Chcem sa objednať

Tento týždeň bojujeme proti zelenému zákalu

11.03.2015
Tento týždeň bojujeme proti zelenému zákalu

Tento týždeň si celý svet pripomína boj proti glaukómu– zelenému zákalu. Hoci ide zákerné ochorenie, ktoré prichádza pomaly a nepozorovane, dnešná medicína vie proti nemu účinne bojovať. Pacient musí lekárom pomôcť v jedinom – pravidelnými prehliadkami ho dostatočne skoro odhaliť.

 

Zelený zákal (glaukóm) je skupina chronických chorobných stavov oka, pri ktorých je poškodený zrakový nerv. Ochorenie sprevádzajú zmeny terča zrakového nervu, vrstvy nervových vlákien sietnice a zorného poľa, následkom čoho nastávajú výpadky v zornom poli. Pri neskorej diagnóze a pri nedostatočnej liečbe nastáva nezvratné poškodenie zraku. V najťažších prípadoch vedie ochorenie k slepote. 

Na rozdiel od sivého zákalu, kedy je možné operáciou videnie dokonale obnoviť, je pri liečbe zeleného zákalu chorobný proces možné iba zastaviť a úspešne sledovať. „Zmeny, ktoré nastali v dôsledku poškodenia zrakového nervu, sú nezvratné. Včasnou modernou liečbou ho však vieme veľmi dobre stabilizovať,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje diagnostike zeleného zákalu. Podľa odborníčky je preto nutné diagnostikovať ochorenie v čo najskoršom štádiu.

 

Prehliadka raz za 2 roky

Po 40.tke by ste mali podstúpiť očnú prehliadku minimálne raz za dva roky.

Okrem vyšetrenia očného pozadia a vnútroočného tlaku, vyšetrenia na perimetri pomáha oftalmológom potvrdiť ochorenie moderné diagnostické zariadenie s názvom OCT, pri ktorom lekár vyšetrí zrakový nerv. „Prístroj nám umožňuje vidieť hlboko do očných štruktúr. Dokáže odhaliť ochorenia sietnice, glaukóm  a zmeny na zrakovom nerve v rannom štádiu. Na základe výsledkov vyšetenia určíme najvhodnejší typ liečby.“

Glaukom sa prejavuje viacerými príznakmi, napr. zvýšeným vnútroočným tlakom, ktorý vedie k poškodeniu zrakového nervu. Tiež zmenami v periférnom videní a zmenami zrakového nervu.  „Vznikajú postupne a pacient si ich spočiatku neuvedomuje. Kým si ich všimne, výpadky sú už natoľko veľké, že pacientovi nedokážeme pomôcť.“

Preto si overte, kedy ste naposledy navštívili očného lekára. Je to viac ako dva roky? Pokiaľ áno, zajtra si dohodnite kontrolnú prehliadku.