Chcem sa objednať

Medzinárodný deň detí: O očnej chybe dieťaťa rodič často netuší

29.05.2015
Medzinárodný deň detí:  O očnej chybe dieťaťa rodič často netuší

Objednajte svoje dieťatko na kompletné očné vyšetrenie v týždni od 1.-5.júna 2015 (termín vyšetrenia si stanovte kedykoľvek do konca roka) a k vyšetreniu dostane od našej kliniky milý darček.

 

Detská vynachádzavosť dokáže kamuflovať všeličo. Aj zhoršené videnie do diaľky. Nedávny anonymný prieskum, ktorý sme uskutočnili v bratislavskej NeoVízii odhalil, že každý tretí rodič zanedbáva pravidelné očné prehliadky svojho dieťaťa. „Pritom ide o závažné riskovanie jeho zdravia. Očná šošovka dieťaťa je totiž veľmi pružná. Dokáže dobre kamuflovať aj 5 dioptrií a rodič to vôbec nemusí postrehnúť,“ vystríhajú lekárky našej kliniky. Špeciálne opatrní by mali byť rodičia, ktorí sami trpia vysokou dioptrickou chybou, tupozrakosťou alebo škúlením. Svojmu dieťaťu odovzdali genetickú informáciu so zvýšenou pravdepodobnosťou očných chýb.

 

Pokiaľ ako rodič trpíte vysokými dioptrickými chybami, tupozrakosťou alebo škúlením, na očné vyšetrenie so svojim dieťatkom by ste sa mali ponáhľať do prvých šiestich mesiacov. „Napríklad tupozrakosť sa dá úspešne liečiť len kým ešte nie je ukončený vývoj zrakových funkcií dieťaťa (ideálne do 6 – 7 rokov). V mozgu sa spájajú obrazy z oboch očí a ak je obraz z jedného oka neostrý či poškodený, mozog slabšie oko ´vypína ´. Dieťa oko nepoužíva a vývoj zrakových funkcií oka sa zastaví. Oko stráca schopnosť ostrého videnia a pri silnej tupozrakosti je takmer slepé,“ vystríhajú lekárky. Ak patríte do skupiny rodičov, ktorých netrápi pozitívna rodinná anamnéza dioptrických chýb, s dieťaťom by ste mali prvú očnú prehliadku podstúpiť okolo tretieho roku života, najneskôr však pred nástupom do školy. 

Viac o detskej očnej starostlivosti.