Chcem sa objednať

Poznáte najčastejšie príznaky sivého zákalu?

18.03.2015
Poznáte najčastejšie príznaky sivého zákalu?

Sivý zákal má skvelé ´krycie schopnosti´. Rýchlost zakalenia šošovky je individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace.

Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie a vôbec si ho nemusíte všimnúť. V pokročilom štádiu už sprievodné príznak určite zbadáte. Dôležité je všímať si každú aj tú najmenšiu zmenu v kvalite videnia a minimálne raz za dva roky podstúpiť očnú kontrolu. Sivý zákal je najčastejšou operáciou na ľudskom tele. Ideálne je odstrániť ho čím skôr a nečakať, ako hovoril starý mýtus, kým sivý zákal ´dozreje´. Počas operácie chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou.

 

Aké sú jeho najčastejšie príznaky?

  • stále častejšie si pretierate oči
  • máte pocit, akoby ste videli zahmlene
  • ste citlivejší na svetlo
  • zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky
  • obraz pred vami sa javí skreslený

 

To, ako po zákroku uvidíte, závisí však od výberu vnútroočnej šošovky. Celú operáciu sivého zákalu vrátane žltej vnútroočnej šošovky chrániacej sietnicu (ktorá vás okrem sivého zákalu aj dioptrií do diaľky) preplácajú v Očnej klinike NeoVízia všetky zdravotné poisťovne. Vstupné vyšetrenie aj operáciu podstúpite u nás do 4 – 6 týždňov.

Doplácate si len za nadštandardné šošovky, ktorými vám chirurg odstráni okrem zákalu aj dioptrie na čítanie, do diaľky a astigmatizmus zároveň.

Pomocou multifokálnych vnútroočných šošoviek môžete po zákroku zahodiť dioptrie na čítanie aj do diaľky. Po operácii uvidíte vynikajúco do blízka aj do diaľky - bez okuliarov. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnia v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky (torické).

Ak sa rozhodnete pre zákrok femtosekundovým laserom, chirurg nepoužije skalpel či iné ostré nástroje. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené  manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel.