Chcem sa objednať

Odstránenie sivého zákalu bez skalpelu má za sebou už 1.222 pacientov

10.12.2014
Odstránenie sivého zákalu bez skalpelu má za sebou už 1.222 pacientov

Svetovo uznávaná metóda zaznamenala úspech aj na Slovensku. Operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru výrazne skracuje pobyt pacienta na operačnej sále a znižuje viaceré riziká.  Účinnú liečbu, ktorú na Slovensko priniesla očná klinika NeoVízia, už úspešne podstúpilo 1.222 česko-slovenských pacientov.

 

 

 

Vďaka najmodernejšiemu femtosekundovému laseru LenSx® už očný chirurg počas operácie nemusí používať žiadne ostré nástroje. Pacientom prináša zákrok nové pohodlie, presnosť a šetrnosť. Celá laserová operácia sivého zákalu je navyše prísne individualizovaná. Chirurg nastaví všetky parametre operácie presne na mieru každému pacientovi. Samotný laserový zákrok trvá vďaka tomu iba 40 – 50 sekúnd.

 

Na laseri LenSx® odoperovali svetoví oční chirurgovia už 250 000 očí. Pacienti môžu laserové odstránenie sivého zákalu podstúpiť celkovo na 650 laseroch v 65 krajinách. Postará sa o nich viac než 2800 vytrénovaných očných chirurgov. Na Slovensku využíva femtosekundový laser LenSx zatiaľ ako prvá a zatiaľ jediná Očná klinika NeoVízia. V Čechách jej sesterské pracovisko, pražská Očná klinika DuoVize.

 

Výskumy potvrdili, že laser je desaťkrát presnejší než človek

„Už roky sa pacienti pýtajú, či sa sivý zákal môže operovať laserom. Teraz im konečne môžeme odpovedať: áno,“ hovorí mikrochirurg a primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči. Prvú operáciu sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru LenSx vykonal MUDr. Piovarči v Prahe v apríli 2012. Na Slovensku prevratnou metódou operuje od januára 2013. Od tej doby odoperovali chirurgovia na oboch česko-slovenskách klinikách spolu viac ako tisíc spokojných pacientov.

 

Bez dotyku ľudskej ruky

Femtosekundový laser priniesol vnútroočným operáciám a operáciám sivého zákalu zvýšenú presnosť a precíznosť. Počas zákroku už chirurgovia nepoužívajú skalpel či iné ostré nástroje. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené  manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel. Každá, hoci aj najnovšia a najšetrnejšia technológia, nie je obyčajne vhodná pre všetkých. Operácia sivého zákalu pomocou femtoskeundového laseru je ideálna pre pacientov, ktorí sa rozhodli pre nadštandardné multifokálne šošovky. Laser vytvorí  dokonalý centrovaný otvor v puzdre šošovky v zvolenej veľkosti tak, ako to žiadny chirurg nedokáže. Výskumy preukázali, že laser je v tomto kroku desať krát presnejší než človek. Vďaka tomu vie chirurg zabezpečiť presnú polohu vnútroočnej šošovky v oku. To je nevyhnutné pre zachovanie dlhodobého ostrého videnia najmä pri multifokálnych šošovkách.  Odpadá tu riziko hoci aj toho najjemnejšieho posunutia, čím by sa mohla znížiť kvalita videnia.