Chcem sa objednať

Vnútroočné kontaktné šošovky - fakické šošovky

Čo je to vnútroočná kontaktná šošovka - fakická šošovka?

Vnútroočná kontaktná šošovka - fakická šošovka je optický element podobný kontaktnej šošovke, ktorá sa natrvalo implantuje za očnú dúhovku. Nevyžaduje žiadnu starostlivosť ani výmenu. 

Implantácia faktických šošoviek je vhodným riešením pre vyššie chyby plusové a mínusové. Výhodou je možnosť výmeny šošovky pri zmene očnej chyby. Vnútroočná kontaktná šošovka má vynikajúce optické vlastnosti. Vnútroočná kontaktná šošovka sa implantuje ambulantne a úplne bezbolestne pri zákroku na operačnej sále trvajúcom asi 10 minút.

Implantácia fakickej šošovky je vhodná pre pacientov mladších ako 40 rokov. Pre štyridsiatnikov a starších je výhodnejšia metóda RLE a PRELEX.

 

Čo je to ICL?

ICL je vnútrooočná kontaktná šošovka / fakická šošovka, ktorá je vyrábaná švajčiarskou firmou STAAR a je schválená pre použitie Európskou úniou a Kontrolným úradom pre potraviny a lieky Spojených štátov FDA. V niektorých štátoch sa používa pod názvom Visian ICL. Natrvalo sa implantuje za očnú dúhovku. Nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu. ICL je vhodným riešením pre vyššie chyby plusové a mínusové. Výhodou je možnosť výmeny šošovky pri postupe chyby. Vnúroočná kontaktná šošovka sa implantuje ambulantne a úplne bezbolestne pri zákroku na operačnej sále trvajúcom asi 10 minút.

 

Ako prebieha implantácia vnútroočnej kontaktnej šošovky ICL?

Vnútroočná kontaktná šošovka sa implantuje ambulantne a úplne bezbolestne pri zákroku na operačnej sále trvajúcom asi 10 minút.

Po vybavení potrebných administratívnych úkonov na recepcií, vás sestrička usadí do pohodlného kresla, kde je oko v priebehu približne 30 minút dokonale znecitlivené anestetickými kvapkami. Zrenička operovaného oka je rozšírená kvapkami. Nasleduje rozhovor s lekárom a potom už vlastný zákrok. Zákrok prebieha na operačnej sále v ľahu na pohodlnom operačnom stole. Obavy z toho, ako vydržíte celý čas operácie bez mrknutia, sú zbytočné. Očné viečka v priebehu zákroku jemne pridrží pružný fixátor. Samotná operácia trvá 5 až 7 minút. Na konci operácie sestrička oko prelepí. Za 2 hodiny po zákroku lekár skontroluje stav operovaného oka a poučí vás o tom, čo robiť v nasledujúcich hodinách a dňoch. Celkovo strávite na klinike v deň zákroku 3 až 5 hodín.

 

Mám nad 40 rokov a chcem sa zbaviť predovšetkým okuliarov na čítanie. Pomôže mi vnútroočná operácia?

Pokiaľ ste starší ako 40 a chcete sa zbaviť predovšetkým okuliarov na čítanie je pre vás nelaserový zákrok typu PRELEX najvhodnejším riešením. Pokiaľ ste starší ako 40, ale vaším hlavným problémom je videnie do diaľky, môže pre vás byť vhodný aj laserový zákrok.

 

Pre koho je vhodná ICL, pre koho RLE a pre koho PRELEX?

Ide o nelaserové metódy riešenia dioptrických chýb. ICL teda vnútroočná kontaktná šošovka je vhodným riešením pre vyššie chyby plusové aj mínusové u pacientov mladších ako 40 rokov.
RLE teda refrakčná výmena šošovky je vhodná pre pacientov starších  ako 40 rokov s chybami mimo rozsah laserových zákrokov. PRELEX je metóda vhodná pre pacientov starších ako 40 rokov, ktorí chcú mať použiteľné videnie do diaľky aj na blízko bez potreby okuliarov. Podstatou je trvalá implantácia multifokálnej vnútroočnej šošovky.

 

konzultace