Chcem sa objednať

Po operácii

 

Čo treba robiť a nerobiť po operácii?

Po operácii je nutné:

  • používať očné kvapky presne tak, ako určí lekár
  • oko nechytať a úzkostlivo ho chrániť pred úrazom
  • pri silnej bolesti oka okamžite vyhľadať lekára
  • dostaviť sa podľa pokynu lekára na kontrolné vyšetrenie

Po operácii nie je zakázané:

  • sledovanie televízie
  • čítanie
  • zaväzovanie šnúrok (ohýbanie)

 

Kedy môžem po operácii odísť do kúpeľov?

Ak počítame aj s kúpaním a vodnými procedúrami, bude lepšie ísť najskôr 5 týždňov po operácii.

Môžem si zaväzovať šnúrky?

Áno, môžete. Nie je dôvod zakazovať predkláňanie a ohýbanie.

Môžem piť po operácii kávu?

Áno, môžete. Káva po operácií sivého zákalu neškodí.

Ako dlho mi šošovka v oku vydrží? Bude sa musieť meniť?

Vnútroočná šošovka vydrží v oku desaťročia. Nevyžaduje žiadnu údržbu a nemusí sa meniť.


Mám psa, mačku a kanárika. Nemôžem sa od nich nakaziť?

Dodržujte v prvých týždňoch po operácii zásady hygieny.Nesiahajte si do oka po dotyku zvieraťa. Umývajte si ruky. Nezdieľajte lôžko s domácimi miláčikmi. Nenechajte si olizovať tvár.


Za ako dlho môžem ísť na dovolenku k moru?

Budeme pokojnejší, ak po dobu 5 týždňov po zákroku vynecháte kúpanie v bazénoch, v mori i vo sladkovodných prírodných vodách. Naplánujte operáciu spolu s nami tak, aby to nebol problém.
Ak by to ale zásadne skrížilo vaše plány v podobe už zaplatenej dovolenky, asi by sme súhlasili s odchodom po troch týždňoch od operácie. Sľúbte nám ale prosím, že si budete oči chrániť slnečnými okuliarmi, budete prísne dodržiavať zásady hygieny a zaistíte, aby sa vám do očí nedstala voda z mora ani z bazénov.


Kedy môžem cestovať lietadlom?

Kedykoľvek. Zákroky nijako neznižujú schopnosť cestovať v roli pasažiera lietadlom. 

 

Ako dlho nesmiem používať počítač a sledovať televíziu?

Používanie počítača a sledovanie televízie vám nemôže po zákroku ublížiť. Veľa pacientov sleduje televíziu už večer v deň zákroku - pokiaľ oko ​​nereže a nebolí nie je dôvod to zakazovať.
 

Musím po operácii nosiť tmavé okuliare?

Tmavé okuliare nie sú po operácii väčšinou nutné. V prvých dňoch po operácii však môže byť pobyt na prudkom letnom slnku nepríjemný. Pacient by sa mal riadiť vlastnými pocitmi. Pokiaľ mu svetlo prekáža a je nútený privierať oči, sú tmavé okuliare vhodnou ochranou. Pokiaľ svetlo nevyvoláva žiadne nepríjemné pocity, nie sú tmavé okuliare nutné.

Kedy sa môžem vrátiť do práce?

Záleží od druhu práce a od videnia druhého (neoperovaného) oka. Pri dobrom videní druhého oka je možný návrat do kancelárskefo zamestnania už o niekoľko dní po operácii. Obvyklé domáce práce je možné vykonávať od druhého týždňa. Ohýbanie sa a nosenie predmetov, ktoré nevyžaduje extrémnu námahu, obvykle nevadí. Aspoň štyri týždne je vhodné nevstupovať do infekčných prevádzok (chov dobytka a pod). Fyzicky veľmi namáhavé práce je možné povoliť od šiesteho týždňa. Práca vo výškach, s rotačnými strojmi a profesionálne vedenie motorových vozidiel sú možné až po konečnom vyšetrení zrakovej ostrosti a eventuálnom predpise okuliarov cca 4 až 8 týždňov po operácii. Počas 6 týždňov je nutné oko úzkostlivo chrániť pred úrazom

 

Môže sa sivý zákal vrátiť?

Sivý zákal sa nemôže vrátiť. Ak sa objavia podobné ťažkosti, aké mal pacient pred operáciou, sú vyvolané iným očným ochorením.

konzultace