Chcem sa objednať

Neodhalené očné chyby komplikujú deťom nástup do školy

29.07.2015
Neodhalené očné chyby komplikujú deťom nástup do školy

Hoci máme horúce leto a nástup do školy je z pohľadu detí ´strááášne ´ďaleko´, na očné vyšetrenie by ste podľa oftalmológov mali myslieť ešte v prázdninovom období. Predídete tak problémom, ktoré dokážu školské povinnosti znepríjemniť aj tomu najšikovnejšiemu žiakovi. Neliečené očné chyby spôsobujú deťom bolesti hlavy, únavu či problémy so sústredením. Leto je ideálne obdobie, kedy by rodičia mali absolvovať kompletné očné vyšetrenie svojho dieťaťa. Na liečbu niektorých očných diagnóz môže byť už po začiatku školského roka neskoro ...

Využite prázdninové obdobie a nechajte svojmu dieťaťu pred nástupom do školy kompletne vyšetriť zrak. Bude tak dokonale pripravené na september a vy mu pomôžete predísť mnohým problémom. Nielen to. Dobrý zrak a správna korekcia očiek mu zabezpečia leto bez starostí. 

  

Čo trápi najmenších

K najčastejším problémom malých bábätiek patrí škúlenie. Ak si ho všimnete do šiestich mesiacov veku dieťaťa a očko mu zabehne iba občasne, nemusíte sa hneď znepokojovať. Ide o normálny stav, ktorý sa v blízkych mesiacoch obyčajne vyrovná. Určite nespravíte chybu, keď problém skonzultujete s lekárom. Iná situácia nastáva, keď aj niekoľkomesačné bábätko škúli a ubiehanie očká je stály stav. Detského očného špecialistu navštívte s vašim dieťaťom hneď. Vznik škúlenia značne ovplyvňuje dedičnosť –  riziko vzniku sa zvyšuje pri výskyte u blízkych príbuzných. Pokiaľ vo vašej rodine niekto trpel škúlením, dieťatko určite nechajte odborne vyšetriť. Škúlenie vzniká najčastejšie ako dôsledok vrodenej či získanej poruchy videnia alebo poruchy okohybných svalov. Môže sa objaviť aj u dieťaťa, ktoré doteraz neškúlilo, najčastejšie okolo tretieho roku veku. Často býva spojené aj s dioptrickou chybou – ďalekozrakosťou a prejaví sa, keď je dieťa unavené, v strese alebo sa zapozerá na určitú vzdialenosť.  Ak ho spozorujete u dieťaťa nad 6 mesiacov, je dobré zájsť s ním na kompletné vyšetrenie k detskému očnému špecialistovi. Návštevu špecialistu zbytočne neodkladajte.

 

Vyšetrenie očnou kamerou

Po skríningu v pôrodnici a u pediatra by malo nasledovať ďalšie u praktického lekára pre deti a dorast. A to pri každej preventívnej prehliadke. Pokiaľ sa zrak nevyvíja ako má, (napríklad dieťati aj po pol roku stále ´ubieha´ očko) alebo rodičia sami trpia dioptrickou chybou, mal by pediater odoslať malého pacienta na očný skríning k detskému oftalmológovi.  „Pokiaľ rodiča neodošle na vyšetrenie praktický lekár dieťaťa napriek tomu, že majú v rodine dioptrickú chybu, alebo pokiaľ sami spozorujú u dieťaťa škúlenie, detského očného špecialistu vyhľadajte sami,“ radí detská špecialistka bratislavskej Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Eva Strmeňová, PhD. Ak lekár odhalí chybu dostatočne včas (ideálne do 3 rokov),  je nádej, že ju  vyrieši bez budúcich následkov. U očných chýb platí: čím skôr sa začne s dôslednou liečbou, tým väčšia šanca na život bez ´dioptrických´ následkov.

Oční špecialisti volia u detí do troch rokov obyčajne najskôr rýchly screening - špeciálnu očnú kameru PlusOptix. Ide o bezkontaktné orientačné diagnostické vyšetrenie. Dokáže dať rodičom bleskovú odpoveď na to, či sú očká dieťaťa v poriadku alebo je potrebné, aby podstúpilo komplexné vyšetrenie u očného lekára. Štandardne vykonávame vyšetrenia už u detí od 6 mesiacov. Pokiaľ je to nevyhnutné, vďaka špeciálnemu vybaveniu dokážeme odhaliť očné problémy aj u mladších bábätiek.

 

 

Prevencia, prevencia, prevencia

„Veľké“ vyšetrenie zraku vykonáva pediater vo veku 3 až 5 rokov.  Deti čítajú  obrázky z tzv. optotypov, priraďujú k sebe farby alebo ich pomenovávajú. Lekár sleduje pohyb očí za predmetom. Pokiaľ pri prehliadke dieťa nespolupracuje alebo výsledky nie sú také, aké by mali byť,  odosiela dieťa na vyšetrenie k špecialistovi.  V tomto veku už detský očný lekár vykoná komplexné očné vyšetrenie vrátane rozkvapkania. „Rozkvapkanie očí u dieťatka je základným predpokladom na zistenie dioptrickej chyby. Malé deti majú výraznú schopnosť zaostrovať a tým kamuflovať svoju skutočnú dioptriu,“ vysvetľuje MUDr. Strmeňová. „Takže aj dieťa, ktoré má po rozkvapnutí 5 dioptrií, vidí bez problémov na oblohe lietadlo či mravca na dlážke v kuchyni. Dospelý  človek by s 5 dioptriami nebol schopný dovidieť si ani na palce na nohách. Schopnosť zaostrovať  (akomodáciu) je potrebné na krátko pozastaviť pomocou kvapiek, aby bol lekár schopný zmerať skutočnú dioptrickú  chybu.“

Aj tu je dôležité pripomenúť: pokiaľ vás lekár po neúspešnom očnom vyšetrení na preventívnej prehliadke neodoslal k detskému očnému, objednajte sa sami. Nepotrebujete doporučenie ani správu. Zdravý zrak svojho dieťaťa máte v rukách vy.

 

Začať s liečbou v škole môže byť už neskoro

Začať s liečbou až po nástupe do školy môže byť niekedy neskoro. Ak dieťa nastupuje do školy s neodhalenou dioptrickou chybou, s neliečenou tupozrakosťou alebo škúlením, môže pociťovať zásadný hendikep. Deti s očnou chybou sa musia sústrediť nielen na to, aby zvládli učenie. Musia vynakladať množstvo energie na to, aby  vôbec videli. Často sa rýchlejšie unavia, sťažujú si na bolesti hlavy, doma už neraz nemajú energiu na písanie domácich úloh. „Stretávame s prváčikmi, ktorí k nám prišli z pedagogicko – psychologických poradní, kam ich odoslali zo školy.  V škole ich výsledky a prejavy nezodpovedali ´očakávaniam´ a u nás neraz zistíme, že žiačik ´iba´ dobre nevidí. V tomto veku je však na liečbu tupozrakosti či škúlenia už takpovediac neskoro. Najlepšie výsledky zaznamenávame, ak s liečbou začneme vo veku 3 – 4 rokov. S pribúdajúcim vekom šance na liečbu klesajú a po ôsmom roku takmer úplne zaniknú.“