Chcem sa objednať

Po vnútroočnej operácií

 

Čo môžem a nemôžem po nelaserovom zákroku (ICL, RLE, PRELEX)?

V deň operácie si neplánujte žiadne ďalšie aktivity. Očná operácia nie je  všedný zážitok. Počítajte, že po zákroku sa budete cítiť ako po dôležitej skúške - budete prežívať zmes eufórie, úľavy a veľkej únavy. Po návrate domov je najlepšie na dve až tri hodiny zaspať. Jedno dve pivá, či pohárik niečoho ostrejšieho v tomto prípade nemôže uškodiť. Pozor! Konzumáciu alkoholu NEPREHÁNAJTE a NEKOMBINUJTE s liekmi proti bolesti a na spanie! Nemusíte ale celý deň ležať. Stačí bežný domáci oddychový režim. Ohýbanie a zaväzovanie topánok nie je dôvod zakazovať. Taktiež nosenie bežných bremien nemôže spôsobiť ujmu. V deň operácie však necvičte a nešportujte. Chráňte oko pred úrazom - neberte malé deti na kolená, rozsvieťte si, pokiaľ idete v noci na toaletu. Oko nechajte zalepené až do druhého dňa. Pokiaľ operované oko nebolí ani nereže, je možné i v deň operácie sledovať televíziu.

 

Aké kvapky budem používať?

V pooperačnom období si budete kvapkať kvapky TOBRADEX, ktoré sú kombináciou antibiotík a protizápalového preparátu.

 

Budem mať po zákroku oko zalepené?

Áno, budete. Ponechajte oko prelepené až do druhého dňa.

 

Môžem fajčiť a piť alkohol?

Pokiaľ ste silný fajčiar, asi bude márne vám cigaretu v deň zákroku zakazovať. Alkohol v rozumných dávkach oku neškodí. Pokiaľ v deň zákroku, po príchode domov vypijete jedno či dve pivá a potom na 2 až 3 hodiny zaspíte, je to možno to najlepšie, čo môžete pre svoje oči urobiť. Pssssst, nikde to na nás ale neprezraďte, niektorí nepriatelia alkoholu by sa na nás pre túto radu mohli hnevať.
Pozor! Nikdy nekombinujte alkohol s liekmi proti bolesti alebo na spanie!

 

Kedy musím ísť na kontrolu?

Prvá kontrola je hneď na druhý deň po zákroku (tj. prví pooperační deň). Ďalšia kontrola býva po týždni a ďalej podľa stavu oka za 3 až 6 týždňov po operácií.

 

Ako dlho budem práce neschopný?

Pri kancelárskej práci nepotrebujete PNku, na druhý deň po zákroku môžete pracovať. Pri ťažšej práci a pri práci v nečistom prostredí odporúčame týždňovú péenku. 

 

Ako dlho nesmiem používať počítač a sledovať televíziu?

Používanie počítača a sledovanie televízie vám nemôže po zákroku ublížiť.
Mnoho pacientov sleduje televíziu už večer v deň zákroku - pokiaľ oko nereže a nebolí, nie je  dôvod to zakazovať. Pokiaľ prvý deň po zákroku pociťujete bolesť a rezanie v oku, je lepšie mať oči zatvorené a televíziu a počítač vynechať. V ďalších dňoch nie je  žiadny dôvod televíziu a počítač zakazovať. Počítajte ale v prvých dňoch s určitým kolísaním zrakovej ostrosti. Väčšina ľudí je schopná bežnej domácej kancelárskej činnosti už od tretieho pooperačného dňa.

 

Kedy budem môcť cestovať lietadlom?

Kedykoľvek. Zákroky nijak neznižujú schopnosť cestovať ako pasažier lietadlom. Ak je to nutné, môžete teoreticky letieť ihneď po operácií.

 

Kedy môžem šoférovať auto?

Z hľadiska funkcie zraku je väčšina pacientov po nelaserových operácií schopná šoférovať približne 2 až 3 týždne po zákroku. Počkajte prosím so šoférovaním do doby, kedy budete mať po operácií aj druhé oko. Z hľadiska zákona to však môže byť iné. Záleží na tom, či máte, či nemáte vo vodičskom preukaze poznámku "okuliare na šoférovanie nutné", a na tom, či ste šofér amatér, či profesionál. Zrušenie zápisu "okuliare nutné" môže vykonať len príslušný odbor dopravy poverenej obce, a to výhradne na pokyn praktického lekára. Nález od očného lekára tieto úrady neuznávajú.
Pokiaľ ste vodič amatér, zápis vo vodičskom preukaze nemáte a spĺňate po operácií podmienky na videnie dané príslušným predpisom, nemusíte robiť žiadne administratívne kroky.
Pokiaľ ste vodič profesionál, môžu byť predpisy, ktoré sa vás týkajú, zložitejšie. Informujte sa prosím u svojho zamestnávateľa a praktického lekára ako postupovať, aby ste nič nezanedbal(a).

 

Za ako dlho po operácií môžem ísť na dovolenku k moru?

Budeme spokojnejší, pokiaľ po dobu 5 týždňov po nelaserovom zákroku vynecháte kúpanie v bazénoch, v mori i v sladkovodných prírodných vodách. Naplánujte si operáciu spolu s nami tak, aby to nebol problém. Pokiaľ by to ale zásadne skrížilo vaše plány v podobe už zaplatenej dovolenky, asi by sme súhlasili s odchodom po troch týždňoch od operácie. Sľúbte nám ale prosím, že si budete oči chrániť slnečnými okuliarmi, budete prísne dodržovať zásady hygieny a zaistíte, aby sa vám do očí nedostala voda z mora ani z bazénov.

 

Za ako dlho po operácií môžem ísť lyžovať?

Kto nikdy nepadá, môže ísť lyžovať už po 4 týždňoch po nelaserovom zákroku. My ostatní pôjdeme až po 6 týždňoch a budeme používať lyžiarske okuliare.

 

Ako sa bude po operácií vyvíjať videnie?

Prvý pooperačný deň po odkrytí oka môže byť videnie zahmlené a akoby pod vodou. Už v priebehu prvého dňa sa bude vyjasňovať. Ďalšie dolaďovanie bude prebiehať v priebehu cca 14 dní po operácií. V tomto období taktiež môže byť kvalita videnia v priebehu dňa kolísavá.
Po dobu 6 týždňov po operácií môžete mať pocit mierneho zahmlenia videnia v periférii zorného poľa smerom ku spánku. V období medzi operáciami prvého a druhého oka môže byť videnie, vzhľadom k veľkému dioptrickému rozdielu, nepohodlné.

 

Čo je to Nd-YAG laser?

Nd-YAG laser je zariadenie, ktorým sa ošetruje očná dúhovka pred implantáciou vnútroočnej kontaktnej šošovky. Používa sa taktiež k tzv. kapsulotomii, pri ktorej sa obnovuje priehľadnosť optických médií oka pri tzv. druhotnom sivom zákale.

 

Za ako dlho sa operuje druhého oka?

Operácia druhého oka pri ICLRLE a PRELEX vykonávame z pravidla 1 až 2 týždne po prvom zákroku. Pokiaľ k tomu nemáte závažný dôvod a nebráni tomu stav vašich očí, vieme si vo výnimočných a odvodnených prípadoch predstaviť i vykonanie nelaserového zákroku oboch očí v jeden deň. Laserové zákroky vykonávame v 99 % prípadoch na oboch očiach naraz.

 

konzultace