Chcem sa objednať

Vnútroočné operácie dioptrických chýb

 

Čo znamená RLE?

RLE alebo refrakčná výmena šošovky (z angl. Refractve Lens Exchange) je nelaserový zákrok, pri ktorom sa do oka natrvalo implantuje optický element (vnútroočná šošovka). Vnútroočná šošovka nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorej dioptrická hodnota neodpovedala dioptrickému stavu oka. Refrakčná výmena šošovky je vhodná pre pacientov nad 40 rokov s chybami mimo rozsah laserových zákrokov.

Vnútroočné šošovky, ktoré v NeoVízii implantujeme, sú vyrábané overenými svetovými výrobcami - napr. americkou firmou Alcon. Vnútroočné šošovky firmy Alcon sú pre použitie schválené Európskou úniou  a aj kontrolným úradom pre potraviny a lieky Spojených štátov FDA.

Hlavnou výhodou RLE je fakt, že touto metódou je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií.

RLE je taktiež  preventívnym liečebným zákrokom - pacientom po refrakčnej výmene šošovky už nehrozí vznik sivého zákalu a výrazne sa znižuje riziko záchvatovitého zeleného zákalu. RLE je tak vynikajúcou voľbou pre pacientov, u ktorých sa kombinuje veľký počet dioptrií s rodinnou záťažou, sivým a zeleným zákalom.

Pacientom, ktorý sa chcú zbaviť aj okuliarov na čítanie, odporúčame metódu PRELEX, čo je refrakčná výmena šošovky doplnená o implantáciu tzv. multifokálnej vnútroočnej šošovky. Lekári Očnej kliniky NeoVízia majú s metódou RLE a PRELEX dlhodobé vynikajúce výsledky. Lekársky riaditeľ kliniky, MUDr. Jozef Hycl, CSc., vykonával tieto operácie už od roku 1993 a bol prvým lekárom v ČR, ktorý tieto metódy zaviedol do klinickej praxe. Na tému RLE obhájil vedeckú dizertáciu a získal vedecký titul CSc.

 

Čo znamená PRELEX?

PRELEX je skratka termínu Presbyopic Lens Exchange. Slovenský preklad termínu je presbyopická výmena šošovky. Ide o nelaserovú metódu, používame ju u pacientov, ktorí sa odmietajú zmieriť s nutnosťou používať okuliare na čítanie.

 

Ako prebieha RLE a PRELEX?

RLE i PRELEX sa vykonáva ambulantne a úplne bezbolestne na operačnej sále pri zákroku trvajúcom asi 15 minút. Po vybavení potrebných administratívnych úkonov na recepcií, vás sestrička usadí do pohodlného kresla, kde je oko v priebehu približne 30 minút dokonale znecitlivené anestetickými kvapkami. Zornička operovaného oka je rozšírená kvapkami. Nasleduje rozhovor s lekárom a potom už vlastný zákrok. Zákrok sa vykonáva na operačnej sále v ľahu na pohodlnom operačnom stole. Obavy z toho, ako vydržíte celý čas operácie bez mrknutia, sú zbytočné. Očné viečka v priebehu zákroku jemne pridrží pružný fixátor. Vlastná operácia trvá 7 až 15 minút. Na konci operácie sestrička oko prelepí. Po krátkom odpočinku v pohodlnom kresle môžete ihneď odísť domov. Celkovo strávite na klinike v deň zákroku 1 až 2 hodiny.

 

Mám cez 40 a chcem sa zbaviť predovšetkým okuliarov na čítanie. Pomôže mi vnútroočná operácia?

Pokiaľ je vám viac ako 40 a chcete sa zbaviť predovšetkým okuliarov na čítanie je pre vás nelaserový zákrok typu PRELEX najvhodnejším riešením. Pokiaľ je vám viac ako 40, ale vaším hlavným problémom je videnie do diaľky, môže pre vás byť vhodný aj laserový zákrok. 

konzultace