Chcem sa objednať

Odstránime aj váš astigmatizmus?

16.09.2015
Odstránime aj váš astigmatizmus?

Neliečený spôsobuje únavu očí, bolesti hlavy a rozmazané videnie. Trpí ním približne 60% nositeľov okuliarov a kontaktných šošoviek. Mnohí z nich pritom o ňom netušia. O liečbe astigmatizmu hovorí MUDr. Radovan Piovarči, očný chirurg a primár Očnej kliniky NeoVízia.

 

 

Astigmatizmus je bežná očná chyba. Čo sa pri nej deje s ľudským okom?

„Astigmatizmom v rozsahu 0,5 cylindrickej dioptrie a viac trpí približne 60% pacientov, ktorí prichádzajú na našu kliniku. Chcú riešiť dioptrie do diaľky, na blízko, prípadne sivý zákal. O tom, že majú súčasne aj astigmatizmus, často vôbec netušia. Astigmatizmus je takzvaná cylindrická očná chyba spôsobená nerovnomerne zakrivenou rohovkou. Zdravá rohovka má pravidelný tvar. Svetlo, ktoré cez ňu prechádza a láme sa vo všetkých smeroch rovnako. Pri astigmatizme je rohovka v niektorej rovine zakrivená viac. Svetlo, ktoré na  ňu dopadá, sa láme iným spôsobom, naše oko tak nedokáže obraz rovnomerne zaostriť. V jednej rovine zostáva ostrý, v ďalšej sa rozmazáva. To výrazne znižuje kvalitu videnia. Neliečený astigmatizmus môže spôsobovať zvýšenú únavu očí či bolesti hlavy. Preto sa liečbe astigmatizmu špeciálne venujeme vrámci nášho Centra na liečbu astigmatizmu.

 

 

Aké metódy na odstránenie astigmatizmu má pacient k dispozícii?

Tešíme sa, že naši pacienti majú k dipozícii navigačný systém Verion, pomocou neho dokážeme astigmatizmus korigovať s dokonalou presnosťou. Je určený pre pacientov, ktorí sú kandidáti na implantáciu vnútroočnej torickej šošovky alebo fakických šošoviek ICL, ktorými odstraňujeme vyššie plusové aj mínusové chyby vrátane astigmatizmu. Systém využívame pri vnútroočných operáciách alebo pri operáciách sivého zákalu.

Navigačný systém v prvom kroku s dokonalou presnosťou zobrazí a odmeria očnú chybu vrátane astigmatizmu. Následne vypočíta ideálnu korekciu chyby pomocou vnútroočnej šošovky. Na operačnej sále projektuje priamo na oko pacienta navigačné línie, pomocou ktorých chirurg umiestni implantovanú šošovku do oka s absolútnou presnosťou. Verion je prepojený s femtosekundovým laserom LenSx, ktorý používame pri operáciách sivého zákalu. Vďaka tomu dokážeme aj ľuďom vo vysokom veku odstrániť počas jediného zákroku sivá zákal, všetky typy dioptrií aj astigmatizmu.

Zbaviť sa dioptrií aj zvyškového astigmatizmu dokážeme aj pacientov, ktorí operáciu sivého zákalu už v minulosti podstúpili, ostali im však okuliare na čítanie či do diaľky. Vďaka spolupráci so systémom Verion implantujeme s dokonalou presnosťou prídavné šošovky, ktoré zbavia pacienta zbytkového astigmatizmu  aj okuliarov na čítanie.

 

Dokážete astigmatizmus odstrániť aj pomocou laserového zákroku?

Samozrejme. Nepravidelné zakrivenie rohovky dokonale odstránime aj použitím všetkých typov moderných laserových metód. Bezbolestný femtoskeundový laser pracuje na podklade digitálnych máp oka, vďaka čomu odstráni precízne dioptrickú aj cylindrickú chybu zároveň. Výborné  výsledky máme s najnovšou metódou NeoSMILE 3D, pri ktorej už nepotrebujeme excimerový laser. Celý zákrok vykonáva femtosekundový laser sám. Po odstránení dioptrií aj astigmatizmu môže pacient už o niekoľko dní opäť aktívne žiť a športovať, preto je metóda ideálna pre športovcov a ľudí, korí sú radi v pohybe.