Chcem sa objednať

Aby vás oči nezradili na cestách

15.07.2016
Aby vás oči nezradili na cestách

Ak šoférujete na vysnívanú dovolenku do Chorvátska či Talianska s nedostatočne skorigovanými dioptriami, podľa očných lekárov si koledujete o viaceré následky. Napríklad o častejšie vybočenie z jazdných pruhov či pribrzdenie s niekoľkosekundovým meškaním. V lete nám naše oči môžu pekne ´zavariť´ .

 

Za volantom bez nehody

Problémom sú šoféri, ktorí sadajú na niekoľkohodinové cesty autom bez toho, aby si minimálne raz za dva rok nechali precízne skontrolovať zrak. „Často nahovárajú, že ich zrak je bezchybný. Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne. Človek, ktorý zle vidí za volantom, však reaguje podobne, ako by bol podgurážený alkoholom alebo sadol do auta pod vplyvom drog. Práve od bezchybného zraku závisí, či vodič správne a rýchlo vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. Každý šofér reaguje podľa toho, ako vidí. Ak na ceste prekážku jednoducho nezbadá, nemá dôvod, aby na ňu reagoval,“ dodáva MUDr. Adriana Smorádková.

Šoféri, ktorí nosia slabšie dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky ako v skutočnosti potrebujú, podľa odborníčky častejšie vybočujú z jazdného pruhu, oveľa horšie identifikujú ešpézetky iných vozidiel, neskôr zbadajú príkazové tabule a prekážky na ceste si všimnú v extrémnych prípadoch aj s niekoľkosekundovým meškaním.. „Každý z nás si vie celkom iste predstaviť, čo môže znamenať pár sekundové oneskorenie či nedostatočne skoré šliapnutie na brzdu...“ dodáva lekárka.

 

Najhoršie vidíme v noci a za šera

Najoopatrnejšie by sme mali podľa odborníkov jazdiť za šera. Najviac smrteľných dopravných nehôd sa totiž udeje v čase medzi 18.00 – 6.00. Dokazujú to štatistiky Americkej národnej diaľničnej bezpečnosti (NHTSA). Práve východ a západ slnka, súmrak, šero, hmla a dážď sú najnepríjemnejším obdobím pre náš zrak. Podvečerná znížená viditeľnosť, ľudovo známa ako šeroslepota,  výrazne zhoršuje videnie.

 

 

„Pri stmievaní sa skracujú vlnové dĺžky svetelného spektra. Svetlo sa láme viac pred sietnicou, čo navodzuje stav, akoby ste trpeli slabšou krátkozrakosťou (zhoršené videnie do diaľky). 

Pri prechode zo svetla do tmy preto ľudia trpiaci šeroslepotou pociťujú krátkodobé zhoršenie videnia,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková. „Práve pri východe a západe slnka, za hmly a za dažďa  vidíme na ceste najslabšie kontrasty. Pozadie splýva s vozovkou a pokiaľ sa na ceste nachádza prekážka, rozoznávame ju veľmi zle.

So znižujúcim sa kontrastom sa zmenšuje aj dohľadová vzdialenosť. „Vodič zažíva za zníženého kontrastu  veľmi nebezpečný stav. Prekážku na ceste zbadá často doslova ´na poslednú chvíľu´. Po nehode tvrdí, že sa pred ním chodec či cyklista ´zrazu objavil´. Nestalo sa to však zrazu. Predmet či prekážka na ceste boli, len vodič ich nevidel.“

Oční lekári preto radia vo večerných hodinách použite okuliare so žltým ochranným filtrom, pomáhajú lepšie vnímať kontrasty. Krátkozrakí ľudia (mínusové dioptrie / zhoršené videnie do diaľky) môžu mať na nočné šoférovanie pripravené o pol dioptrie silnejšie okuliare.

 

Ak ste už viac než 1 - 2 roky neboli na precíznom kompletnom vyšetrení, je najvyšší čas. Radi vás u nás uvidíme. Objednáte sa cez bleskový objednávací formulár