Chcem sa objednať

Časté otázky - keratokonus

Je možné liečiť keratokonus?

Keratokonus sa nedá úplne vyliečiť. Vieme ale účinne pomôcť. Nesprávne a nepravidelné vyklenutie očnej rohovky pri keratokonuse je možné ´oploštiť´ a stabilizovať implantáciou špeciálnych rohovkových prstencov (kerarignov). Používa sa pre ne skratka ICRS - Intrastromal Corneal Ring Segments. Rohovkové tkanivo možno pri keratokonuse spevniť a stabilizovať metódou
CCL - Cornea Cross Linking.

Čo je to keratokonus?

Keratokonus je ochorenie očnej rohovky.

Rohovka sa pri ňom pomaly, ale trvalo vyklenuje a stenčuje.
Tým narastá krátkozrakosť a ku vzniku nepravidelného astigmatizmu.Stav je ťažko korigovateľný okuliarmi, niekedy môžu pomôcť tvrdé kontaktné šošovky.V neskoršej fáze ochorenia sa rohovka kalí a obmedzuje sa jej priehlednosť. V minulosti bývala jediným riešením transplantácia očnej rohovky.Dnes vieme transplantáciu oddialiť technikou ICRS a CCL.

 

Čo je to ICRS?

ICRS - Intrastromal Corneal Ring Segments, niekedy tiež označovaná ako Kerarings, je metóda, pri ktorej sa nesprávne a nepravidelné vyklenutie očnej rohovky pri keratokonuse splošťuje a stabilizuje implantáciou špeciálnych rohovkových prstencov. 

 

Implantujete 'prstence', 'segmenty', 'keraringy'?

Áno, implantujeme.

ICRS - Intrastromal Corneal Ring Segments používame na stabilizáciu očného keratokonusu.

Čo je to CCL?

CCL, alebo Cornea Cross Linking je metóda spevňovania očnej rohovky. Kombináciou riboflavínu a selektívnych lúčov ultrafialového svetla dokážeme vytvárať posilňujúce väzobné mostíky medzi jednotlivými molekulami rohovkového tkaniva. Tým sa tkanivo rohovky stáva pevnejšie a odolnejšie. Používa sa najmä u keratokonusu a pellucida marginálnej degenerácie.

 

Je pravda, že keratokonus je možné liečit ožarováním?

Áno, je.

Nejde však o ionizujúce žiarenie. Rohovku nasvietime ultrafialovým svetlom, ktoré pomocou látky nazývanej riboflavín vytvorí posilňujúce väzobné mostíky medzi jednotlivými molekulami rohovkového tkaniva. Tým sa tkanivo rohovky stáva pevnejšie a odolnejšie. Používa sa pri keratokone a pellucida marginálnej degenerácie.

konzultace