Chcem sa objednať

Plugy skoncujú so syndrómom suchého oka

02.12.2015
Plugy skoncujú so syndrómom suchého oka

Ochorenie prejavujúce sa najčastejšie pocitom unavených suchých očí, pálením, rezaním či svrbením, má nové riešenie. „Plugy majú obrovskú budúcnosť. Dokážu priniesť úľavu väčšine pacientov, ktorých trápi syndróm suchého oka. Počas implantácie plugu zavádzame do slzného kanálika tenučkú ´paličku´, ktorá v kanáliku zväčší svoj objem a vytvorí akoby penovú „zátku“. Tá zabezpečí to, že sa v oku udržuje väčšia vlhkosť priamo na mieste, kde je to potrebné. Plugy sú trendom najmä v USA, kde suché oko trápi milióny ľudí,“ vysvetľuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

 

Ide o rýchly bezbolestný párminútový ambulantný výkon. V utorok 17.novembra implantovala MUDr. Záhorcová plugy prvým dvom, odvtedy ďalším deviatim pacientom. Pani Deáková bola jednou z nich. „O tom, že trpím syndrómom suchého oka, som dlho netušila. Odhalili ho až testy na suché oko -  Schirmerov test a test osmolarity (TearLab), ktoré som podstúpila v NeoVízii. Až v ostatnom čase som musela stále častejšie žmurkať, aby som vedela dobre zaostriť. Potrebovala som si pravidelne kvapkať umelé slzy, to ma však vyložene otravovalo. Keď ma v máji 2015 pani doktorka informovala o možnosti plugov, ktoré plánujú na jeseň zaviesť na klinike, každý mesiac som volala do NeoVízie, či už s terapiou suchého oka pomocou plugov začali. Samotná implantácia bola blesková, nebolestivá, celkom príjemná.“

   

 

Spôsobujú ho aj nevhodné dioptrie

Syndrómom suchého oka trpí približne každý piaty pacient, ktorý navštívi očnú ambulanciu. Klimatizácia, kúrenie či nadmerná práca na počítači narúšajú prirodzenú tvorbu slzného filmu, následkom čoho môžu pacienta potrápiť niektoré z nasledujúcich príznakov: pocit suchých očí, pocit piesku, cudzieho telieskaškriabania  v oku, pocit unavených, červených očí, ťažkých, opuchnutých viečok, pocit svrbenia, pálenia, či rezania, ale aj kolísavé rozmazané videnie.

Syndróm suchého oka môže byť aj znakom toho, že v okuliaroch nosíte nevhodné dioptrické sklá. Oko je neostrým videním nadmerne zaťažované, čo sa môže prejaviť aj pocitom suchosti. V prvom rade je potrebné vylúčiť túto príčinu. Ak máte v poriadku dioptrie, praktickou alternatívou k umelým slzám, očným gélom či mastičkám, môžu byť práve plugy.