Chcem sa objednať

Vyšetrenie očí: chcete ho rýchlo alebo kvalitne?

24.10.2016
Vyšetrenie očí: chcete ho rýchlo alebo kvalitne?

Vyšetrenie očí pred operáciou môže trvať 30 minút alebo 3 hodiny. Práve od kvality vstupného vyšetrenia závisí, či bude operácia najlepším rozhodnutím vášho života.

 

 

Vedel som, že na každom precíznom očnom vyšetrení pred operáciou by mal lekár pacienta rozkvapkať. Čítal som, prečo je precízne vyšetrenie také dôležité. Aj to, že bez rozkvapkania nemusí laser odstrániť dioptrie do najmenšieho detailu. Napriek tomu som prišiel na istú očnú kliniku a nechal som sa presvedčiť, že v mojom prípade rozkvapkanie nie je potrebné,“ prezrádza náš pacient, ktorý chce vystupovať pod menom Marek.

Primára NeoVízie vyhľadal potom, ako deviaty mesiac od laserovej operácie očí na inom pracovisku podľa jeho slov nevidí. „Aby som bol presný, vidím, ale rozmazane a zahmlene. Mesiace mi tvrdili, že sa moje videnie upraví a že mám ešte čakať,“ prezrádza mladý ítečkár.  

Až po operácii vyhľadal primára MUDr. Radovana Piovarčiho, ktorý pomohol vyriešiť nepriaznivý pooperačný stav už viacerých pacientov, ktorí podstúpili vyšetrenie aj operáciu v jeden deň.

 

 

Pozor na vyšetrenie a operáciu v jeden deň

U Mareka to bolo rovnaké. „Vyšetrenie netrvalo ani hodinu. Po ňom mi povedali, že si môžem na hodinu niečo vybaviť a zhruba o dve hodiny som už išiel na operáciu.“

Marek je príkladom toho, čo sa podľa lekárov NeoVízie nesmie stať.  „Z praxe žiaľ vieme, že vstupné vyšetrenie pred operáciou očí trvá na niektorých klinikách pol hodiny. V NeoVízii vieme, že precízne vstupné vyšetrenie je základom úspešnej operácie očí. Preto si na ňom dávame výnimočne záležať. U nás trvá približne tri a pol hodiny. Za kratší čas nie je možné vyšetriť desiatky parametrov, ktoré sú v rozhodovaní či pacienta (ne) operovať, kľúčové,“ upozorňuje MUDr. Adriana Smorádková.

Každé precízne očné vyšetrenie by malo obsahovať rozkvapkanie zrenice. V očnej terminológii hovoríme o vyšetreniach v cykloplégii a v mydriáze.  Mydriáza  pomáha lekárom odhaliť patologické zmeny vo vnútroočnej šošovke, v sklovci či na sietnici. „Bez vyšetrenia v mydriáze zrenici vidíme len 30% vnútroočného priestoru,“ upozorňuje lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

 

Bez rozkvapkania hrozia nesprávne dioptrie  

Cykloplégia slúži na to, aby ňou lekár dočasne paralyzoval zaostrovací očný sval. „U mladých ľudí býva veľmi svižný, preto ho cykloplégiou dokážeme na krátky čas znehybniť. Nevedome ním môžu totiž kamuflovať veľa dioptrických chýb. Pomocou dočasnej ´obrny´ ho doslova vyradíme z funkcie, vďaka čomu dokážeme odhaliť pravú dioptrickú hodnotu, ktorú inak klamlivo prekrýva akomodačný kŕč. Bez cykloplégie môžu výsledné merania dioptrií skresľovať. A to až do výšky dvoch dioptrií,“ dodáva lekárka.

 

 

Takzvaným akomodačným kŕčom trpí približne dve percentá pacientov. Vyskytuje sa častejší u mladých ľudí, ktorí trávia hodiny práce s počítačom. Nevyhýba sa ani krátkozrakým typom, ktorí nosia silnejšie dioptrie ako ich oči v skutočnosti potrebujú. Lekári vám ho môžu diagnostikovať aj vtedy, keď trpíte astigmatizmom, nosíte však slabšie cylindrické dioptrie ako vaše oči v skutočnosti potrebujú. 

Takzvaným akomodačným kŕčom trpí približne dve percentá pacientov. Vyskytuje sa častejší u mladých ľudí, ktorí trávia hodiny práce s počítačom. Nevyhýba sa ani krátkozrakým typom, ktorí nosia silnejšie dioptrie ako ich oči v skutočnosti potrebujú. Lekári vám ho môžu diagnostikovať aj vtedy, keď trpíte astigmatizmom, nosíte však slabšie cylindrické dioptrie ako vaše oči v skutočnosti potrebujú.

Ak vďaka cykloplégii odhalíme svalový kŕč, pacient musí prísť na vyšetrenie aj druhý krát. Ideálne v pondelok ráno, po víkende, cez ktorý musí vypnúť počítač a nepreťažovať zrak.“ Dokážete sami rozoznať, či vás lekár vyšetril v mydriáze aj cykloplégií? Podľa MUDr. Smorádkovej to môže byť problémom. „Pacient nemá šancu odlíšiť, či trojnásobné kvapkanie obsahuje obidve potrebné látky.“ Skutočnú istotu, že ste v cykloplégii vyšetrení neboli, máte len v prípade, ak vám klinika navrhne vyšetrenie aj operáciu v ten istý deň. Cykloplégia ´vyradí ´zaostrovací sval na 24 hodín z funkcie. Laser sa v takom prípade deaktivuje, nedokáže nájsť stred zrenice, čo môže sťažovať samotnú operačnú procedúru. 

Čo môže nastať, ak podstúpite vyšetrenie bez rozkvapkania? „Vážny problém. U pacienta, ktorého pred operáciou trápila iba ´krátkozrakosť´, sa môže nesprávnym nacentrovaním lasera spôsobeným chybujúcim vyšetrením v cyklopégii,  objaviť cylindrická chyba, takzvaný astigmatizmus. V praxi to znamená, že namiesto pôvodného dokonalého videnia môže pacient aj po operácii vidieť neostro.

Na zanedbané vyšetrenie bez rozkvapkania doplatil aj náš ďalší pacient, fotograf Peter. Vyšetrenie aj operáciu „zvládol“  v jeden deň. „Pred operáciou som nevidel do diaľky, zrak na blízko mi však stopercentne fungoval. Ako fotograf potrebujem špičkové videnie na obe vzdialenosti ako soľ,“ spomína Peter, ktorého po zákroku čakalo rovnako nemilé prekvapenie v podobe dioptrií na blízko. „Lekár ma pred operáciou neupozornil na žiadne riziká. Už vôbec nie, že po operácii dioptrií do diaľky mi vyrobia okuliare na čítanie. Od chirurga som dostal odpoveď, že aj takého prípady sa žiaľ občas stávajú.“