Chcem sa objednať

Prednášky NeoVízie vzbudili na očnom kongrese vášnivú diskusiu

31.05.2016
Prednášky NeoVízie vzbudili na očnom kongrese vášnivú diskusiu

 

Odborné očné kongresy sú vždy pre lekárov inšpiráciou a zdrojom nových pohľadov. Aktuálny očný kongres, ktorý sa pod názvom X. PRACOVNÉ DNI AMBULANTNÝCH OFTALMOLÓGOV uskutočnil uplynulý víkend vo Vysokých Tatrách, bol toho dokonalým príkladom.

 

Témy, o ktorých prednášali naši lekári, vyvolali medzi očnými lekármi veľké ohlasy. Najväčšia diskusia nasledovala po prednáške o laserovom odstránení vyšších plusových dioptrií MUDr. Adriany Smorádkovej.

 

Pluskové dioptrické chyby nie sú vo všeobecne vhodné na laserové zákroky. Výnimkou sú mladí ľudia zhruba do 30 rokov s nižšou plusovou chybou (do + 3). Musia však rátať s tým, že o 5 – 10 rokov sa im celá chyba vráti späť. Neverte nikomu, kto vám tvrdí, že vám po štyridsať päťke  odstráni laserovom plusovú chybu do blízka. Žiaľ, v oftalmologickej praxi stále nastávajú takéto prípady. Nie je raritou, že chirurg laserovú operáciu metódou LASEK ponúkne aj pacientovi po štyridsiatke či pred päťdesiatkou s dioptriami vyššími ako + 4. Ubezpečí ho, že im odstránia dioptrie do diaľky a na blízko im ostanú len slabšie okuliare. Po pol roku od zákroku sa mu však celá dioptrická chyba môže vrátiť späť. Jedinou možnosťou pre týchto pacientov sú vnútroočné zákroky PRELEX,“ prezradila MUDr. Smorádková.  

 

Sme hrdí na našich lekárov, že majú odvahu už šesť rokov prinášať pacientom na Slovensku tie najinovatívnejšie postupy. Tiež na to, že ich s odvahou, presvedčením a nadšením obhajujú aj pred kolegami, ktorí ostali konzervatívnejší vo svojich prístupoch.

 

Tím NeoVízie obohatil nedávny očný kongres pre ambulantných oftamológov o tieto témy:

 

Keratokonus – päťročné skúsenosti

MUDr. A. Smorádková, M. Záhorcová, R. Piovarči, J. Belinská 

„Na klinike evidujeme viac ako 450 očí s keratokonusom. V prvom štádiu pacienta sledujeme. Nosí okuliare alebo kontaktné šošovky, neskôr pristupujeme k metóde CXL. Napomáha zvýšiť pevnosť rohovky a tým spomaliť rozvoj ochorenia. Z dlhodobého hľadiska však neprináša očakávané výsledky.  V druhom a treťom štádiu ochorenia implantujeme do rohovky takzvané ICRS- rohovkové prstence. Metóda vedie k stabilizácii rohovky a k zlepšeniu videnia.  Doplnkom liečby sú aj špeciálne šošovky ESCLERY, ktoré slúžia ešte na ďalšie zlepšenie vo videní. Čím skôr sa keratokonus  zachytí a lieči, tým väčšie šance máme na zastavenie jeho rozvoja. Preto je spolupráca s ambulanciami a skoré odhalenie ochorenia také kľúčové.

 

Fakická vnútroočná šošovka-bezpečná alternatíva refrakčnej operácie

MUDr. R. Piovarči 

Tam, kde nie je vhodné laserové odstránenie dioptrie, pomáha chirurgom fakická šošovka. Je riešením pre pacientov s vyššou mínusovom dioptriou, tenkou či atypickou rohovkou. Je vhodná aj pre pacientov do 40 rokov s pluskovými dioptrickými chybami, kde sa laserové metódy ukázali ako neúčinné.  Šošovka má široký dioptrický rozsah. Odstráni od +10 do -20 dioptrií a je možnosť korigovať ňou aj astigmatizmus. Implantácia týchto šošoviek má celosvetový trend. Primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči patrí k očným chirurgom s navyšším počtom naimplantovaných fakických šošoviek vrámci Slovenska a Čiech.

 

Refrakčná výmena šošovky po hypermetropickom LASEK-u

MUDr. A. Smorádková, R. Piovarči, M. Záhorcová, P. Schrienerová 

 

Operácia katarakty po predchádzajúcej refrakčnej operácii myopie

MUDr. M. Záhorcová, A. Smorádková, R. Piovarči 

V prednáške MUDr. Miriam Záhorcová poukázala na možnosti riešenia pre pacientov so sivým zákalom, ktorí v minulosti podstúpili laserové operácie dioptrií.

Autori prednášky popisujú aktuálne postupy chirurgie sivého zákalu po predchádzajúcej laserovej operácii krátkozrakosti metódami typu PRK, LASEK či radiálnej keratotómii.   

Ponuka umelých vnútroočných šošoviek sa síce neustále rozširuje o nové možnosti, problémom sa u tejto skupiny pacientov javí skôr výpočet právnej dioptrickej hodnoty umelej vnútroočnej šošovky. Kľúčovým je dôkladné odborné predoperačné vyšetrenie vrátane kompletnej anamnézy, preštudovania dokumentácie z obdobia pred operáciou dioptrií, manifestnej refrakcie, objektívneho nálezu a najmä precíznej biometrie vrátane prepočtov dioptrickej hodnoty podľa viacerých medzinárodne odporúčaných vzorcov. Je nutné hľadať spôsob, akým dosiahnuť optimálny pooperačný výsledok, ktorý vždy vzájomne koreluje so spokojnosťou pacienta.