Chcem sa objednať

Laserová operácia dá človeku nové sebavedomie a slobodu

09.08.2016
Laserová operácia dá človeku nové sebavedomie a slobodu

Keby si mali pod laser na operačnú sálu ľahnúť samotní lekári, pre aký zákrok by sa rozhodli? Oslovení slovenskí Oční lekári nám to prezradili odpovedali v anonymných prieskumoch aj na tieto otázky o očiach. Toto sú výsledky.

 

Pri rozhodovaní sa o tom, aký typ očnej operácie „riskneme“, nás vedú najrôznejšie pohnútky. Niekto prisahá na kvalitu, iný na skúsenosti chirurgov alebo pragmaticky- na cenu. Mnohých zaujímajú skúsenosti bývalých pacientov a tiež to, čo si skutočne o jednotlivých metódach myslia oční lekári.

Zaujímavé odhadenia prinášajú aktuálne výskumy. V prvom sa odborníci Očnej kliniky NeoVízia pýtali anonymne na názor svojich kolegov – očných lekárov. V druhom zisťoval spokojnosť života bez okuliarov u pacientov po laserovej operácii očí očný lekár MUDr. Ondrej Hulala. 

 

CHCEME BYŤ „BEZ“

Život je v niečom krajší, rýchlejší a náročnejší ako kedysi. Otvára nepoznané možnosti, no vyžaduje adekvátne nároky. Podľa slovenských očných lekárov si zmeny v rýchlosti života mladí ľudia uvedomujú čoraz viac. Oveľa viac totiž túžia po šetrnom odstránení dioptrií a novej slobody bez okuliarov ako kedysi. V prieskume Očnej kliniky NeoVízia, na ktorý anonymne odpovedalo 31 ambulantných lekárov z rôznych krajov Slovenska, si takmer 94% opýtaných očných lekárov myslí, že dnešní mladí ľudia túžia po laserovom odstránení dioptrií viac ako kedysi.

Navyše, takmer tri štvrtiny všetkých očných lekárov (74%) sú presvedčené, že pacientom operácia a život bez okuliarov prináša v živote rôzne zlepšenia.

 

Na to, aké dôvody vedú pacientov k rozhodnutiu pre laserové operácie dioptrií  a ako sú so životom s novým zrakom spokojní, sa pozrel vo svojom výskume, ktorý bol súčasťou dizertačnej práce O vplyve laserových refrakčných operácií na pracovný aj súkromný život pacientov, očný lekár MUDr. Ondrej Hulala. Na dotazník mu odpovedalo 382 pacientov po laserovom zákroku.

Väčšinu ľudí (62%) vedú k rozhodnutiu zbaviť sa okuliarov jednoduché pohnútky: nechcú už nosiť dioptrické okuliare. Každého štvrtého (24%) človeka motivuje sloboda pri športe. „Zaujímavá bola otázka o momentálnej spokojnosti respondentov. Úplnú spokojnosť dnes pociťuje sedem z desiatich ľudí (70%), ďalších 26% z celkového počtu je skôr spokojných. Čiže 96% opýtaných v súčasnosti je spokojných s výsledkom laserového zákroku na ich očiach,“ prezrádza vo svojom výskumu MUDr. Hulala.

 

 

PRÍNOS OPERÁCIE PRE PRÁCU

Podľa očného lekára prináša odstránenie dioptrií súčasnými šetrenými metódami pomocou femtosekundového lasera aj lepšie šance v pracovnom prostredí. Pozitívny prínos v práci zaznamenáva 59% všetkých pacientov.

Laserová operácia očí prináša človeku aj väčšiu radosť a pohodlie pri trávení voľného času a vlastných záľubách. „Pozitívne pocity počas relaxu má vďaka novým očiam 95% všetkých opýtaných,“ dopĺňa MUDr. Hulala.

Navyše, nové sebavedomie  a novú slobodu po odstránení dioptrií femtosekundovým laserom ocení aj pacientovo okolie. Viac než každý tretí človek po laserovom zákroku si všíma, že na jeho zmenu v podobe života bez okuliarov vplýva pozitívne aj jeho okolie.

Zaujímavé zistenie priniesla otázka o tom, či by pacienti podstúpili laserovú operáciu aj dnes, po rokoch. Kladne odpovedalo 99% všetkých pacientov. „Ochota podstúpiť opätovne laserový zákrok na svojich očiach svedčí o tom, že veľká väčšina opýtaných je skutočne spokojná.“