Chcem sa objednať

Keby išli na operáciu sivého zákalu oční lekári...

04.08.2016
Keby išli na operáciu sivého zákalu oční lekári...

Máte v rodine blízkeho s diagnózou sivého zákalu? Alebo vám najčastejšiu očnú diagnózu po šesťdesiatke diagnostikoval očný lekár a premýšľate, pre akú možnosť videnia po operácii sa máte rozhodnúť? V NeoVízii sme spravili anonymný prieskum medzi 31 očnými lekármi z celého Slovenska.

 

 

 

TRENDOM SÚ NADŠTANDARDNÉ ŠOŠOVKY

Viac ako 90% opýtaných očných lekárov odporúča pacientom so sivým zákalom nechať si počas operácie implantovať  nadštandardné vnútroočné šošovky.

Práve od typu šošovky závisí kvalita pacientovho nového videnia. „Základnú operáciu sivého zákalu s implantáciou žltých monofokálnych šošoviek, ktoré zbavia pacienta zákalu aj dioptrií do diaľky, kompletne prepláca každá zdravotná poisťovňa. Napriek tomu sme radi, že môžeme pacientom ponúknuť najrôznejšie typy nadštandardných šošoviek, ktoré ich pomocou výnimočných vlastností úplne zbavia závislosti od okuliarov,“ prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči. 

Multifokálne a trifokálne vnútroočné šošovky zbavia pacienta nielen zákalu, ale aj všetkých typov okuliarov – na čítanie aj do diaľky, navyše zabezpečia dokonalé videnie na strednú vzdialenosť. Tento typ šošoviek odporúča pacientov 68% oslovených očných lekárov. Asferické zlepšujú navyše videnie v noci a za šera, torické zbavia zase pacienta astigmatizmu.

 

OČIARI BY STAVILI NA LASEROVÚ OPERÁCIU SIVÉHO ZÁKALU

V prieskume sa odborníci NeoVízie slovenských oftalmológov pýtali, aký typ operácie by podstúpili, ak by oni sami trpeli diagnózou sivého zákalu.

Zdá sa, že väčšina očných lekárov by pre seba volila to najlepšie. Operáciu femtosekundovým laserom, pri ktorom už skalpel nie je potrebný. Zo  šošoviek, ktoré chirurg implantuje pacientovi počas zákroku, by sa rozhodli pre multifokálnu šošovkou. Pre kombináciu laser plus multifokálna šošovka alebo aspoň multifokálna šošovka by sa jednoznačne rozhodlo 81% všetkých lekárov.

Zákrok, ktorý je plne hradený z verejného zdravotného postenia (zahŕňa monofokálnu šošovku, ktorá odstráni okrem zákalu jeden typ dioptrie), by si zvolili tri percentá lekárov. Takmer 84% očných lekárov vníma najmä operáciu sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru ako prínosnejšie a šetrnejšie riešenie pre pacienta ako manuálne zákroky.

 

Anonymný prieskum o preferenciách počas operácií sivého zákalu uskutočnila Očná klinika NeoVízia na vzorke 31 ambulantných oftalmológov počas X. pracovných dní ambulantných oftalmológov 27.-28. mája 2016.