Chcem sa objednať

Očná prehliadka pomôže odhaliť očné ochorenia, infekcie aj niektoré typy nádorov

20.11.2017
Očná prehliadka pomôže odhaliť očné ochorenia, infekcie aj niektoré typy nádorov

Na kompletné očné vyšetrenie s rozkvapkaním zájdite k očnému lekárovi každý rok. Precízna prehliadka pomôže odhaliť skryté očné chyby, o ktorých človek často ani netuší. Neliečená krátkozrakosť môže predstavovať riziko, najmä ak pravidelne sadáte za volant.

 

Kedy naposledy ste boli na očnej prehliadke?

Nenosíte dioptrické okuliare a máte pocit, že vás sa táto “povinná jazda” netýka? „Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky - začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá," upozorňuje primár Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Radovan Piovarči.
„Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Mnohé ochorenia dokáže odhaliť iba precízna očná prehliadka, preto by ste ju nemali odkladať,“ dodáva primár bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia.


Ideálne je vyhľadať očného lekára každý rok. „Počas vyšetrenia lekári najčastejšie odhalia dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý alebo zelený zákal. V niektorých prípadoch aj infekčné ochorenia (borelióza, toxoplazmóza, pásový opar...), či autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú oko ako prvé, neskôr obličky, srdce, kožu, či pohlavné orgány,“ dopĺňa vedúca lekárka popradskej Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Lucia Sonntag.

 

Neriskujte, ak sadáte za volant

Lekárka popradského tímu upozorňuje, že na pravidelné precízne očné kontroly s rozkvapkaním by ste mali dbať najmä vtedy, keď sadáte pravidelne za volant.
Od bezchybného zraku závisí, či šofér správne a rýchlo vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. „Každý šofér reaguje podľa toho, ako vidí. Ak na ceste prekážku jednoducho nezbadá, nemá dôvod, aby na ňu reagoval. Akákoľvek očná chyba môže viesť k nesprávnemu vyhodnoteniu situácie v cestnej premávke. Šofér so zhoršeným videním môže byť nebezpečný tak pre seba, ako aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.“
S pribúdajúcim vekom strácame schopnosť sústrediť sa, vnímať pohybujúce sa objekty, rozlišovať detaily za šera a zníženej viditeľnosti, ťažšie znášame osvetlenie z reflektorov protiidúcich vozidiel. Stav zhoršeného videnia prichádza často nepozorovane a pomaly. Človek sa adaptuje na zhoršené videnie a slabnúci zrak si nemusí vôbec uvedomiť”, vystríha očná lekárka.


Čo všetko by mala obsahovať vaša očná prehliadka?


radí MUDr. Lucia Sonntag, Očná klinika NeoVízia Poprad

  • vyšetrenie zrakovej ostrosti - (pozostáva z merania dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov a s prípadnými okuliarmi) 
  • vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia - je dôležitá na zistenie zeleného zákalu (glaukómu), ktorý sa môže prejaviť zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršením periférneho videnia
  • vyšetrenie množstva produkcie sĺz - pomocou neho môžeme zistiť niektoré alergické ochorenia, autoimunitné ochorenia, príčinu opakovaných zápalov spojoviek a povrchu oka a tiež niektoré endokrinologické ochorenia
  • vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice - odhalí najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, ako aj zmeny v oblasti zrakového nervu, ktoré vznikajú pri glaukóme a niektorých ochoreniach mozgu, či zmeny na sietnici, predovšetkým v oblasti žltej škvrny, ktorá s pribúdajúcim vekom degeneruje.

 

Precízne očné vyšetrenie NeoVízia Poprad, MUDr. Lucia Sonntag