Chcem sa objednať

Zdravie: Pravda o potknutí

22.01.2014

Bolieva vás hlava a pália oči? Alebo ženu s pár kilami navyše vidíte ako štíhlu supermodelku?
Ak sa astigmatizmus nekoriguje, spôsobí aj úrazy, prezrádza oftalmológ MUDr. Radovan Piovarči.

Za astigmatizmus môže najčastejšie nepravidelne zakrivená rohovka, ktorá by mala mať tvar paraboly. Výsledkom je, že v jednej rovine sa lúč láme silnejšie než v rovine, ktorá je na ňu kolmá - vtedy hovoríme o pravidelnom astigmatizme. Na sietnici sa nevytvára len jeden obraz, je ich viacero a vy vidíte neostro.
Za astigmatizmus môže aj poškodená šošovka.
* Okrem rohovky môže mať chybu aj šošovka na svojej prednej či zadnej stene, prípadne môže byť šikmo postavená. Závesný aparát, v ktorom je uchytená, sa môže uvoľniť pri úraze. Ak šošovka nie je na svojom mieste, lúče cez ňu neprechádzajú kolmo, ale šikmo. To spôsobuje aj dvojité videnie. Aj pri astigmatizme sa dá vidieť ostro.
* Napriek tomu, že rohovkový astigmatizmus máte vyšší, celkový môže mať nulovú hodnotu. Je to preto, že chybu, ktorú má rohovka, koriguje šošovka opačnou chybou. Niekedy sa na to príde až pri operácii sivého zákalu alebo pri vyšetrení pred laserovou operáciou. Takýto astigmatizmus sa nekoriguje, lebo vlastne ani nie je. Sprevádza ho bolesť hlavy.
* Môže ho sprevádzať bolesť hlavy, únava, slzenie, červené oči, najmä večer, po celodennej práci pri počítači. Prejavy sú horšie v prípade, keď je rozdielny astigmatizmus na jednom a druhom oku.
Astigmatizmus sa vekom zhoršuje.
* V minulosti sa považoval za konštantný.
Aký vám namerali v detstve, taký ste mali mať aj v dospelosti.
Nové štúdie však ukazujú, že to nie je úplne tak. Na astigmatizmus vplývajú aj vonkajšie okolnosti, napríklad tlak viečok. V detstve a v mladosti sú pevné svaly, ktoré pohybujú viečkami. Horné viečko tlačí na rohovku viac ako spodné a môže ju deformovať.
Vekom sa tento tlak uvoľňuje a môžu sa meniť tiež hodnoty astigmatizmu. Povrch rohovky môže deformovať aj tlak kontaktných šošoviek, syndróm suchého oka tiež ovplyvňuje hrúbku rohovky. Keď si začnete kvapkať umelé slzy, teoreticky by ste mohli znížiť aj hodnotu astigmatizmu.
Každý astigmatizmus sa dá korigovať okuliarmi.
* Na korekciu pravidelného astigmatizmu sú vhodné torické okuliarové šošovky s cylindrom. Lomia svetlo v jednej osi inak ako v druhej a tým kompenzujú nepravidelnosti rohovky. Môžete používať aj kontaktné šošovky, prípadne podstúpiť laserovú operáciu.
* Nepravidelný astigmatizmus, keď je zakrivenie a lámanie svetla rohovkou nepravidelné, sa cylindrickými šošovkami korigovať nedá. Sprevádza ho keratokonus, vrodená chyba rohovky. Nepravidelný astigmatizmus môže byť aj následok úrazu rohovky. Pomôcť môže tvrdá kontaktná šošovka alebo transplantácia rohovky.
Môžu ho spôsobiť zlé okuliare.
* Nie. Nesprávne dioptrie však môžu spôsobiť dvojité videnie, vracanie a bolesť hlavy.
Na cylindrické sklá sa ťažko zvyká.
* Keď astigmatizmus podchytíte dostatočne skoro v detstve a v mladosti do osemnásteho roku, okuliare zlepšia videnie. Ak ho objavia po tridsiatke a neskôr, môžete mať problém aj s torickými sklami. Mozog už totiž nie je dostatočne plastický a obrazy nedokáže spojiť do jedného. Pri nosení okuliarov sa potkýnate na rovnej ceste, neviete ísť po schodoch, zle odhadujete vzdialenosť, bolí vás hlava, vidíte dvojmo. Vtedy musíme znížiť hodnotu cylindrov na takú, ktorú váš mozog bude akceptovať. Avšak nebudete vidieť perfektne, pretože je to kompromis.
Prvé laserové operácie astigmatizmus nevedeli odstrániť.
* Prvé laserové operácie neriešili astigmatizmus, lebo laser pri odstraňovaní dioptrií pôsobil na každé miesto povrchu rohovky rovnakou energiou. Teraz už lekári vedia do počítačového systému vložiť zložitejšie vzorce, ktoré energiu pôsobiacu na povrch rohovky rozdelia aj nerovnomerne, podľa jej zakrivenia.
Astigmatizmus môže byť dôsledkom laserovej operácie.
* Každý zákrok má riziká. Je ním aj zlé vycentrovanie rohovky, keď sa energia, ktorá má pôsobiť na jej stred, vychýli. Môže sa to stať, keď pacient zle spolupracuje. Riziko znižujú najmodernejšie operačné prístroje, ktoré sledujú a kopírujú každý pohyb oka pacienta všetkými smermi, aj rotačný.
Starším ľudom laserová operácia astigmatizmu nepomôže.
* Vhodnosť refrakčnej operácie femtosekundovým laserom závisí aj od veku, pridružených dioptrií a ďalších ochorení. Pri starších pacientoch je veľmi úspešná nelaserová refrakčná chirurgia.
Nareže sa pri nej periférna časť rohovky, do hrúbky asi 80 percent. Zárezy uvoľnia neželaný ťah, ktorý ju deformuje. Pri operácii sivého zákalu sa robí tento zákrok štandardne. Pri astigmatizme sa môže implantovať aj torická vnútroočná šošovka s cylindrami.
S astigmatizmom vidíte objekty tenšie a dlhšie
Astigmatizmus spôsobuje nielen rozmazanie, ale aj deformáciu obrazu - predmety vnímate tenšie a dlhšie alebo menšie a širšie, ako sú v skutočnosti. Predpokladá sa, že stredovekí maliari, ktorí maľovali korpulentné postavy, trpeli astigmatizmom. Alebo naopak - gotickí maliari videli objekty chudé a vysoké.

Aj pri astigmatizme sa dá vidieť ostro
Napriek tomu, že rohovkový astigmatizmus máte vyšší, celkový môže mať nulovú hodnotu. Je to preto, že chybu, ktorú má rohovka, koriguje šošovka opačnou chybou.
Niekedy sa na to príde až pri operácii sivého zákalu alebo pri vyšetrení pred laserovou operáciou. Takýto astigmatizmus sa nekoriguje, lebo vlastne ani nie je.

Istý stupeň astigmatizmu si dokáže oko samo vykorigovať
Oko sa niekedy vie prispôsobiť. Cez deň sa zrenička zúži natoľko, že vidíte lepšie. Aj prižmúrením dosiahnete lepšie videnie. Nižší astigmatizmus, najmä u detí, si ani nemusíte všimnúť. Pozorovať však môžete, že dieťa nakláňa hlavu do strany, hore alebo dole, napríklad pri sledovaní televízora. Tým sa snaží dokorigovať chybu.

Táto očná chyba sa dedí
Tak ako ďalekozrakosť či krátkozrakosť, aj astigmatizmus sa čiastočne dedí.

Dospelákov s astigmatizmom pribúda

„V ére počítačov a klimatizácie pribúda ľudí s astigmatizmom,“ hovorí Margita Suleková, optometristka z bratislavskej očnej optiky.
Ľudí s astigmatizmom pribúda. Príčinou je aj syndróm suchého oka. Spôsobuje ho časté používanie počítačov, vďaka ktorému menej žmurkáte a klimatizácia. „Oči si namáhame najviac na blízku a strednú vzdialenosť, čo zvyšuje tlak očných viečok na oko. To je tiež pravdepodobná príčina astigmatizmu,“ vysvetľuje optometristka Margita Suleková.
V minulosti sa astigmatizmus považoval za vrodený, nemenný, nedal sa presne zmerať a neexistovali dokonalé metódy testovania vnímania obrazu. Výroba torických okuliarových šošoviek bola tiež problémom. Pri vysokých hodnotách sa na ne čakalo aj mesiace. Tradovalo sa, že na cylindrické okuliare sa zvyká veľmi ťažko. Margita Suleková hovorí, že nič z toho už dnes neplatí: „Zlepšili sa vyšetrovacie metódy aj technológia výroby. Preto návyk na používanie cylindrických okuliarov nespôsobuje vážnejšie problémy. Dôležité je však kvalitné vyšetrenie očnej chyby a presné zhotovenie okuliarov so správnym vycentrovaním. Ak sú tieto podmienky splnené, na okuliare si zvyknete bez nepríjemných vedľajších prejavov. Komplikácie môžu nastať pri nesprávnej korekcii, po úrazoch, operáciách - aj refrakčných laserových, pri chorobách oka, ako aj celkových chorobách, napríklad pri cukrovke.“ Vyšetrenie pri astigmatizme sa začína rovnako ako pri ostatných očných chybách. Čaká vás anamnéza, meranie očnej chyby, testy na vnímanie obrazu, testovanie výslednej korekcie pozeraním do diaľky a blízka cez skúšobné sklá. Vyšetrenie astigmatizmu vyžaduje viac testov. „Používame chromatický, polarizačný test zrakovej ostrosti či astigmatickú ružicu. Vyšetrujeme Jacksonovým cylindrom a autorefraktometrom. Nie každý astigmatizmus musíme riešiť torickou okuliarovou šošovkou. Často nie sú potrebné ani okuliare. Nezabudnite však na pravidelné vyšetrenie, najlepšie na tom istom pracovisku, kde sa údaje archivujú a môžu sa analyzovať aj po niekoľkých rokoch,“ odporúča Margita Suleková.

Celý článok nájdete tu:

pravda-o-potknuti77.jpg