Chcem sa objednať

Letná očná poradňa PRE DETI

06.07.2015
Letná očná poradňa PRE DETI

Prázdniny začali a mnohí z vás konečne vyrazili s deťmi k moru alebo na hory.:-) Detským očkám by sme mali zabezpečiť dôkladnú ochranu. Špeciálne pri vode a na kopcoch sú totiž slnečné lúče výnimočne nebezpečné.

 

S našou detskou očnou špecialistkou MUDr. Evou Strmeňovou, PhD. sme pre vás pripravili praktickú LETNÚ PORADŇU, kde sa dozviete: 

  • ako slnečné žiarenie škodí očiam
  • ako chrániť detské oči
  • ako vybrať správne slnečné okuliare pre deti
  • aká je prvá pomoc pre oči

 

Slnečné žarenie a jeho vplyv na oči

Slnko a UV lúče sú pre oči nebezpečné a to hlavne na horách a pri mori, kde sa UV žiarenie odráža od vodnej plochy. Dlhé vystavovanie sa slnečnému žiareniu je nebezpečné najmä pre spojivky. Začínajú červenať, oko slzí, štípe, pálí a škriabe. Detské oči sú pritom zraniteľnejšie než oči dospelých. V pomere k oku majú širšiu a prehľadnejšiu šošovku.

 

Ako ochrániť detské oči

Deti počas prázdnin trávia veľa času vonku a zabrániť im, aby nechodili na slnko, je takmer nemožné. Preto je dôležité ich oči pred slniečkom chrániť. Ideálne sú slnečné okuliare, ktoré ešte môžeme doplniť pokrývkou hlavy (klobúk / šiltovka).

 

POZOR ale: slnečné okuliare nie sú vhodné pre všetky deti

Pre veľmi malé deti (do 2 rokov) nie sú slnečné okuliare veľmi vhodné, pretože ich zrak sa veľmi intenzívne rozvíja. V tomto prípade je ideálnejšie nechodiť s dieťaťom na slnko, zatieniť či pokrývkou hlavy a slnečné okuliare nasadiť len pri mori či vysoko v horách.

 

Pre deti trpiace škúlením, tupozrakosťou alebo veľmi silnou ďalekozrakosťou nie sú slnečné okuliare vhodné kvôli ich zrakovej chybe a nastavenej liečbe. Kvalitné dioptrické okuliare, ktoré tieto deti nosia, sú schopné prenikaniu UV žiarenia v našich podmienkach zabrániť. Pri návšteve hôr alebo pobytu pri mori je treba tieto deti chrániť oči šitom, šiltovkou alebo klobúkom.

 

Ako vybrať slnečné okuliare pre deti

Pri nákupe slnečných okuliarov pre deti by sme mali dbať hlavne na ich kvalitu. Síce budú drahšie, ale budete mať istotu, že oči detí spoľahlivo ochránia. Kvalitné okuliare spoznáte tak, že na vnútornej strane straničky okuliarov bude uvedený certifikát CE a zároveň aj stupeň ochrany. Pri výbere kvalitných okuliarov pre vašich najmenších vám s radosťou a trpezlivo pomôže náš tím optometristiek. V Očnej optike NeoVízia, ktorá je súčasťou našej kliniky, sa špeciálne venujeme aj dioptrickým a slenčným okuliarom pre deti.  

 

NA ČO DÁVAŤ POZOR

  • okuliare musia byť pre dieťa pohodlné, musia dobre sedieť a nesmú nikde tlačiť
  • okuliare pre deti by mali mať plastové rámy
  • okuliare by mali mať UV filter 400
  • sklá by mali mať ochranu číslo 2 - 3 (úplne tmavé sklá nie sú vhodné)

 

 

Prvá pomoc pre oči

Na dovolenku si so sebou do lekárničky zabaľte očné kvapky - napr. bórovú vodu, ophtalmoseptonex alebo preparáty obsahujúce očianku Rostkovovú. V prípade podráždenia očí od slniečka kvapkajte 2-3 x denne a nechajte oko upokojiť. Pokiaľ kvapky nepomôžu alebo sa bolesť očí zhorší, navštívte očného lekára.