Chcem sa objednať

Sivý zákal

Čo to je sivý zákal (katarakta)?

 Katarakta znamená zníženú priehľadnosť (zakalenie) normálnej, čírej očnej šošovky. Zakalená šošovka bráni priechodu lúčov svetla na sietnicu.

Mierny stupeň zákalu nemusí videnie ovplyvňovať. Pri postupe zákalu sa objavujú sprievodné príznaky: zahmlené videnie, citlivosť na oslnenie, zvyšujúce sa krátkozrakosť a skreslenie pozorovaného obrazu. Zakalenie šošovky sa v priebehu času zväčšuje.

Rýchlosť kalenia šošovky je rôzna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky, ale tiež mesiace, či desaťročia.

 

Čo spôsobuje vznik sivého zákalu?

Väčšina sivých zákalov vzniká v súvislosti so starnutím. Dedičné dispozície môžu určiť, či sa objavia skôr, či neskôr. Častým pôvodcom sú aj ťažké úrazy oka. Tupé aj prenikajúce poranenia oka môžu byť komplikáciou. Sivý zákal môže tiež vzniknúť ako komplikácia iných ochorení a celkových ochorení.

Aké sú príznaky katarakty?

Katarakta môže vyvolávať ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:

 • nebolestivé zahmlené videnie
 • citlivosť na oslnenie
 • zvyšujúca sa krátkozrakosť, ktorá prináša nutnosť častej zmeny dioptrickej sily okuliarov
 • skreslenie pozorovaných obrazov, tiene a "duchov"
 • zmena vo vnímaní farieb (farby nie sú sýte)

 

Je môj sivý zákal už dostatočne zrelý na operáciu?

Oční lekári v minulosti odporúčali operáciu vykonávať až pri takmer úplnej slepote operovaného oka. Zákal "musel dozrieť".

Dnes je situácia úplne iná. Výsledky operácií sú vynikajúce a miera komplikácií je malá.
Ak operačné komplikácie vznikajú, nastávajú omnoho častejšie práve u pacientov so silne zakalenými ("zrelými") šošovkami.
Vhodný čas na operáciu je dnes daný mierou ťažkostí, ktoré zákal pacientovi spôsobuje. Ak ťažkosti spôsobené zákalom pacientovi komplikujú život, nie je dôvod operáciu odkladať.

Obvykle ľudia chcú operáciu, pretože:

 • nemôžu vykonávať dobre svoju prácu či koníčky
 • nevidia na čítanie, televíziu, šitie
 • nemôžu vykonávať obvyklé domáce práce
 • nemôžu riadiť auto
 • boja sa, že niekam spadnú alebo do niečoho narazia
 • pretože kvôli zraku strácajú nezávislosť
 • pre tisíc ďalších rôznych dôvodov, ktoré sú pre konkrétneho človeka dôležité

 

Ako sa sivý zákal lieči?

Neexistujú žiadne lieky, kvapky, diéty, cvičenia či špeciálne okuliare, ktoré by mohli raz vzniknutý zákal odstrániť.

Jedinou možnosťou liečby je chirurgický zákrok. Mierne formy zákalu, ktoré pacientovi nespôsobujú žiadne ťažkosti, nie je nutné operovať. 

Sivý zákal sa dá odstrániť pomocou manuálneho zákroku - ultrazvukovým nástrojom, ktorý sa do oka zavádza malým chirurgickým rezom. Najmodernejšia očná chirurgia umožňuje aj operáciu sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru. Lomivá sila odstránenej ľudskej šošovky sa nahrádza permanentne implantovanou vnútroočnou šošovkou.

 

Čo je to vnútroočná šošovka?

Vnútroočná šošovka je vyrobená z umelej hmoty. Nahrádza dioptrickú silu odstránenej zakalenej ľudskej šošovky. V priebehu operácie je zavedená do pôvodného ľudského šošovkového púzdra.

Obvyklá optická sila vnútroočnej šošovky je +22 až +26 dioptrií a býva u rôznych pacientov rôzna. Potrebná dioptrická sila sa stanovuje biometrickým výpočtom po zmeraní dĺžky oka. Vnútroočná šošovka zostáva v oku po celý ďalší život. Na rozdiel od kontaktných šošoviek ju nie je nutné vyberať či čistiť.

 

Poskytujete mäkké šošovky bez doplatku?

Áno, poskytujeme.
A nielen to. Na klinike NeoVízia dostanete zdarma a bez doplatkov žltú vnútroočnú šošovku Alcon AcrySof Natural, kvalitný ochranný gél Alcon. Operácia bude vykonaná mikroinciznim rezom 2,2 mm.

Neplate, za čo nemusíte!


Je možné zabrániť vzniku sivého zákalu?

Nikto zatiaľ presne nevie, prečo sivý zákal v starobe vzniká. Poznáme niektoré rizikové faktory, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou ku vzniku katarakty prispievajú.

Vedecké štúdie ukazujú, že sivý zákal je častejší u ľudí žijúcich v horách a u tých, ktorí strávia v živote veľa času na priamom prudkom slnku. Oční lekári preto často odporúčajú ako ochranu okuliare s UV filtrom, ktoré oko chránia pred dlhodobo škodlivým pôsobením ultrafialových lúčov.

 

Čo je to ochranný vnútroočný gél?

V priebehu operácie je potrebné chrániť jemné štruktúry oka pred poškodením. K tomu sa používa špeciálny gél (viskoelastický materiál). Neplaťte, za čo nemusíte! Na očnej klinike NeoVízia dostanete zdarma a bez doplatkov kvalitný očný gél Alcon.

 

Aký je rozdiel medzi sivým a zeleným zákalom?

Zelený zákal je laické pomenovanie pre glaukóm. Označenie zelený zákal je mierne zavádzajúce. Podstatou ochorenia totiž nie je zakalenie nejakej štruktúry vo vnútri oka. Hlavným prejavom zeleného zákalu je zvýšený tlak vo vnútri oka, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu. Poškodenie nervových vlákien sa prejavuje zužovaním zorného poľa a poklesom zrakovej ostrosti.

Glaukóm je zákerné ochorenie. Prebieha pomaly a nepozorovane. Na rozdiel od sivého zákalu, kde je možné operáciou videnie prakticky dokonale obnoviť, je pri liečbe glaukómu možné chorobný proces v najlepšom prípade iba zastaviť. Zmeny, ktoré nastali v dôsledku poškodenia zrakového nervu, sú nezvratné.

Glaukom postihuje dve percentá obyvateľov Slovenskej republiky. Kým sivý zákal sa na vzniku trvalej neliečiteľnej slepoty prakticky nepodieľa, glaukóm je jednou z jej najčastejších príčin.

konzultace