Objednajte sa Opýtajte sa

Liečba astigmatismu - VERION

Liečba astigmatizmu pomocou systému VERION


Centrum na liečbu astigmatismu

Očná klinika NeoVízia Bratislava otvorila nové špecializované Centrum na liečbu astigmatizmu.

„Astigmatizmom v rozsahu 0,5 cylindrickej dioptrie a viac trpí približne 60% pacientov, ktorí prichádzajú na našu kliniku. Chcú riešiť dioptrie do diaľky, na blízko, prípadne sivý zákal, ale o tom, že majú súčasne aj astigmatizmus, často vôbec netušia,“ popisuje situáciu primár Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.

„Preto sme sa rozhodli založiť špecializované Centrum na liečbu astigmatizmu, ktoré doteraz na Slovensku úplne chýbalo. Vďaka investícii do nového navigačného systému VERION dokážu naši oční chirurgovia túto častú očnú chybu korigovať s dokonalou presnosťou," dodáva MUDr. Piovarči.

 

Precízne riešenie v 3 krokoch

VERION Image Guided System od americkej spoločnosti Alcon prináša prelom vo vnútroočnej chirurgii. V troch krokoch umožňuje očným chirurgom implantovať torickú vnútroočnú šošovku s dokonalou precíznosťou a ľahkosťou ako nikdy predtým:

  1. ZOBRAZENIE: meracia jednotka VERION najskôr s dokonalou presnoťou zobrazí a odmeria očnú chybu
  2. PLÁN: systém VERION následne vypočíta ideálnu korekciu chyby pomocou vnútroočnej šošovky
  3. NAVIGÁCIA: na operačnej sále projektuje VERION priamo na oko pacienta navigačné línie, pomocou ktorých chirurg umiestni implantovanú šošovku do oka s absolútnou presnosťou

  


„Ide o prelomový vstup navigačnej techniky do vnútroočnej chirurgie. S VERIONOM môžeme presne zmapovať zakrivenie rohovky, naplánovať smer uloženia šošovky a vďaka premietaniu navigačných línií priamo do mikroskopu chirurg bezpečne vie, ako šošovku v oku umiestniť.
Trochu to pripomína navigačný systém pre pilotov lietadiel," popisuje novú techniku MUDr. Radovan Piovarči.

„Doteraz sme šošovky implantovali podľa ručne označených línií, bez akejkoľvek navigácie či inej digitálnej podpory. Nový systém VERION výrazne uľahčuje priebeh operácie a navyše máme istotu, že je šošovka v oku umiestnená s dokonalou presnosťou, bude teda korigovať dioptrickú chybu aj astigmatizmus s maximálnou efektivitou," dodáva primár NeoVízie, MUDr. Radovan Piovarči.    

 

Astigmatizmus – chyba, o ktorej sa nehovorí

Astigmatizmus je takzvaná cylindrická očná chyba spôsobená nerovnomerne zakrivenou  rohovkou.
Zdravá rohovka má pravidelný guľatý tvar a svetlo, ktoré cez ňu prechádza, sa láme vo všetkých smeroch a rovinách rovnako. Pri astigmatizme je rohovka v jednej rovine viac zakrivená. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa tým pádom láme iným spôsobom než v miestach s menším zakrivením. Lúče svetla sa tak na sietnici nespoja do jedného ohniska, ale vzájomne sa míňajú.

Obraz sa tak zaostruje nerovnomerne. V jednej rovine môže byť rozmazaný, zatiaľ čo v druhej rovine ostáva ostrý. To výrazne znižuje kvalitu videnia.  
Astigmatizmus môže tiež viesť k zvýšenej únave očí či bolestiam hlavy.

 


  Videnie s nekorigovaným astigmatizmom         Videnie s korigovaným astigmatizmom

 

Moderné metódy už našťastie dokážu astigmatizmus efektívne odstrániť. Nepravidelné zakrivenie rohovky je možné vyriešiť laserovou operáciou, kedy na základe presnej 3D mapy oka laser precízne modeluje tvar rohovky. Toto riešenie je vhodné pre pacientov približne do 40 rokov. Ďalším šetrným riešením je implantácia torickej vnútroočnej šošovky, ktorá zvnútra  oka chybu vykoriguje, pričom rohovka zostáva nedotknutá, čím dosiahneme presný lom a dopad lúčov na sietnicu. Implantácia torickej šošovky  je ideálnym riešením pre pacientov so sivým zákalom a astigmatizmom, ktorých čaká výmena zakalenej vnútroočnej šošovky.

Vďaka novému navigačnému systému VERION dokážu oční chirurgovia v NeoVízii implantovať torické vnútroočné šošovky s dokonalou presnosťou. „Pri laserových operáciách  používame veľmi presný navigačný systém, ktorý nám umožňuje absolútne precízny zásah do rohovky a to iba tam, kde je to nevyhnutné. Teraz sa nám vďaka systému VERION táto možnosť po porvýkrát otvára aj pri vnútroočných operáciách,“ popisuje MUDr. Piovarči.  

Použitie obrazom riadeného navigačného systému VERION tak významným spôsobom uľahčuje priebeh operácie a zlepšuje pooperačné výsledky u implantovaných vnútroočných šošoviek.

 

  

 

 

 

konzultace

Diskusia k článku

Ak máte k článku nejaký dotaz alebo komentár, podeľte sa s nami. Budeme radi za všetky vaše podnety. Príspevok vytvoríte stlačením tlačidla "Vložiť príspevok".

Vložit příspěvek

Tu vložte príspevok

Prezývka bude zobrazená u príspevku.
E-mail zadajte v prípade, keď vyžadujete odpoveď.Buďte prvý, kto komentuje tento článok.