Chcem sa objednať

7 dôvodov, prečo by ste mali podstúpiť očné vyšetrenie každý rok

27.04.2016
7 dôvodov, prečo by ste mali podstúpiť očné vyšetrenie každý rok

Zdá sa vám, že vidíte dobre a nemáte žiadne očné problémy? Oko postihuje množstvo ochorení, ktoré v počiatočnom štádiu nemajú príznaky. Spoznajte 7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali kompletnú očnú prehliadku podstúpiť ideálne každý rok.

 

 

 

 1.     ... lebo vážne očné ochorenie sami prehliadnete

Väčšinu očných ochorení nesprevádzajú v počiatočnej fáze žiadne príznaky - začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Sami ich môžeme veľmi ľahko prehliadnuť. To, že niečo nie je s našim zrakom v poriadku zbadáme až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá. Jediná možnosť, ako ich odhaliť v počiatočnom štádiu, je precízna očná prehliadka.

 

 2.     ... lebo odhalí skryté dioptrické chyby

„Ľudia si často nahovárajú, že ich zrak je bezchybný. Mnohí môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne,“ vystríha primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči. Neskorigované dioptrie, hoci aj v minimálnej hodnote, môžu narobiť riadnu galibu – spôsobiť bolesti hlavy, únavu, horšie sústredenie, padanie vlasov či oneskorené reakcie za volantom.

 

 3.     ... lebo zastaví vypadávanie vlasov a únavu

Bez potrebnej korekcie sa zrakové centrá v mozgu snažia rozmazaný obraz takpovediac dokresliť, čo človeka z dlhodobého hľadiska veľmi namáha. To sa prejaví zvýšenou únavou, bolesťami hlavy či padaním vlasov. Správna korekcia (v podobe kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarov či trvalého odstránenia okuliarov pomocou šetrného bezbolestného  femtosekundového lasera) vypadávanie vlasov často zastaví.  

 

 

 4.     ... lebo odhalí začínajúci sivý zákal

Operácie sivého zákalu sú najčastejšími operáciami na ľudskom tele. Zákrok vôbec nebolí, preplácajú ho všetky zdravotné poisťovne. Navyše pomocou takzvaných trifokálnych šošoviek vieme pacienta počas jedinej operácie zbaviť natrvalo nielen zákalu, ale aj dioptrií na čítanie, do diaľky a zabezpečiť dokonalé videnie na strednú vzdialenosť. Chirurg počas niekoľkominútového zákroku implantuje pred vašu umelú šošovku ešte jednu – prídavnú, ktorou skoriguje zostatkové dioptrické chyby. Starý mýtus, že treba počkať, kým zákal dozreje, dávno neplatí. Čím skôr lekár diagnózu odhalí, tým menej komplikácii počas zákroku riskujete.

 

 5.     ... lebo vyrieši syndróm suchého oka

Rezanie, pálenie, začervenanie, opuchnuté viečka či zahmlené videnie. Príznaky, ktoré sú typické pre syndróm suchého, môžu rovnako spôsobovať nevhodne skorigované dioptrie. To, či za nepríjemné prejavy môže porušený slzný film alebo ho spôsobujú neskorigované dioptrie, odhalí jedine precízne kompletné vyšetrenie, súčasťou ktorého je Schirmerov test slzivosti a test osmolarity známy ako Tear Lab.

 

 6.     ... lebo môže odhaliť aj boreliózu či nádory

Očné preventívne prehliadky dokážu odhaliť aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. Patria medzi ne infekčné ochorenia ako  boreliózia či toxoplazmóza, pásový opar či niektoré typy nádorov. Tiež autoimunitné ochorenia, ktoré postihujú ako prvé oko, neskôr obličky, srdce, kožu, pohlavné orgány.

 

 7.     ... lebo budete za volantom vo väčšom bezpečí

Od bezchybného zraku závisí, či vodič správne vyhodnotí situáciu a zareaguje včas. Šoféri s nedostatočne skorigovaným videním vybočujú z jazdného pruhu o 62% častejšie  ako vodiči s bezchybným videním. Niektorým robí problém identifikovanie ešpézetiek iných vozidiel. Stačí, ak pri rýchlosti 50 km/ hod zafixujú zrak na značku auta pred sebou o sekundu dlhšie, pri neočakávanej situácii na ceste prejdú kvôli tomu bez povšimnutia o trinásť metrov viac.