Chcem sa objednať

Marián Botka (55) po laserovej operácii sivého zákalu: „S novými očami dnes trafím každý cieľ.“

21.10.2014
Marián Botka (55) po laserovej operácii sivého zákalu: „S novými očami dnes trafím každý cieľ.“

Máte radi spoločenské hry? Už ste si niekedy zastrieľali na terč šípkami? Skvelú hru, ktorá nás dokáže odreagovať doma či na pracovisku, hráme aj vďaka Mariánovi Bodkovi. Vyrába šípkarske nástroje a odkedy sme mu pred rokom odstránili pomocou femtosekundového laseru a multifokálnych šošoviek sivý zákal, dioptrie na čítanie aj do diaľky, vidí ako ostrovid.

 

 

„V novembri 2012 som sa vybral do optiky zadovážiť si nové okuliare a šmrncovný rám. Už tri mesiace po výmene skiel som však začal vidieť pohyb na ulici akosi zahmlene. Novučičké okuliare som stále odkladal. V jednom kuse som si leštil a umýval sklá. Pomaly som začal podozrievať zamestnancov a kolegov, že na mňa vymysleli sabotáž a každé ráno mi sklá natierajú sivožltým olejom. V júni 2013 ma moja lekárka poslala na podrobné vyšetrenie do Banskej Bystrice. Diagnóza znela – sivý zákal.“

 

Odporúčanie od susedy

Marián Bodka nelenil a detailne ´vyspovedal´ svoju susedu, ktorá už v minulosti podstúpila operáciu sivého zákalu v bratislavskej NeoVízii. Nechala si implantovať multifokálne vnútroočné šošovky, vďaka ktorým sa zbavila sivého zákalu, okuliarov na čítanie aj do diaľky. „Všetci jej blízki aj samotná Ivetka oplývala chválou na operáciu aj na celú kliniku. Len jej manžel frflal na výsledok zákroku – od operácie sa mu menej venuje. Keďže na zemi zbadá každú mikro smeť, stále iba gruntuje,“ smeje sa sympatický rodák z Brezna. „Nikdy vraj neinvestovala peniaze lepšie ako do multifokálnych vnútroočných šošoviek.“  

 

Rozhodnutý pre laser

Marián Botka povzbudený pozitívnou premenou susedky sa hneď objednal.

„O desať dní som dostal termín v ambulancii doktorky Smorádkovej. Prečítal som si všetky dostupné informácie a na kliniku som prišiel presvedčený, že chcem pre seba to najlepšie - operáciu sivého zákalu laserom. O femtosekundovom laseri LenSx, ktorým chirurg odstraňuje zakalenú šošovku, som si veľa prečítal. V určitých momentoch operačného zákroku je 10x presnejší ako ruka chirurga. Chcel som pre seba to najlepšie. Po porade s  doktorkou Smorádkovou som si k tomu vybral multifokálne vnútroočné šošovky, ktoré ma počas jediného zákroku zbavili zákalu, okuliarov na čítanie aj do diaľky. Bol som prekvapený, že zákrok ani hojenie skutočne nebolelo. Viac vás zabolí, keď sa vám mucha prechádza po chrbte, asi tak si to pokojne predstavte.“

 

Marián Botka so svojou ošetrujúcou lekárkou MUDr. Adrianou Smorádkovou

S kamarátmi vedie ´čitateľské´ súboje

Dodnes sa ma rodina, známi, kolegovia, zamestnanci, susedia vypytujú na zákrok. Zvyknem im hovoriť: robot ma operoval a s pánom primárom sme debatovali. Počas operácie sme prišli na to, že primárov pradedo bol kedysi vo vedľajšej dedine Jasenie richtárom. Aký malý je ten svet,“ zamyslí sa sympatický pán Botka, ktorý vás aj po krátkom rozhovore nakazí svojim optimizmom a dobrou náladou.

Šibalstvo má v krvi. Celý život podniká vo veselom odvetví - vyrába šípkarske prístroje, na ktorých sa hrá a súťaží celá Európa. Aj vďaka pánovi Botkovi dnes môžeme hrať obľúbené šípky.

Dodnes sa teší z malých vtipných ´čitateľských súbojov´, na ktorých si s kamarátmi merajú, kto má lepší zrak. „Vypytujú sa ma, či skutočne vidím od operácie ako ďalekohľad a mikroskop. Nenápadne mi podstrkujú prečítať tie najmenšie písmenká  a keď im ich odrapkám, sú v šoku. Priznávajú, že oni to nezvládnu ani v okuliaroch.

Použijem matematické prirovnanie. Môj život je dnes 100 ku jednej s obdobím pred zákrokom. Žil som s dioptriami na čítanie aj na diaľku a so sivým zákalom. Dnes mi je hej. Vidím všetko, aj to, čo by som nemusel,“ vtipkuje.