Chcem sa objednať

Primárove oči oslavujú 5 ROKOV

19.10.2015
Primárove oči oslavujú 5 ROKOV

Sme pyšní na to, že ho máme. Na Slovensko priniesol ako prvý bezbolestné operácie očí femtosekundovým laserom metódami NeoSMILE 3D a NeoLASIK HD. Ako prvý slovenský očný chirurg si operáciu šetrným bezbolestným femtolaserom vyskúšal aj na vlastné oči. 20.októbra 2015 je to presne 5 rokov, čo si po náročnom operačnom dni ľahol na operačné lôžko a jeho kolega MUDr. Josef Hycl mu odstránil dioptrie do diaľky metódou NeoLASIK HD

 

20. októbra 2010 ste odoperovali 13 pacientov a v poradí štrnásty ste si ľahli na operačné lôžko vy. Čo sa odvtedy zmenilo?

Na výborné veci sa rýchlo zvyká :-). Už večer v deň zákroku som videl perfektne. Nový zrak si užívam v každej sekunde. Ešte výraznejšie v lete pri plávaní a v zime na svahu. Dovtedy som si do lyžiarskych okuliarov musel dioptrické prichytávať špeciálnymi klipmi. Dážď ani sneh mi odvtedy problém nerobí. Kolegovia mi hovoria, že po operácii som dokonca omladol. Pacientky sa ma pred operáciou odvtedy zvyknú pýtať -  Neviete, kedy už príde ten pán primár :-)?

 

Okuliare ste nosili 25 rokov. Prečo ste na laserovú operáciu tak dlho čakali?

O laserovej operácii očí som uvažoval 10 rokov. Okuliare som striedal s kontaktnými šošovkami, nerobili mi však dobre.  Operáciu som chcel podstúpiť vždy, ale bál som sa bolesti a nie vždy ideálnych výsledkov, ktoré som sebou prinášajú excimerové zákroky. Keď som začal odstraňovať pacientom okuliare femtosekundovým laserom a presvedčil som sa o vynikajúcich výsledkoch, rozhodol som sa. Presvedčili ma moji vlastní pacienti a ich spokojnosť už na druhý deň po zákroku.

 

 

Uľahčili vám nové oči aj prácu chirurga?

Výrazne. Počas operácií bez okuliarov sa mi oveľa pohodlnejšie pozerá do mikroskopov, okuliare sa mi dovtedy nepríjemne zahmlievali. Navyše, viem svojim pacientom opísať zákrok z oboch pohľadov –chirurga, ale aj pacienta. Dokážem im presne opísať, čo budú počas zákroku cítiť a upokojiť ich, ak majú strach.

 

Na Slovensko ste v roku 2010 priniesli metódu NeoLASIK HD, o tri roky neskôr laserovú operáciu 3. generácie NeoSMILE 3D (ReLEX SMILE). Pre ktorú by ste sa rozhodli dnes?

Jednoznačne SMILE. Zo všetkých existujúcich generácií laserových zákrokov sa ukazuje ako jednoduchšia a hlavne bezpečnejšia. Pre chirurga je to veľmi príjemná elegantná metóda, pacientovi prináša oveľa väčšie pohodlie a rýchlejší návrat do aktívneho života ako doterajšie metódy. Napríklad športové aktivity môže vykonávať už sedem dní od zákroku.

 

Máte odkaz pre ľudí, ktorí túžia po nových očiach, ale majú strach?

Na túto operáciu nepotrebujete žiadnu špeciálnu odvahu. Stačí sa rozhodnúť a ísť do toho. Môžete sa pokojne aj báť. Rešpekt pred zákrokom je vždy na mieste. Výsledok stojí za to a nadchne aj pacientov, ktorí sú s dioptrickými okuliarmi a šošovkami relatívne spokojní. Po laserovej operácii očí femtolaserom vidia pacienti totiž lepšie ako dovtedy s najlepšími šošovkami či okuliarmi. Svetlo sa najprirodzenejšie láme priamo cez rohovku, keď na nej nenatrafí na žiadnu ´prekážku´. Okuliare sú ďaleko od povrchu oka, čím spôsobujú vysoký stupeň skreslenia. Šošovky sa zase stále jemne pohybujú po povrchu oka a môžu spôsobovať jemné povrchový opuch rohovky, ktorý vytvára okolo svetiel nepríjemné rozptyly. Laserová operácia očí femtosekundovým laserom je zo všetkých najprirodzenejšou možnosťou. Navyše, od určitých dioptrií (- 3, 5 a viac) už nie je len estetickým zákrokom, ale aj medicínskym odporúčaním.