Chcem sa objednať

Pre mužov

Kedy môžem začať jazdiť na bicykli?

Jazda na bicykli sama o sebe oku neškodí. To čoho sa bojíme, je pád a náraz do oka v prvých 3 týždňoch po zákroku. Noste pri jazde na bicykli kvalitné ochranné okuliare - to ale neplatí len na obdobie po zákroku. Platí to pri každej jazde.

 

Môžem fajčiť a piť alkohol?

Ak ste silný fajčiar, asi bude márne vám cigaretu v deň zákroku zakazovať. Alkohol v rozumných dávkach oku neškodí. Pokiaľ v deň zákroku po príchode domov vypijete jedno či dve pivá a potom na 2 až 3 hodiny zaspíte, je to možno to najlepšie, čo môžete pre svoje oči urobiť. Pssssst - nikde to na nás ale nehovorte, niektorí zarytí nepriatelia  alkoholu by sa na nás pre túto radu mohli hnevať.
Pozor! Nikdy nekombinujte alkohol s liekmi proti bolesti alebo na spanie.

Kedy môžem ísť do krčmy?

Ak to musí byť, tak jedno alebo dve pivá v príjemnej krčmičke vám neuškodia ani v deň operácie.
Pozor, nepreháňať! Myslite hlavne na svoje zdravie. Pád alebo náraz do oka v prvých dňoch po operácii by mohol skončiť katastrofou. Čo vám ale môže prekážať, je zafajčené prostredie.

 

Ako dlho po operácii musím vynechať sex?

Ak nemôžete byť bez sexu ani v prvé dni operácie, držte sa trochu späť a voľte menej atletické a uprednostňujte nežné varianty milovania. Požiadajte partnerku, aby vás tentoraz nebozkávala na viečka a nedotýkala sa vašich očí. Najmä partnerkin nos a dlhé vlasy môžu byť v tomto prípade trochu nebezpečné. Toto obmedzenie dodržujte ešte aspoň 2 týždne po zákroku.

 

Kedy môžem začať riadiť auto?

Z hľadiska funkcie zraku je väčšina pacientov po operácii sivého zákalu schopná riadiť približne 2 až 3 týždne po zákroku. Počkajte prosím s riadením do doby, kedy budete mať po operácii aj druhé oko. Z hľadiska zákona to však môže byť iné. Záleží na tom, či máte, alebo nemáte vo vodičskom preukaze poznámku "okuliare na riadenie nutné", a na tom, či ste vodič amatér, alebo profesionál.
Zrušenie zápisu "okuliare nutné" môže vykonať len príslušný dobravní odbor, a to výhradne na pokyn praktického lekára. Nález od očného lekára tieto úrady neuznávajú. Ak ste vodič amatér, zápis vo vodičskom preukaze nemáte a spĺňate po opierke podmienky videnia dané príslušným predpisom, nemusíte robiť žiadne ďalšie administratívne kroky. Ak ste vodič profesionál, môžu byť predpisy, ktoré sa vás týkajú, zložitejšie. Informujte sa prosím u svojho zamestnávateľa a praktického alebo závodného lekára, ako postupovať, aby ste nič nezanedbal (a).

konzultace