Chcem sa objednať

Slovenka: NA ŽENÁCH si všímam najskôr oči

01.04.2014

NA ŽENÁCH si všímam najskôr oči
Ako očný lekár sa denne pozerá do očí svojich pacientov. Prečíta v nich naozaj všeličo a takmer všetkým môže aj pomôcť. Vie však pri ženských očiach oddeliť lekársku prax od tradičného mužského pohľadu? MUDr. Radovan Piovarči sa usmeje a prizná, že vždy najskôr vidí krásu očí.

* Čím sú pre vás ženské oči?

 Oči sú na človeku a špeciálne na ženách to najkrajšie. Všímam si ich v prvom rade cez ne, aj keď nepopieram dôležitosť ostatných predností. Vždy ich vnímam v prvom rade ako krásne, až potom medicínsky. Odborník v konkrétnom lekárskom odbore vie často už na prvý pohľad „odhadnúť“ potenciálneho pacienta. Aj ja často už „od dverí“ vidím na očiach všetky možné diagnózy, no strážim si svoj estetický pohľad a neskĺznem hneď k lekárskej praxi.

* Čo všetko vyčítate z očí na prvý pohľad?

 Všímam si každú jazvičku, nerovnosť, hustotu a kvalitu rias. Napríklad vypadané riasy môžu znamenať chronický zápal okraja viečok alebo alergie. Opuch viečok býva následok problémov s obličkami či chronickej únavy. Začervenané oči alebo opakujúci sa jačmeň môžu spôsobovať nevhodne skorigované dioptrické okuliare. Žltkasté drobné mapy a fliačky na viečkach naznačujú vysoký cholesterol a poruchu metabolizmu tukov.

* Dá nový zrak ženám aj nové sebavedomie?

 Jednoznačne. Predstavte si ženu s plus desať dioptriami. Hrubé sklá jej oči extrémne zväčšujú. Krásna tvár je ukrytá pred svetom pod okuliarmi, z ktorých trčí len pár veľkých očí. Má problém nalíčiť sa, nevidí na presné kontúry. Ženu s mínusovými dioptriami trápi druhý extrém - maličké oči stratené v hĺbke za okuliarmi. Po operácii vidím na kontrole nádhernú, výraznú, upravenú, hrdú ženu. Je to neopísateľný pocit. Po odstránení dioptrií sa začne vnímať v krajšom svetle a úplne inak sa na ňu pozerá aj jej okolie.

* Čím si vás získala medicína?

 Priťahovala ma najmä tým, že ide o prácu s ľuďmi. Že má cenný etický aj spoločenský dosah, že lekár jednoducho pomáha... Vyrastal somv lekárskej rodine. Mama je očná lekárka a ako chlapec som s ňou často trávil čas v nemocnici, keď mala nočnú pohotovosť. Už vtedy som si siahol na prístroje, ktoré ma dodnes nesmierne fascinujú.

* Prečo práve očný lekár?

 Zvažoval som dve cesty: neurochirurgiu alebo očné lekárstvo. Inklinoval som k jemnej, detailnej, pedantnej chirurgii, spätej s miechou, mozgom... Veľká chirurgia ma neoslovovala. Oči sú súčasťou centrálnej nervovej sústavy, takže ma zlákala práve starostlivosť o zrak. Možno to znie až neuveriteľne, ale robím to, čo som si odmalička vysníval.

* Dajú sa pohľadom do očí odhaliť nielen problémy so zrakom, ale prípadne aj iné závažné ochorenia?

 Áno, dajú, hoci v súčasnej medicíne sa už veľa vecí nerieši priamym odpozorovaním. Dnes máme k dispozícii prakticky na každé vyšetrenie, resp. určenie diagnózy množstvo prístrojov, ktoré nahrádzajú detailné pozorovanie lekára. Stáva sa však, že počas očného vyšetrenia zistíme podozrenie napríklad na leukémiu či výskyt nejakého nádoru, ktorý z iného orgánu metastázuje v oku. Máme pacientov, ktorí prišli s problémom zeleného zákalu a pri detailnejšom vyšetrení sme u nich odhalili nádor v mozgu. O mesiac po vyšetrení u nás už boli po úspešnej operácii na neurochirurgii... Sú šťastné náhody, keď očný lekár vie aj zachrániť život... Raritne vieme napríklad zachytiť, či je pacient HIV pozitívny. Tu by som zdôraznil význam preventívnych vyšetrení, ktoré vedia včas zachytiť veľmi veľa zdravotných problémov. Aj keď my lekári pri každej možnej príležitosti pripomíname ich význam, ľudia ich ešte stále dosť podceňujú.

* Iste by ste na svojich pacientov nepôsobili až tak bezhranične dôveryhodne, keby ste im hovorili o výhodách operácie očí s okuliarmi na nose… Patríte medzi relatívne málo chirurgov, ktorí podstúpili operáciu zraku. Aké to bolo?

 Kým som do toho išiel, váhal som a zvažoval všetky pre a proti. Lekár je vždy podozrievavejší, aj keď má všetky odborné poznatky a referencie o tisícoch vydarených operácií. Po roku vykonávania laserových operácií femtolaserom a priamych skúsenostiach s pacientmi som sa presvedčil, že zákrok prináša okamžitý výsledok, pacienti odchádzajú naozaj absolútne spokojní, bez bolestí a všetci majú veľmi dobrý pocit. Už beží štvrtý rok od mojej operácie a som naozaj veľmi rád, že som sa dobre rozhodol. Len na doplnenie toho, že lekári neradi podstupujú operácie: v rámci našich kliník podstúpilo operáciu očí už viac ako dvadsať mojich kolegov.

* Ste primárom významnej súkromnej očnej kliniky. Pred naším stretnutím ste sa v čakárni zhovárali s pacientom, veľmi trpezlivo ste mu vysvetľovali, čo ho čaká. Ste známy svojím pokojom, ktorý viete preniesť aj na pacienta. Naozaj vás nič „nerozhádže“?

 (úsmev) Rozhádže, no ak riešim niečo dôležité, nezvyknem podľahnúť. Občas sa aj priamo pri operácii objavia komplikácie. Okamžite ich musím vyriešiť a keď sa opýtam sestričiek, či niečo zbadali, zvyčajne sa začudujú - nie, nie... Keď je po všetkom, keď sa to dobre skončí, nepopieram, poriadne sa mi rozbúcha srdce.

* Relax je pri vašej náročnej práci,ktorá si vyžaduje úplnú koncentráciu, nesmierne dôležitý. Ako oddychujete?

 Keby som mal čas, chcel by som ho venovať maľovaniu. Celé detstvo som rád kreslil, tak by som sa k tomu celkom rád vrátil. Okrem toho rád fotografujem a nesmierne rád cestujem - čiže to je veľmi dobrá kombinácia. Narodením chlapcov sme si v cestovaní do exotických krajín urobili prestávku, no keď budú môcť chodiť s nami, určite sa opäť vydáme na vzdialenejšie miesta. Keďže moja manželka miluje hory, aj veľmi vysoké, tak mnohé cesty vedú aj do hôr. Najradšej chodíme sami, cez internet si zabezpečíme letenku a potom poznávame krajiny, často aj s pomocou tamojších domácich sprievodcov. Už sa teším, keď sa na cesty vydáme kompletne celá rodina.

zdravie.jpg