Spokojnosť pacientov:
Ktorý zákrok je pre mňa vhodný Koľko ma bude zákrok stáť? Koľko ušetrím s laserovou operáciou Chcel by som sa objednať

Túto zoo môžete mať v očiach!
20.10.2016

Túto zoo môžete mať v očiach!

Krásne, milé, farebné, rozkošné. Na pár sekúnd tak tu prítomné mikroorganizmy na fotkách môžu pôsobiť. To však len do momentu, kedy sa vám pseudomonáda (Pseudomonas), zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) a akantaméba (Acanthamoeba), či nanominujú cez kontaktné šošovky do oka a spôsobia priam katastrofálne následky.

 

Teplučké welness

Obľúbeným „dopravným prostriedkom“ sú jazerá, bazény, sprchy či welness predostredie.

Podľa prieskumu, ktorý sme uskutočnili na našich očných klinikách na vzorke 745 pacientov sme zistili, že 76% nositeľov kontaktných šošoviek si ich pokojne nasadí do bazéna či do welness. „Vo vlhkom prostredí prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Pre nositeľov kontaktných šošoviek predstavujú výraznejšie riziko – oko pod kontaktnou šošovkou trpí nedostatkom výživy. Rohovke chýba kyslík, doslova sa nemá ako ´nadýchnuť´. Baktéria sa na oslabenej rohovke cíti ako doma. Vďaka kontaktnej šošovke sa lepšie ´nalepí´ na oko a drobnými trhlinkami si ľahšie vytvorí prístupové cesty do ostatných štruktúr v oku. Môže ho kontaminovať a vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi či zjazvením rohovky. Infekcia môže skončiť transplantáciou rohovky a v kritických prípadoch až slepotou,“ vystríha očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

 

Problém aj po mesiaci

Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode. Navyše, často sa šošovkami nemusíte ani kúpať či ponárať. Zdrojom akantaméb bývajú aj nádoby s roztokmi a puzdrá na kontaktné šošovky.“

V bezpečí nie sú nositelia kontaktných šošoviek ani pod sprchou. Prieskum odhalil, že sa s nimi bežne sprchuje 88% všetkých opýtaných. Šošovky môžu pod tečúcou vodou nachytať rovnakú mikroo zoo ako vo welnese alebo vo vode. Kritické je, že zápaly či komplikácie sa môžu objaviť až niekoľko týždňov po pobyte so šošovkami vo vode. Obľúbeným miestom mikroorganizmov sú aj puzdrá kontaktných šošoviek, ktoré si zriedkavo mení až 64% všetkých nositeľov kontaktných šošoviek.

 

A čo sa môže stať, ak si zanesieme pomocou kontaktnej šošovky baktériu do oka?

„Nebezpečná akantaméba spôsobí každoročne nebezpečnú keratitídu približne šiestim tisícom nositeľov kontaktných šošoviek na svete. Sprevádzajú ju zápaly a jazvenia rohovky, ktoré v extrémnych prípadoch vedú k slepote. Časté sú tzv. konjuktivitídy - opakované zápaly rohovky a spojovky,“ vystríha očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

 

 

Najčastejšie problémy

Pri porušovaní základných bezpečnostných pravidiel nosenia kontaktných šošoviek, sa u ľudí prejavujú sprievodné, najčastejšie rohovkové, problémy:

 

 


Online objednávka
Názory pacientov
Doporučené pacientmi
ISO Ověřená kvalita
Ušetrite čas aj peniaze! Potrebujete sa opýtať, objednať alebo sa poradiť? Zanechajte nám svoj ​​kontakt a my vám zavoláme späť.

Zavolajte mi naspäť Česká verzia stránok

icocs icopl icoen icode