Ak by každý z nás podstúpil raz ročne pravidelnú očnú prehliadku, osem z desiatich ľudí by vďaka skorej diagnostike a liečbe nemuselo oslepnúť. Zrak strácame najčastejšie kvôli neliečenému sivému zákalu a nedostatočne skorigovaným dioptriám. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) zdvíhajú v tento deň varovný prst. Upozorňujú na dôležitosť každoročnej očnej kontrolnej prehliadky.
Myslite na svoje oči a počas Svetového dňa zraku 9.10.2014 vás odmeníme rôznymi výhodami:
„V 21. storočí, keď skalpely nahrádzame lasermi, očné operácie sú maximálne šetrné a vôbec nebolia, ide o veľmi vážne zistenie,“ myslí si očný chirurg MUDr. Radovan Piovarči, v slovenskej očnej chirurgii známy zavádzaním mnohých inovatívnych postupov. Upozorňuje, že ak by každý človek absolvoval raz ročne preventívnu očnú prehliadku, osem z desiatich pacientov by nemuselo stratiť zrak.
S vážnym poškodením zraku žije 285 miliónov ľudí na svete. Presné údaje o počte Európanov, ktorých trápi zhoršené videnie, však chýbajú. V ostatnej komplexnej štúdii z roku 2010 WHO uvádza, že v úplnej ´tme´ žijú tri milióny Európanov. V päťdesiatich troch európskych krajinách trpí vážnym poškodením zraku ďalších 29 miliónov.
Obyvateľov starého kontinentu oberá o zrak najčastejšie neliečený sivý zákal a neskorigované dioptrické chyby. Ďalšími spoluvinníkmi sú aj diabetická retinopatia a vekom podmienená degenerácia makuly – centra najostrejšieho videnia.
Oční lekári pritom upozorňujú, že štyrom z piatich prípadov slepoty sa dá vyhnúť skorou diagnostikou a včasným, správne zvoleným chirurgickým postupom. Cieľom medzinárodnej iniciatívy svetových organizácií je do roku 2019 znížiť o 25% všetky prípady slepoty, ktorým by sa dalo včasnou liečbou zabrániť.
Príčina slepoty č. 1:
Neliečený sivý zákal
Operácia trvá 15 minút – prepláca ju zdravotná poisťovňa – dá sa odstrániť aj laserom
Operácia sivého zákalu je najčastejším očným zákrokom. Pomocou multifokálnych, torických a asferických vnútroočných šošoviek dokážu oční chirurgovia odstrániť natrvalo nielen príčinu sivého zákalu, ale aj dioptrie do diaľky, na čítanie, astigmatizmus a zlepšiť videnie za šera.
Sivý zákal znamená zakalenie čírej priehľadnej ľudskej vnútroočnej šošovky. V pokročilom štádiu ho často sprevádza pocit, akoby ste videli horšie do diaľky, skreslene a zahmlene, navyše ste citlivejší na svetlo. Počas operácie chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou.
Pacienti sa môžu rozhodnúť medzi manuálnym a laserovým zákrokom. „Pri laserovej operácií sivého zákalu femtosekundovým laserom nepoužívame skalpel či iné ostré nástroje. Prístroj dokáže nahradiť skalpel precíznym laserovým lúčom riadeným počítačom a kontrolovaným chirurgom. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu a ihiel,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči, prvý slovenský očný chirurg, ktorý odstraňuje sivý zákal laserom.
Predsudky, že na operáciu musíte čakať a ešte si za ňu priplatiť, sú mýtusmi.
„Pozisťujte si na viacerých očných klinikách, čo všetko je skutočne ´zadarmo´ a za čo už musíte doplácať. Niektoré ponúkajú zákrok ´zadarmo ´, za všetky typy šošoviek však platíte. U nás pacient za zákrok, monofokálnu šošovku ani pooperačné kontroly nedopláca nič,“ dodáva primár očnej kliniky v bratislavskej Petržalke MUDr. Radovan Piovarči.
Príčina slepoty č. 2:
Neskorigované dioptrické chyby
Laserové a vnútroočné operácie už dnes nebolia – dokonalý zrak zabezpečia často do 24 hodín
Vedeli ste, že môžete stratiť až 50% videnia a stále si to nevšimnúť? „Človek sa ľahko adaptuje a slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro,” upozorňuje lekárka a chirurgička Očnej kliniky NeoVízia, MUDr. Adriana Smorádková. Nedostatočne skorigované dioptrie nespôspobujú ´iba ´ problémy s videním. Šoféra s podkorigovanými či prekorigovanými dioptriami v okuliaroch alebo v šošovkách možno prirovnať k neriadenej strele na cestách.
„Podľa zahraničných štúdií šoféri s nedostatočne skorigovaným videním vybočujú z jazdného pruhu o 62% častejšie ako vodiči s bezchybným videním. Niektorým robí problém identifikovanie ešpézetiek iných vozidiel. Stačí, ak pri rýchlosti 50 km/ hod zafixujú zrak na značku auta pred sebou o sekundu dlhšie, pri neočakávanej situácii na ceste prejdú kvôli tomu bez povšimnutia o trinásť metrov viac,“ dodáva lekárka.
Nesprávne skorigované dioptrie môžu podľa nej aj za bolesti hlavy, vypadávanie vlasov či stavy migrény.
Dioptrie si nechajte poctivo vyšetriť profesionálnym optometristom. Korigujte ich okuliarmi, kontaktnými šošovkami. Ak sa ich chcete zbaviť natrvalo, očná chirurgia priniesla za ostatný rok viacero noviniek. Zákroky ani hojenie už nebolia, odstrániť dokážu väčší rozsah dioptrickej chyby u väčšieho počtu pacientov.
ČO SÚ NESKORIGOVANÉ DIOPTRICKÉ CHYBY
Stav oka, pri ktorom človek dioptrický stav svojich očí nerieši. Zrak je nutné správne skorigovať – okuliarmi, šošovkami alebo laserovou či vnútroočnou operáciou.
Krátkozrakosť (myopia) - najčastejšia dioptrická chyba, pri ktorej blízke objekty vidíte bez problémov, vzdialené vám robia ťažkosti.
Ďalekozrakosť (hypermetropia) - dioptrická chyba oka, pri ktorej vidíme zreteľne vzdialené objekty, ale objekty v našej blízkosti sú rozmazané a nejasné. Väčšinou sa vyskytuje už pri narodení a je dedičná. Niekedy sa v detskom veku prejaví škúlením.
Astigmatizmus – nerovnomerné zakryvenie rohovky. Prejavuje skresleným alebo zahmleným obrazom. Astigmatizmus býva vrodený, objavuje sa u detí aj dospelých. V 70 % prípadoch býva kombinovaný s krátkozrakosťou a ďalekozrakosťou.
Presbyopia – známa jako „krátke ruky“ je porucha zraku spôsobená fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Vyskytuje sa u ľudí nad 45 rokov, ktorým sa zhorší videnie na čítanie a do blízka.
Nezabúdajte na očné prehliadky!
ČO MÁ OBSAHOVAŤ PREVENTÍVNA PREHLIADKA
NÁVŠTEVU OČNÉHO LEKÁRA NEODKLADAJTE, KEĎ