Chcem sa objednať

TELEVÍZNE NOVINY TV Markíza : Oči máme len jedny

16.01.2014

Moderátorka:
Keby ste sa narodili v starovekej Tróji, na lepšie videnie by vám museli stačiť približovacie kryštáliky. Okuliare, ako ich poznáme dnes a ktoré považujeme za samozrejmosť, prechádzali dlhým vývinom. A kým nám perfektne sadli na nos, začali ich vytláčať nové metódy.


Redaktorka:
Už voľakedy v starej Ázii si na čítanie zaostrovali vypuklými sklami a o niečom podobnom okuliarom sa zmieňoval aj Marco Polo, no a prvé skutočné vytvorili v 13. storočí. Najväčší problém bolo upevniť ich na nos. V Nemecku ich nosievali aj ako jedno sklo na oku známe ako monokel. No a prešli stáročia, kým ľudia prešli na jednoduchú myšlienku, zasunúť okuliare za uši. Kúpiť si lepší zrak už dnes nie je problém. Na trhu je množstvo lacných aj drahých okuliarov, ale aj ponúk a zliav na očné operácie.


Kristínka, pacientka:
Ja som mala dioptrie 4,5 a 4,75 takže to mi robilo dosť veľký problém, že vlastne jednak, keďže mám 2 deti, takže ráno som sa zobudila a som ich nevidela.


Redaktorka:
Aj lekári sú len ľudia a nie veštci, preto nikto nemôže s istotou zaručiť, ako sa dioptrická chyba bude po zákroku vyvíjať a či sa nevráti.


Radovan Piovarčiočný lekár:
Pacientova rohovka môže určitým spôsobom reagovať na tú operáciu nedostatočne, takže sa dioptrická chyba čiastočne môže vrátiť. Je veľmi výnimočné, že by sa vrátila celá dioptrická chyba.


Redaktorka:
Riešenie očných problémov nehľadajte na rôznych zľavových portáloch, ale radšej sa zverte do rúk odborníkom.


Miriam Záhorcováočná lekárka:
Operácia oka je natoľko dôležitá, že treba vsadiť skôr na kvalitu a bezpečnosť ako na cenu.
Henrieta Hajtová