Chcem sa objednať

Ako prebieha operácia sivého zákalu?

Ako prebieha samotná operácia?

Operácia sa vykonáva väčšinou ambulantne. Znamená to, že pacient príde do nemocnice až v deň operácie a ten istý deň je tiež z nemocnice prepustený. Raňajky je väčšinou nutné vynechať. Po príchode do nemocnice kvapká sestrička pacientom do oka, ktorí ide na operáciu, kvapky. Cieľom je rozšíriť zreničku a navodiť anestéziu povrchu oka.

V priebehu vlastnej operácie je oko a jeho okolie najprv očistené roztokom dezinfekčnej látky. Celá tvár je potom prekrytá sterilnou rúškou. Očné viečka sú v správnej polohe pridržiavané rozvieračom, takže nehrozí nebezpečenstvo, že by pacient operáciu pokazil žmurknutím. Vlastná operácia trvá 10 až 20 minút. Na záver zákroku je na oko zvyčajne priložený krycí obväz. Po krátkom odpočinku v kresle pacient môže odísť domov.

 

Ako sa operácia vykonáva?

Celá operácia sa vykonáva pod operačným mikroskopom. Malým rezom chirurg zavádza do oka špeciálne mikrochirurgické nástroje. Ultrazvukovým fakoemulzifikátorom odsáva zakalenú šošovku z oka. Tvrdý zákal je drtený kmitajúcim hrotom fakoemulzifikátora a drobné čiastočky katarakty sú odsávané riadeným podtlakom z oka. Pre názov celej operácie sa vžil názov fakoemulzifikácia. Do priehľadného šošovkového púzdra, ktoré v oku zostáva, potom operatér vloží špeciálu vnútroočnú šošovku. Vnútroočná šošovka je vyrobená z priehľadnej umelej hmoty a nahrádza dioptrickú silu odstránenej ľudskej šošovky.

Moderná očná chirurgia priniesla aj prevrat v operáciách sivého zákalu. Primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči je 1. slovenským očným chirurgom, ktorý vykonáva operácie sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru LenSx. Laser nahrádza všetky ostré nástroje, chirurg pracuje bez skalpela. Zistite viac o laserových operáciách sivého zákalu.

 

Je nutná celková anestéza?

Celková anestézia ("uspanie") sa pri operácii sivého zákalu používa len výnimočne.
Väčšina pacientov je operovaná iba v takzvanej miestnej lokálnej  anestézii - hovoríme tomu "v kvapkách". Znamená to, že povrch a vnútorné štruktúry oka sú dostatočne znecitlivené kvapkami aplikovaným v priebehu prípravy tesne pred operáciou.

 

Čo keď budem musieť v priebehu operácie kýchnuť?

Ohlásite potrebu zakašlať, kýchnuť, či pohnúť sa operujúcemu lekári aspoň chvíľočku dopredu, obvykle to nebýva problém. Lekár vyjme nástroje z oka, pacient si uľaví a operácia môže pokračovať. Neočakávaný prudký pohyb, zakašľanie či kýchnutie však môžu mať tragické následky. Malé pohyby hlavou operáciu asi neohrozia, ale zbytočne sťažujú očnému chirurgovi prácu.

Nezabudnite, že na hlavu sa v malej miere prenáša aj každý pohyb nôh. Ak chcete v rámci pohodlie v priebehu operácie prehodiť nohu pred nohu, oznámte to radšej dopredu lekárovi.

 

Vyberá sa oko pri operácii z očnej jamky?

Nie, oko zostáva po celý čas na svojom prirodzenom mieste. Iba očné viečka sú roztvorené špeciálnym rozvieračom, ktorý bráni žmurknutia a očnému chirurgovi uľahčuje prístup k oku.

konzultace