byť čo najširšie, aby oči chránili aj z boku. Všímať by ste si mali tiež sfarbenie skiel. Čím sú tmavšie, tým nižšiu priepustnosť slnečného žiarenia majú. A tým viac teda chránia váš zrak.

Katarína BAŠNÁKOVÁ, optometristka:
Priepustnosť je vždycky napísaná buď na tej straničke okuliarov, alebo na takom tom priloženom lístočku. Určite aj optik by nám mal o tom vedieť niečo povedať.

Beata KSENZSIGHOVÁ, redaktorka:
A ako to teda je? Priepustnosť 0 majú dioptrické okuliare. Na slnko sú teda nevhodné. Priepustnosť 1 až 2 majú okuliare so svetlými sklami. Skôr imidžového charakteru. Ale vhodné napríklad do mesta. Priepustnosť 3 to sú už okuliare s tmavšími hnedými alebo sivými sklami. Vhodné nielen do mesta, ale napríklad aj k moru. No a priepustnosť 4, to už sú okuliare vhodné napríklad na hory. Pri 4-ke by ste však mali myslieť na toto.
Adriana SMORÁDKOVÁ, očná lekárka:
Pozor na takúto vlastne farbu skla do áut, určite sa neodporúča. V aute sa odporúča číslo 2 alebo 3 a tak isto, aby sklo vlastne v okuliaroch, ktoré použijeme do auta, malo polarizačný filter.

Beata KSENZSIGHOVÁ, redaktorka:
U detí platia rovnaké pravidlá ako u dospelých. Aby však slnko naozaj neohrozovalo oči vašich ratolestí, nezabúdajte ešte na klobúčik. Beata Ksenzsighová, televízia JOJ.

joj.png