Chcem sa objednať

Dajte si pred lyžovačkou do poriadku zrak, predídete úrazom

18.12.2017
Dajte si pred lyžovačkou do poriadku zrak, predídete úrazom

Stalo sa vám už, že ste si na svahu nevideli doslova ani na centimeter pred seba? Príliš veľa jasného svetla a bubny splývajú do jedného, vzdialenosť ďalšieho je ťažké odhadnúť? To sú bežné ťažkosti, ktoré môže mať na svedomí slabé videnie.

Buď už kontrolné prehliadky u očného lekára ignorujete pár sezón, alebo dioptrie, ktoré nosíte v okuliaroch či v kontaktných šošovkách nespĺňajú potrebnú hodnotu.

„Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou  korekciou oveľa ťažšie zbadajú prekážku na svahu či orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Krátkozrakosť spôsobuje lyžiarom aj problémy s periférnym videním. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ varuje primár Očnej kliniky NeoVízia v bratislavskej Petržalke, MUDr. Radovan Piovarči.

 

Upozorňuje, že aj najlepšie upravené zjazdovky vás zaskočia bubnami a nerovnosťami. „S nedostatočne skorigovanými očami môže profesionálny aj rekreačný lyžiar na zjazdovke ohroziť nielen seba, ale aj ostatných. Je rozdiel vidieť snehovú nerovnosť v predstihu alebo ju zbadať, až keď na ňu narazím. Najhoršie je to na svahoch popoludní po tretej, to je jedna nerovnosť za druhou,“ dodáva odborník.

 

Na lyžovačku so šošovkami? Toto musíte vedieť!

V chlade oči trpia hypoxiou – nedostatočným prísunom kyslíka. V mraze a vetre rohovka podľa odborníka oka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto výraznejšie vnímame pocit dráždenia. „So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú,“ vysvetľuje očný chirurg MUDr. Piovarči.

 

Laserová operácia pred lyžovačkou?

Premýšľate nad tým, že by ste sa chceli pred plánovanou lyžovačkou zbaviť závislosti od okuliarov a kontaktných šošoviek? Operáciu si je ideálne naplánovať 2 – 4 týždne pred cestou na hory. Moderné bezbolestné očné zákroky pomocou femtosekundového laseru umožňujú už skorý návrat k aktívnemu športovaniu. Ideálna na zimné obdobie je bezbolestná laserová metóda NeoSMILE 3D. Na desiaty deň od zákroku už môže lyžiar zjazdovať a športovec začať opäť trénovať. Vhodné sú aj ďalšie metódy v kombinácii femtosekundového + excimerového laseru. Pri nich je však doba návratu k profesionálnym tréningom či lyžovaniu dva až štyri týždne od zákroku. 

Operácia očí pred lyžovačkou? NeoSmile 3D

 

Slnečné okuliare –  na hory bez nich nechoďte

„V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla. Môže dokonca spôsobiť až dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom - a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ upozorňuje optometristka Katarína Bašnáková. Naše oči sú podľa nej na krásnych zasnežených zjazdovkách vystavené často až stonásobne silnejšiemu pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia ako počas priemerného letného dňa. „Silné UV žiarenie na horách môže poškodiť rohovku. Niektoré štúdie hovoria, že môže urýchliť aj vznik degenerácie makuly – centra najostrejšieho ľudského videnia.

Podľa optometristov navyše nie všetky druhy kontaktných šošoviek poskytujú dostatočnú UV ochranu. Len niektorí výrobcovia dokážu preukázať viac ako 98 %- né blokovanie UVB a 85 %né blokovanie UVA žiarenia.

Kvalitné slnečné okuliare by preto mali byť na horách nutnosťou každého lyžiara aj nelyžiara. „Dôležité je zapamätať si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100 % systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike. Pri výbere je tiež dôležitá správna priepustnosť svetla slnečných skiel. Siahnite po kategórii 4. Ide o veľmi tmavý filter, vhodný k moru a do hôr. Blokuje takmer 92 – 97 % žiarenia. Pozor však, tieto okuliare  za volantom odložte, skresľujú vnímanie farieb a línií.“